9 لایحه با موضوع محیط زیست در نوبت بررسی در مجلس

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 9 اسفند 1395


9 لایحه با موضوع محیط زیست در نوبت بررسی در مجلس

معاون حقوقی رئیس جمهور تشریج کرد:

9  لایحه با موضوع محیط زیست در نوبت بررسی در مجلس

 

 

مجلس

مجید انصاری در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه بینالمللی محیطزیست افزود: سه لایحه از 7 لایحه محیط زیستی مربوط به موافقتنامههای بینالمللی است.

وی با تأکید بر این‌که کارنامه دولت یازدهم در بخش محیط‌زیست درخشان است، یادآور شد: رئیس‌جمهوری حقوقدان شما اولین مصوبه که در اولین جلسه دولت یازدهم به تصویب رساند مربوط به احیای دریاچه ارومیه بود که خوشبختانه امروز این دریاچه احیاشده و مسیر پایداری آن را با همکاری محیط‌زیست پیگیری می‌کنیم. وی تصریح کرد: حفاظت از خاک، حفاظت از منابع طبیعی، احیای تالابهای کشور، حمایت از محیط‌بانان، ارزیابی زیست‌محیطی و حقوق حیوانات لوایحی هستند که به مجلس تقدیم کرده‌ایم.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری ادامه داد: امیدواریم مجلس بررسی 9 لایحه را در اولویت قرار دهند و این لوایح را در ماههای آینده تصویب کنند. لازمه پیشرفت در محیط‌زیست تصویب این لوایح است.

انصاری یادآور شد: ما جزو کشورهای درحال‌توسعه هستیم و توسعه همه‌جانبه کشور به‌ویژه در حوزه اقتصادی را تجربه می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر سازگاری و تعامل میان توسعه و سیاست محیط زیستی برقرار نشود سیاستها حتماً دور زده می‌شوند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری هم‌چنین گفت: نباید سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی احساس کنند محیط‌زیست برای آنان مانع است.

انصاری از همه فعالان حوزه محیط‌زیست خواست در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی که برای آن ستادی تشکیل‌شده و وظیفه وضع، اصلاح و رفع قوانین مزاحم را بر عهده دارد، خلأها و تعارضات قانونی را بررسی و نظرات خود را کنند.

وی ادامه داد: مسأله محیط‌زیست امروز مسأله اول دنیا و امروز دغدغه کسانی است که می‌خواهند در این جهان سالم‌تر و راحت‌تر زندگی کنند.

معاون رئیس‌جمهوری تصریح کرد: برای ما باعث افتخار است که در دورانی که اساساً محیط‌زیست دغدغه جهانی نبوده و پیش‌بینی بحران هم برای محیط‌زیست نمی‌شد 1400 سال پیش در قرآن کریم دهها آیه در حوزه مسایل محیط‌زیست و تعامل انسان و طبیعت آمده است.

وی یادآور شد: چندین سوره به نام عوامل کلیدی و مؤثر طبیعی یا اجزای آن نام‌گذاری شده است و خداوند متعال به جان اشیا و مواهب طبیعی سوگند خورده است. در زمینه جرم انگاری برهم زنندگان تعادل در محیط‌زیست به‌عنوان افساد فی‌الارض و سنگین‌ترین مجازاتی است که برای تخریب‌کنندگان زمین‌زیستگاه زمین معرفی کرده است، فقه اسلام و شیعه مفتخر است به احکام بسیار دقیق و منطبق با آخرین یافته‌های حقوق بین‌الملل محیط‌زیست حتی در زمان جنو ارائه کرده است.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری یادآور شد: حضرت امیرالمومنین (ع) در دوران خود آن را تبیین فرمودند اگر قرآن نهج‌البلاغه و فقه شیعه را کتاب محیط‌زیست بنامیم اغراق نکرده‌ایم.

شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط‌زیست با حضور وزیر امور خارجه، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری، رئیس سازمان محیط‌زیست، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس برنامه محیط‌زیست سازمان ملل (یونپ) در محل دائمی نمایشگاههای بین‌المللی تهران گشایش یافت.

منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *