3 نفر از عوامل برخورد دو قطار مسافربری در سمنان بازداشت شدند

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 7 آذر 1395


3 نفر از عوامل برخورد دو قطار مسافربری در سمنان بازداشت شدند

دادستان مرکز استان سمنان خبر داد:

3 نفر از عوامل برخورد دو قطار مسافربری در سمنان بازداشت شدند

%d9%82%d8%b7%d8%a7%d8%b1-%d8%b3%d9%85%d9%86%d8%a7%d9%86-%d8%b5%d9%81%d8%ad%d9%87-2

دادستان مرکز استان سمنان از بازداشت سه عامل برخورد دو قطار مسافربری در ایستگاه هفتخوان خبر داد و گفت: این افراد برای بازپرسی بیشتر به مراجع قضایی ارجاع دادهشدهاند.

حیدر آسیابی ضمن اشاره به بازداشت 3 نفر از عوامل برخورد دو قطار مسافربری در سمنان، بیان داشت: فعلاً نمی‌توان درباره مسؤولیت داشتن این افراد در حادثه قطار مستقیماً ابراز نظر کرد لذا باید تا طی مراحل قانونی منتظر ماند.

وی ابراز داشت: پیروی دستور رئیس قوه قضائیه و دادستان کل کشور در رابطه با پیگیری این حادثه، دادستانی با قاطعیت و بدون فوت وقت به این موضوع ورود کرد و شب گذشته با اعطای نیابت از سوی شعبه سوم دادسرای مرکز استان سمنان به دادستان شاهرود دستور شناسایی عوامل و مقصرین این حادثه صادر شد.

افراد بازداشتشده تفهیم اتهام و روانه زندان شدند

دادستان مرکز استان سمنان همچنین گفت: در جریان رسیدگی به این پرونده سه نفر از عاملان شامل مسؤول مرکز کنترل فرماندهی راه‌آهن شمال شرق کشور که در شاهرود مستقر است، مسؤول مرکز کنترل خطوط و مسؤول شیفت مرکز کنترل بازداشت شدند.

آسیابی هویت این افراد را فاش نکرد.

وی با اشاره به اینکه دادستان شاهرود و قاضی کشیک از ساعت هفت شب تا سه بامداد مشغول انجام تحقیقات این حادثه بودند، گفت: افراد بازداشت‌شده تفهیم اتهام و با صدور قرار تأمین روانه زندان شدند.

اجساد به سازمان پزشکی قانونی کشور انتقال یافتند

دادستان سمنان افزود: دستورات لازم برای شناسایی سایر مقصران این حادثه صادرشده و گروه بررسی فنی حوادث مسؤول بررسی فنی و اعلام‌شده که هر چه زودتر این گروه تشکیل و نظر کارشناسی را به‌صورت کتبی و رسمی اعلام کند.

آسیابی بابیان اینکه امکان شناسایی اجساد از طریق دی‌ان‌ای در سمنان وجود نداشت، گفت: اجساد شب گذشته حوالی ساعت 23 از سمنان به سازمان پزشکی قانونی کشور انتقال داده‌شده‌اند و اداره پزشکی قانونی تهران مشغول تشخیص هویت اجساد از طریق آزمایشهای دی‌ان‌ای هستند.

وی اظهار کرد: با توجه به بررسیهای صورت گرفته برای تشخیص هویت اجساد، آمار 45 کشته تأیید نمی‌شود و بر اساس مستندات فعلاً این حادثه 39 نفر تلفات جانی و 103 مصدوم به همراه داشته که هیچ‌کدام دچار سوختگی نشده‌اند و فقط از ناحیه دست‌وپا دچار مصدومیت شده‌اند.

25 نفر از مصدومان حادثه در بیمارستانهای دامغان و سمنان بستری هستند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان بیان کرد: 25 نفر از مصدومان حادثه فعلاً در بیمارستانهای دامغان و سمنان بستری هستند و بقیه ترخیص شده‌اند، وضعیت مصدومان نیز خیلی حاد نیست و بیم فوت آنها نمی‌رود.

آسیابی در رابطه با چگونگی وقوع این حادثه نیز گفت: پس‌ازاینکه قطار مسافربری تبریز-مشهد از ایستگاه سمنان رد می‌شود، در 50 کیلومتری سمنان و در بین دو ایستگاه از کار می‌افتد و مسافران در داخل قطار حضور داشتند تا مشکل رفع شود، از سوی دیگر قطار محلی سمنان-مشهد از سمنان حرکت کرده و در مسیر به این قطار اصابت می‌کند. وی بابیان اینکه براثر این برخورد، دو قطار دچار آتش‌سوزی شدید می‌شوند، گفت: هفت سالن دچار آتش‌سوزی می‌شوند و برخی از مسافران قطار قبل از اینکه آتش به سمت آنها شعله‌ور شد از قطار خارج می‌شوند و نجات پیدا می‌کنند ولی حدوداً دو سالن از قطار مسافربری تبریز-مشهد براثر این برخورد، دچار آتش‌سوزی کامل شده و به‌کلی تخریب می‌شود و اکثر مسافران این دو سالن یا جان باختند و یا مجروح شده‌اند.

قطار تبریز-مشهد بالغبر 400 نفر مسافر داشته است

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان بابیان اینکه احتمال خطای انسانی در بروز این حادثه متصور است، تصریح کرد: باید بررسی شود که چرا به‌قطار سمنان-مشهد، اجازه حرکت داده‌شده است. دادستان سمنان گفت: قطار تبریز-مشهد بالغ‌بر 400 نفر مسافر داشته است.

برخورد دو قطار مسافربری در ایستگاه هفت‌خوان به جراحت 103 نفر و مرگ 45 نفر منجر شد که عامل این حادثه از سوی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران یخزدگی سیستم و خطای انسانی در هنگام تعویض شیفت عنوان شد.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *