یک کشور اروپایی
 دیگر به ناتو پیوست


دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
دوشنبه - 28 تیر 1395


یک کشور اروپایی
 دیگر به ناتو پیوست


یک کشور اروپایی
 دیگر به ناتو پیوست

ائتلاف نظامی ناتو رسماً از کشور مونته‌نگرو دعوت کرد تا به‌عنوان بیست‌ونهمین کشور عضو این ائتلاف شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اقدام ناتو باعث خشم روسیه شده است که پیشتر تهدید به تحریم این “کشور دوست” در صورت عضویت در ناتو کرده بود.
وزرای امور خارجه اعضای ناتو روز پنجشنبه با حضور میلو دوکانوویچ، نخست وزیر مونته‌نگرو پروتکل الحاق این کشور را در شهر بروکسل امضا کردند.
این در حالی است که 28 نهاد قانون‌گذار کشورهای عضو ناتو شامل مجلس سنای آمریکا باید قبل از آنکه مونته‌نگرو رسما به ناتو بپیوندد این پروتکل را تصویب کنند.
با این حال ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت:
انتظار می‌رود که به زودی تعداد پرچمهای به احتزاز در آمده اعضای ناتو در مقابل مقر این ائتلاف در بروکسل به 29 عدد برسد.
استولتنبرگ خاطرنشان کرد: مونته‌نگرو پیش از این به تلاش‌های ناتو، اتحادیه اروپا و عملیات‌های سازمان ملل کمک کرده و موجب تقویت همکاری منطقه‌ای در منطقه بالکان شده و اصلاحات مهمی را اجرا کرده است.
وی افزود:
عضویت در ناتو به مونته‌نگرو این قابلیت را می‌دهد که به شکل‌گیری سیاستهای ناتو کمک کند. همچنین این مساله می‌تواند ثبات و امنیت بیشتری را به منطقه آورده و نشانه واضحی باشد مبنی بر اینکه درهای ناتو به روی شرکایی که ارزشهای یکسانی با ما داشته و آنها را تقویت می‌کنند باز است.
درهمین‌حال روسیه که از بابت توسعه‌طلبی ناتو به سمت مرزهایش احساس تهدید می‌کند، اعلام کرده که درصورتی‌که مونته‌نگرو که یک کشور دوست برای روسیه است، عضو جدید ناتو شود، سیاستش را در قبال آن تغییر خواهد داد.
یک سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: این تهدید می‌تواند شامل محدود کردن روابط اقتصادی روسیه با این کشور و دیگر روابط باشد.
وی توسعه ناتو را تلاش دیگری برای تغییر دورنمای سیاسی، نظامی در اروپا به ویژه با توجه به رویه ائتلاف ناتو به‌منظور اجرای محدودیت علیه کشور روسیه خواند.
منبع: ‌نامه نیزو

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *