«123» راه نجات زنان در معرض خشونت

دسته: حقوق و اجتماع , مطالب برگزیده
بدون دیدگاه
دوشنبه - 27 دی 1395


«123» راه نجات زنان در معرض خشونت

معاون سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد:

«123» راه نجات زنان در معرض خشونت

 

837795248

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: زنان در معرض خشونتهای خانگی و دختران فراری یا زنانی که به هر دلیل خانه را ترک کرده و در خیابان سرگردان شدهاند میتوانند با شماره تلفن 123 تماس بگیرند.

حبیب‌الله مسعودی فرید افزود: مردم هر بیشتر 123 را بشناسند آنگاه اگر اتفاقی برای زنی بیفتد از آسیبهای اجتماعی بعدی جلوگیری خواهد شد زیرا در آن صورت آن زن می‌تواند به مراکز امن مراجعه کند.

وی تصریح کرد: بارها دیده‌ایم که زنی به هر دلیلی با شوهرش دعوایش می‌شود یا شوهر او را از خانه بیرون می‌کند یا از ترس جانش خانه را ترک می‌کند و در خیابان سرگردان است؛ اگر این زن بداند که شماره 123 هست بجای این‌که در خیابان باشد و هزار آسیب دیگر برای او ایجاد شود می‌تواند در خانه امن اسکان یابد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: این زنان در صورت تماس با 123، مطمئن خواهند شد که یک‌نهاد حمایتی پشت آنان هست و علاوه بر آن می‌تواند شرایط لازم و مساعد برگشت به خانواده را ایجاد کند. مسعودی فرید افزود: اما اگر این زن در خیابان سرگردان شود، می‌تواند به‌هرحال آسیب‌زا باشد؛ این مسأله در موارد دیگر نیز صدق می‌کند به‌طور مثال در مورد دخترانی که از خانه فرار می‌کنند یا کودکانی که مورد کودک‌آزاری قرارگرفته‌اند. وی تأکید کرد: بنابراین نهادهای حمایتی باید بیشتر به مردم معرفی شوند تا اگر اتفاقی برای مردم افتاد اولین جای مراجعه آنها به اورژانس اجتماعی و نهادهای حمایتی باشد چون در صورت سرگردانی زنان در بیرون منزل، احتمال بروز آسیبها و عوارض شدیدتر، بیشتر است و دوم این‌که بازگشت آنان به خانه را سخت‌تر می‌کند. معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی اظهار داشت: اگر زنی به دلیل خشونت از خانه بیرون آمده یا دختری از خانه فرار کرده، اگر خانواده بداند که این زن یا دختر به‌طور مثال در بهزیستی بوده است پذیرش دوباره او در خانه خیلی راحت‌تر از زمانی است که آنان شب را در خیابان، پارک یا جای دیگر سپری کرده‌اند. معرفی خدمات حمایتی بهزیستی برای خانواده فایده چندجانبه دارد. مسعودی فرید افزود: 18 خانه امن در سراسر کشور برای زنانی که در معرض خشونت قرارگرفته‌اند، وجود دارد. به گفته وی، در 18 خانه امن سال گذشته یک هزار و 500 زن به خاطر خشونت خانگی پذیرش‌شده است.

منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *