گزارش مجله ساینس از فروش علم در ایران

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
شنبه - 10 مهر 1395


گزارش مجله ساینس از فروش علم در ایران

گزارش مجله ساینس از فروش علم در ایران

908876020

شرکتهای زیادی در ایران که مرکز آنها در خیابانهای روبروی دانشگاه تهران است،‌ از طریق اینترنت و آگهی با دریافت مبلغی پول برای دانشجویان پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی می‌نویسند.
مجله علمی ساینس به ارائه گزارشی دراین مورد پرداخته و می‌نویسد: هنوز مشخص نیست چه میزان از این مقالات و پایان‌نامه‌ها بر اساس ادعاهای واهی و دروغین نوشته‌شده‌اند.
در سال 2014، یک عضو فرهنگستان علوم ایران برآورد کرده بود که هرساله حدود پنج هزار پایان‌نامه که برابر با 10 درصد پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکترای ارائه‌شده در کشور است، از بازار خریداری می‌شوند. چنین معاملاتی احتمالاً به‌زودی غیرقانونی می‌شوند. مجلس ایران قرار است پاییز امسال طرحی ارائه کند که معاملات مشکوک در انتشارات علمی را غیرقانونی اعلام کند. دکتر جواد رحیقی، مدیر شرکت چشمه نور ایران اظهار کرد: این مسأله برای چهره علمی ایران بسیار بد است. این مشاغل کاذب و انگلی بوده و راه ناسالمی برای انجام کارها هستند. سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: این‌یکی از مشکلات کشور دارای منابع گازی و نفتی است. ما فکر می‌کنیم می‌توانیم همه‌چیز را بخریم.
بهزاد عطایی آشتیانی، استاد مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف اظهار کرده بود که 330 هزار پیوند به مقاله فروشها را در جستجوی فارسی گوگل یافته‌ است. وی برآورد کرده که حداقل چند هزار شغل این‌چنینی در ایران وجود دارد. دانشمندان ایرانی سالانه حدود 30 هزار مقاله در مجلات بین‌المللی منتشر می‌کنند که 20 برابر بیشتر از زمان قبل از انقلاب اسلامی است. به گفته حسین آخانی، زیست‌شناس دانشگاه تهران، مقاله فروشی به حیثیت تعداد زیادی از دانشمندان ایرانی که تقلب نکرده‌اند، آسیب‌زده و اعتماد جامعه علمی بین‌المللی را تضعیف می‌کند.
این گزارش مدعی شده که ردپای برخی دانشمندان را نیز می‌توان دراین بازار آشفته پایان نامه‌نویسی در رشته‌های تخصصی پیدا کرد که شغل مناسب خود را پیدا نکرده‌اند.
اگر طرح مجلسیها به قانون تبدیل شود، می‌تواند این مشکلات را تا حد زیادی حل کند. این طرح که توسط وزارت علوم و تحقیقات ارائه‌شده، تولید مقالات آکادمی برای شخص دیگر به‌منظور استفاده برای کسب درجه تحصیلی یا گرفتن اعتبار برای ارتقاء موقعیت در دانشگاه را جرم به شمار می‌آورد که جریمه نقدی و حتی زندان را به دنبال دارد. منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *