12 هزار معتاد سال گذشته در سطح شهر تهران جمع آوری شدند

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
یکشنبه - 3 اردیبهشت 1396


12 هزار معتاد سال گذشته در سطح شهر تهران جمع آوری شدند

رییس کل دادگستری استان تهران:

12 هزار معتاد سال گذشته در سطح شهر تهران جمع آوری شدند

 

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: بیش از ١٢ هزار معتاد متجاهر که سیمای شهر را مخدوش کرده اند، سال گذشته در سطح شهر تهران جمع آوری شدند.

غلامحسین اسماعیلی روز چهارشنبه در گردهمایی رؤسای کل، معاونان اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ها و دادستان های استان ها با ارائه گزارشی از عملکرد دادگستری تهران در بحث آسیب های اجتماعی ، افزود : استان تهران در زمینه اعتیاد بهترین کارنامه را ارائه کرده است.

رییس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه این معتادان متجاهر به اردوگاه‌ های ماده 16 معرفی شده است، اظهار کرد: سازمان بهزیستی پنج هزار تن از این ١٢ هزار معتاد متجاهر را به دلیل بیمار بودن نپذیرفت. وی خاطرنشان کرد: ٩٠ درصد معتادان متجاهر جمع آوری شده و به خاطر نبود برنامه های مراقبتی، متاسفانه بعد از آزادی به چرخه اعتیاد بر م دادستان تهران: با هرگونه اقدام غیرقانونی کاندیداها و رسانه ها برخورد می شود

‎دادستان تهران با هشدار به همه کسانی که در فکر انجام اقدامات غیرقانونی پس از اعلام احراز صلاحیت‌ ها هستند، گفت: با هرگونه تجمع، فراخوان‌های غیرقانونی، اقدامات ایذایی و اقداماتی که برخلاف قانون توسط کاندیداها و یا رسانه‌ها صورت گیرد برخورد خواهد شد.

عباس جعفری دولت آبادی در نشست کارگروه مواد مخدر با اشاره به برگزاری انتخابات در 29 اردیبهشت سال 96 و اعلام نتایج احراز صلاحیت کاندیداها از سوی شورای نگهبان در هفته آینده، افزود: جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که شاهد انتخابات مختلفی بوده است و امسال نیز این همت وجود دارد که انتخابات در چهار حوزه امنیت، رقابت، مشارکت و سلامت به خوبی برگزار شود.

وی همچنین پلیس را مکلف کرد که در زمینه برخورد با هرگونه قانون شکنی تمهیدات لازم را فراهم کند.

‎دادستان تهران با بیان این که عده‌ای فکر می‌کنند که می‌توانند حوادث تلخ سال 88 را تکرار کنند، تصریح کرد: دستگاه قضایی و سایر مسؤولان اجازه نخواهند داد عده‌ای برای برهم زدن امنیت کشور و انتخابات، تلاش‌های واهی کنند.

جعفری دولت آبادی با ابراز امیدواری برای برگزاری انتخاباتی باشکوه همچون سال‌های گذشته، یادآور شد: به طور قطع با هماهنگی مناسب بین دستگاه‌ها، انتخاباتی باشکوه خواهیم داشت تا جهان بداند ایران یک کشور بزرگ و با مردمی آگاه است و نه تهدیدات خارجی و نه تلاش عده‌ای در داخل نمی‌تواند عزم ملی آن‌ها را در پیشرفت متوقف کند.

دغدغه متولیان مبارزه با مواد مخدر جدی تَر باشد

‎دادستان تهران در بخش دیگری از سخنانش چهار محور پیشگیری، درمان، صیانت و مقابله در مبارزه با مواد مخدر را مورد توجه قرار داد و گفت: برای مقابله با مواد مخدر باید در این چهار حوزه برنامه­ریزی شود که قوه قضائیه در حوزه مقابله و پیشگیری بیشتر می‌تواند دستگاه‌ها را همراهی کند.

‎جعفری دولت آبادی با بیان این نکته که مبارزه با مواد مخدر باید به دغدغه اصلی مسؤولان تبدیل شود، اظهار کرد: این دغدغه وجود دارد اما برای مبارزه قاطع­تر، باید این موضوع دغدغه اصلی مسؤولان مرتبط با مواد مخدر باشد.

‎وی از افزایش مصرف مواد مخدر، کاهش سن اعتیاد، افزایش تعداد معتادان و معتادان متجاهر به عنوان شاخص‌هایی یاد کرد که از بعد از انقلاب به دلیل کثرت جمعیت و برخی علل، مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده و بر ضرورت تحلیل علمی و آسیب شناسی این مسئله تاکید کرد.

‎تمرکز مبارزه بر عوامل باندهای کلان و عمده قاچاق مواد مخدر نکته دیگری بود که مورد توجه دادستان تهران قرار گرفت. جعفری دولت آبادی تحقق این موضوع را نشانه موفقیت در مبارزه دانست و تصریح کرد: درست است که خرده فروشان ابزار قاچاقچیان هستند؛ اما نباید متهمان اصلی و مراکز اصلی تولید، در مبارزه با مواد مخدر از تعقیب مصون بمانند.

‎وی ترانزیت و کشت مخدرهای افیونی در افغانستان را به عنوان یکی از مشکلات جدی دانست و گفت: بر اساس گزارش‌های ارائه شده فقط یک چهارم ترانزیت مواد مخدر از این کشور در ایران کشف می‌شود و به لحاظ سود کلانی که در این مسئله وجود دارد باعث رونق تجارت آن شده است.

خشونت، طلاق و سرقت آسیب هایی ناشی از اعتیاد

‎دادستان تهران خشونت‌، طلاق، درگیری، سرقت و مشکلات فرهنگی و اجتماعی را از جمله آسیب‌های ناشی از اعتیاد دانست و با طرح این سؤال که چرا مصرف مواد مخدر در ایران افزایش یافته، از لذت­جویی، سوددهی، کنجکاوی، یا تجربه اول به عنوان علت گسترش این آسیب اجتماعی یاد کرد.

‎جعفری دولت آبادی با بیان این‌که 24 دستگاه متولی مبارزه با مواد مخدر هستند، اما وزن دستگاه‌ها در این زمینه متفاوت است، از نهادهایی چون آموزش و پرورش و صدا و سیما خواست که در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند.

‎وی با نقل قول سخنان یکی از مسؤولان کشور مبنی بر این که «مبارزه با مواد مخدر بیش از آن که انتظامی و امنیتی باشد، فرهنگی و اجتماعی است»، بر لزوم اقدامات فرهنگی و اجتماعی از سوی دستگاه‌های متولی به ویژه صدا و سیما و آموزش و پرورش تاکید کرد.

** اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر اساس مبارزه را سست نکند

‎دادستان تهران با بیان این که پس از انقلاب قوانین متعددی برای مبارزه مواد مخدر تصویب شده است، اصلاح قانون از سوی مجلس شورای اسلامی در مورد اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را مورد اشاره قرار داد و گفت: اصلاح قانون نباید اساس مبارزه با مواد مخدر را سست کرده و یکپارچگی آن را برهم زند، اصلاح قانون باید در چارچوب مبارزه جامع با مواد مخدر مورد توجه قرار گیرد.

‎جعفری دولت آبادی با تاکید بر ضرورت استفاده از نیروهای متخصص و مجرب در مبارزه با مواد مخدر، درمان معتادان، پیشگیری و صیانت، گفت: تربیت نیروی متخصص در این زمینه به مبارزه کمک می‌کند.

‎وی با بیان این نکته که چرخه باطل بازگشت معتادان، زحمات و تلاش‌های متولیان را هدر می‌دهد، بر لزوم بر برنامه ریزی، هماهنگی و همکاری مسؤولان در این زمینه تاکید کرد.

‎دادستان تهران افزود: جمع آوری معتادان متجاهر پر خطر موضوعیت دارد؛ چون حضور این معتادان در سطح شهر نماد یک تهدید اجتماعی و فرهنگی در کشور محسوب می­شود.

اقدام پلیس و دادستانی در جمع آوری معتادان متجاهر مورد بی مهری قرار نگیرد

‎جعفری دولت آبادی با بیان این که رها بودن معتادان متجاهر در تهران از وجود تهدید خبر می‌دهد، این فرضیه که «معتادان متجاهر با جمع­آوری اصلاح نمی‌شوند» را با استناد به برهم زدن نظم شهر توسط آن‌ها رد کرد و گفت: پلیس از نظر اجتماعی و مردمی در این زمینه تحت فشار است و نباید اقدام دادستانی و پلیس در زمینه برخورد با معتادان متجاهر مورد بی‌مهری قرار گیرد.

‎وی بر ضرورت برنامه­ریزی برای درمان معتادان متجاهر پس از ترک تاکیدکرد و گفت: مبارزه با مواد مخدر باید با همکاری همه دستگاه‌های متولی انجام شود و امیدواریم این مبارزه در سال 96 با همت بیشتری دنبال شده و تحول جدی در این زمینه رخ دهد.

‎دسترسی آسان به مواد مخدر، افزایش مصرف، کاهش سن اعتیاد، گرایش زنان، دانش آموزان، دانشجویان و کارگران از جمله مواردی بود که دادستان تهران به عنوان شاخص‌های خطر در حوزه مواد مخدر مورد اشاره قرار داد و گفت: این شاخص­ها نشان می‌دهد که باید در مبارزه با مواد مخدر تحول ایجاد شود.

عرضه مواد مخدر یک تهدید فرهنگی اجتماعی است

‎جعفری دولت آبادی با بیان این که عرضه مواد مخدر علاوه بر جرم بودن، یک تهدید فرهنگی و اجتماعی محسوب می‌شود، افزود: در حال حاضر در این حوزه با یک تهدید جهانی و ملی مواجه هستیم که با روش‌های معمول قابل حل نیست و باید اقدامات تاثیرگذاری انجام شود.

کشف ٢ تن مواد مخدر در فروردین امسال

فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز در این نشست از کشف 20 تن مواد مخدر در سال گذشته خبر داد و گفت: 2 تن مواد مخدر هم از آغاز امسال تاکنون کشف شده است.

سردار حسین ساجدی نیا افزود: همچنین 440 خرده فروش مواد مخدر در سال گذشته دستگیر شده اند؛ ٣٠ مرکز توزیع مواد مخدر هم پارسال در تهران شناسایی و عوامل آن بازداشت شدند.

افزایش ٢۵ درصدی کشفیات مواد مخدر در سال ٩۵

‎سردار مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر هم در این نشست از افزایش 25 درصدی کشفیات مواد مخدر در سال 95 به نسبت سال 94 خبر داد و نسبت به افزایش قاچاق هروئین در کشور هشدار داد.

‎ نشست بررسی‌های آسیب‌های اجتماعی شهر تهران در سال 96 با موضوع مبارزه با مواد مخدر و جمع آوری معتادان متجاهر روز گذشته (سه شنبه 29 فروردین ماه)با حضور سردار زاهدیان فرمانده پلیس مواد مخدر، سردار ساجدی نیا فرمانده پلیس پایتخت و مسؤولان دستگاه‌های متولی به ریاست عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران برگزار شد. منبع : ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *