40 واحد پژوهشی در حوزه علوم انسانی فعال‌شده است

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
شنبه - 30 بهمن 1395


40 واحد پژوهشی در حوزه علوم انسانی فعال‌شده است

وزیر علوم:

40 واحد پژوهشی در حوزه علوم انسانی فعال‌شده است

 609265168

محمد فرهادی در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که در سالن سران اجلاس و با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد، افزود: فعالیتها در جهت تقویت حوزه علوم انسانی رشد چشمگیری داشته است.

وی جشنواره فارابی را راهی به‌سوی تولید کمی و کیفی و زمینه‌ساز رشد علوم انسانی دانست و اظهار کرد: مسیری که برای این حوزه در دولت یازدهم تدوین‌شده تحقیق و رشد و زمینه‌سازی برای عالمان علوم انسانی است.

فرهادی افزود: در حال حاضر علوم انسانی از ظرفیت خوبی از لحاظ کمی داراست و در دولت تدبیر و امید برای هدفمندسازی علوم انسانی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

وی گفت: در همین زمینه و در سال 94 شورای پژوهش علوم انسانی شروع به کارکرد و تولید علم و فناوری در حوزه علوم انسانی و تبدیل آموزش نیروها و تبیین سیاست این حوزه در حوزه هنر و دیگر مقاطع رشد چشمگیری داشته است.

به گفته فرهادی، تاکنون از سوی وزارت علوم 1199 نشریه مجوز انتشار گرفته‌اند که از این تعداد 661 مورد مربوط به حوزه علوم انسانی است که در راستای تقویت و حمایت حقوقی از این حوزه فعالیت می‌کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم نیز گفت: برگزاری هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، الهام‌بخش و پیام‌آور خودباوری، خوداتکایی و اعتمادبه‌نفس ملی است. سید ضیاء هاشمی افزود: برگزاری این جشنواره نشانه اتکا به دانش و عقلانیت برای حرکت به‌سوی جامعه سرشار از امید و زندگی بر پایه سرمایه‌های علمی، اجتماعی و معنوی است که در سایه آرمانهای متعالی مسیر خود را سرافرازانه طی می‌کند.

وی گفت: هدف جشنواره فارابی توجه بلیغ به‌ضرورت تولید دانش انسانی و اسلامی و درخور نیازهای جامعه اسلامی است. وی ایجاد ظرفیتهای انگیزشی و حمایتی اقبال به پژوهش و نوآوری در حوزه علوم انسانی و اسلامی را از دیگر اهداف جشنواره بین‌المللی فارابی دانست و گفت: این جشنواره باهدف شناسایی و معرفی آثار برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی و کمک به کاربردی کردن این علوم و آشنایی و با دستاوردها و کاربردهای آن در زمینه تولید علم، تمدن سازی و مدیریت جامعه شکل‌گرفته است.

دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی اظهار داشت: این جشنواره در هشت دوره برگزاری خود کوشیده است با شفافیت و جامعیت در داوری آثار به الگوسازی در حوزه علم و پژوهش بپردازد و حرکت کاروان علوم انسانی و اسلامی کشور را تسریع و تقویت کند. هاشمی افزود: بر اساس مصوبات شورای سیاست‌گذاری جشنواره بین‌المللی فارابی که به ریاست وزیر علوم و با حضور نمایندگان بیش از 10 مرکز علمی و پژوهشی کشور تشکیل می‌شود در هر گروه علمی یک اثر به‌عنوان برگزیده و یک اثر شایسته تقدیر در دو بخش بزرگ‌سال و جوان اعلام می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: در هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی 4100 اثر از سوی محققان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که پس از پنج مرحله داوری و ارزیابی، 9 اثر به‌عنوان برگزیده و هشت اثر به‌عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند.

وی گفت: در هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی 123 استاد برجسته علوم انسانی در گروههای تخصصی عضویت فعال داشتند و 352 نفر از استادان و پژوهشگران سراسر کشور در داوریها مشارکت و همکاری داشتند.

دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی افزود: 77 درصد از آثار ارسالی به دبیرخانه در گروه بزرگ‌سال و 23 درصد در گروه جوان است و 71 درصد محققان را مردان و 29 درصد بانوان تشکیل می‌دهند.

هم‌چنین در این دوره از جشنواره پس از بررسی آثار دانشمندان غیر ایرانی، 7 محقق برتر در حوزه ایران‌شناسی به‌عنوان برگزیده انتخاب شدند که از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، لبنان، هلند و روسیه هستند.

وی افزود: بر اساس آیین‌نامه جشنواره بین‌المللی فارابی، دو شخصیت برجسته پیشرو از میان دانشمندان فقید علوم انسانی و دو تن از دانشمندان پیشکسوت که از مفاخر ملی هستند به‌عنوان برگزیدگان معرفی می‌شوند.

دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی افزود: معرفی دو مترجم برتر علوم انسانی و یک نفر از صاحب‌نظران این حوزه، انجمن علمی و نشریه برتر از دیگر بخشهای این جشنواره است.

بنابراین گزارش در این مراسم که معاون علمی و رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز حضور دارند از تعدادی دانشمند و محقق در حوزه علوم انسانی با اهدای تندیس و لوح تقدیر به عمل آمد. از تلاشهای زنده‌یاد غلام‌حسین شکوهی و غلام‌حسین مصائب به‌صورت ویژه تقدیر و تجلیل شد.

هم‌چنین در حوزه‌های فناوری و پژوهش، هنر و حقوق از محمدعلی اسلامی، سید مصطفی محقق داماد، میر شمس‌الدین سلطانی، محمود مهدوی دامغانی، سید جلال فیروزآبادی، علی سمسار یزدی، امیرمحمد یمنی، محمدمهدی اشتری، نسرین طباطبایی حصاری، علی رواقی، رسول عباسی، ابوذر فتاحی زاده، محمود علی همتی و حمیدرضا خدمتگزار با اهدای لوح و تندیس تقدیر به عمل آمد. منبع: ایرنا

 


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *