60 درصد رأی دهندگان موافق تسهیل قوانین کسب تابعیت

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
سه شنبه - 3 اسفند 1395


60 درصد رأی دهندگان موافق تسهیل قوانین کسب تابعیت

نتیجه همه پرسی از مردم سوئیس:

60 درصد رأی دهندگان موافق تسهیل قوانین کسب تابعیت

699375563

 کنفدراسیون سوییس یک همهپرسی برگزار کرد تا بدینوسیله نظر شهروندان خود را راجع به تسهیل کسب شهروندی مهاجرانی که در آن کشور متولدشدهاند کسب کند.

نتایج همه‌پرسی حاکی است که شصت درصد رأی‌دهندگان در این کشور خواستار تسهیل قوانین شهروندی برای نسل سوم مهاجران هستند.

تولد در سوییس به‌منزله تضمین شهروندی این کشور نیست؛ و غیر سوییسیهای مقیم این کشور معمولاً باید ۱۲ سال صبر کنند تا بتواند درخواست شهروندی خود را ارائه دهند.

در همین رابطه آزمون و مصاحبه‌هایی از سوی دولت برگزار می‌شود که به‌نوبه خود پرهزینه هستند.

بر اساس پیشنهادات مطرح‌شده در همه‌پرسی نسل سوم مهاجرانی که در سوییس هستند از برخی از این مراحل معاف می‌شوند.

بدین ترتیب این تسهیلات شامل افرادی می‌شود که در سوییس متولد شده‌اند و والدین و پدربزرگها و مادربزرگهایشان به‌طور دایم در سوییس اقامت داشته‌اند. به گفته حامیان این پیشنهادات، منطقی نیست افرادی که در سوییس متولدشده و تمام زندگانیشان را در این کشور گذرانده مورد ارزیابی قرار گیرند که آیا در جامعه سوییس ادغام ‌شده‌اند یا خیر.

اما مخالفان این پیشنهادات می‌گویند که این طرح در نهایت می‌تواند منجر به این شود که غیر سوییسیهای مقیم این کشور که ۲۵ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند بتواند به‌راحتی شهروندی کشور را کسب کنند. اکثر احزاب و نمایندگان مجلس سوییس از پیشنهاد دولت برای تسهیل کسب شهروندی نسل سوم مهاجران حمایت کرده‌اند. با تسهیل این قوانین، صدور گذرنامه سوییسی برای آنهایی که والدین و پدربزرگ‌ یا مادربزرگهایشان مهاجر بوده‌اند راحت‌تر خواهد شد و روند شهروندی نیز هزینه کم‌تری در پی خواهد داشت.

حزب راست‌گرای پوپولیستی خلق سوییس (SVP) که مخالف این پیشنهاد است با شعارهای ضد اسلامی خود مردم را به انداختن رأی “نه” ترغیب کرده است. این حزب هشدار داده که شمار مهاجران مسلمان در آینده با تسهیل این قوانین می‌تواند افزایش یابد. کمیته مخالف تسهیل قوانین شهروندی که اکثریت آن متعلق به حزب خلق سوییس است برای جلب‌توجه عموم پلاکارتی را با تصویر زنی با پوشش برقع در شهر نصب‌کرده که روی آن نوشته‌شده: «شهروندی کنترل نشده؟ نه»

یک بررسی مطالعاتی انجام‌شده توسط وزارت مهاجرت سوییس نشان می‌دهد که کم‌تر از ۲۵ هزار نفر مشمول مقررات جدید خواهند شد. حدود ۶۰ درصد از آنها ریشه ایتالیایی دارند.

بقیه به ترتیب شامل مهاجران کشورهای حوزه بالکان و ترکیه می‌شود. در سوییس در سالهای گذشته بارها موضوعات مورد مناقشه مربوط به خارجیها به رفراندوم گذاشته‌شده است. در سال ۲۰۰۹ رأی‌دهندگان باید در مورد ساخت مناره‌ها تصمیم می‌گرفتند و در سال ۲۰۱۰ موضوع اخراج خارجیهای مجرم به همه‌پرسی گذاشته شد. منبع: گاهداد

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *