یک کشور اروپایی
 دیگر به ناتو پیوست


دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۸ تیر ۱۳۹۵


یک کشور اروپایی
 دیگر به ناتو پیوست


یک کشور اروپایی
 دیگر به ناتو پیوست

ناتو و اتحادیه اروپا در بیانیه مشترک بر تقویت همکاریها تاکید کردند
ایرنا نوشت: سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه مشترکی با اتحادیه اروپا، بر تقویت همکاریها در زمینه‌های مختلف از جمله امنیت سایبری، مهاجرتها به اروپا و همکاری تحقیقاتی در بخش دفاعی تاکید کردند
.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتحادیه اروپا، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در پایان نشست که روزهای جمعه و شنبه در ورشو لهستان برگزار شد؛ بیانیه مشترکی صادر کرد که به امضای روسای شورا و کمیسیون اروپا و دبیرکل ناتو رسید و در آن بر همکاری نزدیکتر بین اتحادیه اروپا و ناتو تاکید شده است.
بر اساس این گزارش، فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا که در این نشست حضور داشت، طی سخنانی در جلسه کارشناسان این اجلاس درباره همکاریهای مشترک بین ناتو و اتحادیه اروپا گفت: ما تصمیم گرفتیم که همکاریها را در «مدیترانه مرکزی» ادامه دهیم و ناتو راههای حمایت از «عملیات صوفیه» اتحادیه اروپا برای نجات جان مهاجران و مبارزه با شبکه‌‎های قاچاق را بررسی می‌کند.
وی افزود:
ما همچنین در افغانستان و در زمینه تهدیدهای ترکیبی همکاری داریم و از این رو اجلاس ناتو فرصت مناسبی برای اتحادیه اروپا به منظور حرکت به سمت مرحله بعدی همکاریها است.
موگرینی خاطرنشان کرد که موضوع افزایش همکاریها با ناتو در سند جدید استراتژی جهانی اتحادیه اروپا که هفته گذشته منتشر شد نیز، ذکر شده است.
مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همچنین در پایان این نشست به همراه «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو موظف به اجرای اولین بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و ناتو شد که در ورشو به امضای دو طرف رسید.
بر اساس این بیانیه مشترک، اتحادیه اروپا و ناتو همکاریها را برای برخورد با چالشهای بی سابقه امروز از جمله تهدیدهای ترکیبی و همچنین همکاریها در موضوعات مربوط به دریا، امنیت سایبری، مهاجرت و نیز همکاریهای تحقیقاتی در بخش دفاعی را تقویت می‌کنند.
در بیانیه پایانی اجلاس ناتو، همچنین بر تعهد ناتو به کار کردن با اتحادیه اروپا در زمینه بحران اوکراین و مبارزه با تروریسم و قاچاق در منطقه ساحل – صحرا، تضمین امنیت در کوزوو و مبارزه با قاچاق انسان در دریای اژه و دریای مدیترانه تاکید شد.
در این بیانیه همچنین از مذاکرات و توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 (برجام) که تیر ماه سال گذشته با ریاست فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا به دست آمد و اکنون در آستانه یک سالگی قرار دارد، تقدیر شد.
منبع:‌خبر انلاین

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *