۲۳۰۰۰۰ شغل با راه‌اندازی ۵۰ طرح بزرگ ملی تا پایان سال ایجاد می‌شود

دسته: غیر حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 16 آبان 1395


۲۳۰۰۰۰ شغل با راه‌اندازی ۵۰ طرح بزرگ ملی تا پایان سال ایجاد می‌شود

۲۳۰۰۰۰ شغل با راهاندازی ۵۰ طرح بزرگ ملی تا پایان سال ایجاد میشود

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تا پایان امسال 50 طرح بزرگ ملی در کشور راهاندازی میشود و 230هزار شغل ایجاد میکند.

بهروز ریاحی در حاشیه 20 و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها به ایرنا گفت: اکنون 77000 واحد تولیدی صنعتی و 114هزار طرح نیمه‌تمام صنعتی در کشور داریم که بسیاری از واحدهای تولیدی با مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی (سرمایه ثابت و در گردش) روبرویند. ریاحی گفت: در 3 سال گذشته 7 طرح اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت و معدن و تجارت به این وزارتخانه ابلاغ شد. مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: نزدیک به 6هزار طرح نیمه‌تمام با بیش از 60 درصد پیشرفت و 400هزار شغل تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد که کار اجرایی در 4500 طرح به پایان رسیده است و تا پایان سال 1500 طرح دیگر به این فهرست اضافه می‌شود. وی تخصیص 160هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات رونق اقتصادی و تولید را دلیل بهبود نسبی وضع اقتصادی کشور پس از رکود طولانی عنوان کرد و گفت: این اعتبارات برای راه‌اندازی 7500 واحد کوچک و متوسط در نظر گرفته‌شده بود که 102هزار میلیارد ریال تزریق شد و بیش از 5هزار واحد به چرخه تولید برگشتند. ریاحی گفت: همچنین راه‌اندازی 50 واحد صنعتی بزرگ مانند طرح آنتیموان در زاهدان را در دستور کارداریم. وی با اشاره به رشد منفی صنعت در سال 1394 (-5.8 درصد) پیش‌بینی کرد رشد این بخش امسال به 3 درصد برسد.

** خوشههای صنعتی

ریاحی بیان داشت: 103 خوشه صنعتی درزمینهٔ زعفران، خرما، فرش، صنایع معدنی و فلزی داریم که با توجه به برنامه ارتقای خوشه‌های صنعتی، پیش‌بینی می‌شود شمار خوشه‌ها تا پایان سال به 160 مورد برسد.

این مسؤول گفت: همچنین صنایع دانش‌بنیان، صنایع هایتک در هوا و فضا، بایو و نانو و… احیاشده است.

وی ادامه داد: همچنین در دولت 11 احیای 88 واحد نساجی را در دستور قراردادیم. شرکت فراگیر بافت بلوچ که در دولت پیش به بانک مسکن واگذارشده بود دوباره به وزارت صنعت، معدن و تجارت بازگشت. همین اتفاق برای کارخانه واگن سازی پارس افتاد.

وی گفت: بافت‌آزادی، صنعت نساجی قائم‌شهر و صنعت نساجی لرستان به‌طور تقریب به چرخه تولید برگردانده شد.

** برندهای جهانی پوشاک مانند دانیلی، ecco، سوارسکی و جووانی در ایران تولید دارند

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای احیای صنایع پوشاک، کیف، کفش و عطر حرکت آغازشده که «طرح تکاپو» وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از این اقدامهاست. به گفته وی، این صنایع باید با کمک بخشهای دولتی و خصوصی رونق گیرد. وی اضافه کرد: همچنین برخی برندهای مهم جهانی به ایران آمده‌اند و با کارگر ایرانی تولید و صادر می‌کنند. ازجمله این برندها می‌توان به دانیلی، ecco، سوارسکی و جووانی اشاره کرد که کارخانه تولید ecco و دانیلی در جلفا راه‌اندازی شده است و با برند خودشان تولید می‌کنند. ریاحی ادامه داد: امسال 3 نمایشگاه بین‌المللی پوشاک در تهران، اصفهان و شیراز برگزار شد تا بتوان صنعت پوشاک را بیشتر در کشور معرفی کرد.

** شناسایی مزیتهای صنعتی

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت برای شناسایی مزیتهای صنعتی باید آمایش سرزمین صورت گیرد که در برخی استانها همچنان ادامه دارد. به گفته ریاحی، ژئوفیزیک هوایی مناطق مرزی به‌طور کامل پایان‌یافته و 88هزار کیلومتر نقشه‌برداری هوایی در مقیاس 0٫1 و 0 در سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و خراسان رضوی انجام‌شده است. وی گفت: با آمایش سرزمین و مشخص شدن مزیتهای هر استان سرمایه‌داران می‌دانند در چه مناطقی ما مزیت داریم. به گزارش ایرنا بر پایه آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات غیرنفتی کشور در 7‌ماهه امسال با 4٫34 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال به 24میلیارد و 657میلیون دلار رسید. در این مدت واردات به 24 میلیارد و 51 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 0٫1 درصد کاهش نشان می‌دهد و این آمار حکایت از آن دارد که تراز تجاری جمهوری اسلامی ایران در 7‌ماهه امسال همچنان مثبت است. منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *