کیف‌قاپیهای پسران شرور
 با خودرو خواهر


دسته: رویداد و حوادث
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۴ مرداد ۱۳۹۵


کیف‌قاپیهای پسران شرور
 با خودرو خواهر


کیف‌قاپیهای پسران شرور
 با خودرو خواهر
رئیس پلیس پیشگیری پایتخت از دستگیری سارقان سابقه‌دار کیف‌قاپ در شرق تهران خبر داد و گفت: متهمان در بازجوییها به ده‌ها فقره سرقت و کیف‌قاپی اعتراف کردند.
رئیس پلیس پیشگیری پایتخت، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حوادث گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: در پی دریافت گزارشهای متعدد مردمی مبنی بر کیف‌قاپی در محدوده تهران‌پارس و اطراف آن پیگیری موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار مأموران کلانتری 126 تهران‌پارس قرار گرفت.
وی افزود: به‌منظور بررسی موضوع و شناسایی سارق و یا سارقان، اقدامات اولیه در حال پیگیری بود تا اینکه با مراجعه یکی از شهروندان به کلانتری و اظهار شکایت مبنی بر اینکه دقایقی پیش در حال خروج از بانک، یک دستگاه خودرو پراید راه عبور وی را مسدود و سرنشینان خودرو اقدام به سرقت کیف‌دستی‌اش که حاوی 20 میلیون تومان بود، کرده است. سرهنگ بستو اظهار داشت: با توجه به اینکه مالباخته موفق به برداشتن شماره پلاک خودرو شده بود، بلافاصله طی استعلامی هویت مالک شناسایی شد.
این مقام انتظامی، بیان کرد: مالک خودرو که یک زن بود، به‌سرعت به کلانتری احضار شد و در بازجویی مأموران در ابتدا منکر هرگونه سرقت با خودرو مذکور شد اما در ادامه بازجوییها اقرار کرد که یکی از سرنشینان خودرو برادر وی است که به همراه دوستش که از سارقان سابقه‌دار است از خودرو برای سرقت و کیف‌قاپی استفاده می‌کنند.
رئیس پلیس پیشگیری پایتخت، تصریح کرد: مأموران با بررسیهای بیشتر موفق شدند مخفیگاه متهمان را شناسایی کرده و با هماهنگی مقام قضایی متهم و همدستش را دستگیر کردند. گفتنی است، متهمان دستگیرشده در بازجویی مأموران به‌تمامی سرقتهای به عنف و کیف‌قاپی که اخیراً در محله تهران‌پارس و اطراف آن اتفاق افتاده بود اقرار کردند و در بازرسی از خودروی آنها نیز کیف پول حاوی 20 میلیون تومان وجه نقد مالباخته و همچنین، تعدادی کیف‌دستی، مدارک شناسایی و گوشی تلفن همراه مسروقه کشف شد.
منبع: باشگاه خبرنگاران
 نگاهی به جرم کیف‌قاپی
کیف‌قاپی از جرایم بسیار شایع در شهرهای بزرگ کشور است. موتورسیکلت مهم‌ترین وسیله مورداستفاده این قبیل مجرمان است. مرتکبان این بزه معمولاً ۳ ویژگی مهم دارند:
اعتیاد، سوءسابقه و جسارت کاذب. به گفته مسئولان انتظامی، مواد مخدر توهم‌زا بخشی زیادی از این جسارت را به آنها می‌دهد. می‌توان گفت حدود 90 درصد این افراد پس از ارتکاب جرم به دلیل سابقه‌دار بودن در زمان کوتاهی دستگیر و البته بعد از گذاشتن وثیقه دوباره آزاد می‌شوند. بر اساس گزارشهای نیروی انتظامی، شهروندان 6 استان کشور باید بیشتر مواظب کیفهای خودشان باشند، زیرا بیش از 80 درصد از کیف‌قاپیهای کشور در آنها انجام می‌شود: تهران، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان، قم و فارس.

 دزدی، اعتیادآور است
به گفته «محمد امیر خسروی» جرم‌شناس، گروهی از سارقان برای امرارمعاش دست به سرقت می‌زنند و بخش قابل‌توجهی از این سرقتها را سارقان حرفه‌ای انجام می‌دهند. بر این اساس، اگر سارقان حرفه‌ای شناسایی‌شده در زندان یا محل سکونت تحت نظر باشند 30 درصد از جرایمی که عمدتاً سرقتهای مهم هستند نیز کاهش خواهد یافت. متأسفانه ثابت‌شده است که سارقان عنف (کیف‌قاپها) بعد از مدتی به بزه انتسابی خود اعتیاد می‌یابند و قادر نخواهند بود آن را رها کنند. آنها برای بازگشت به زندگی عادی، نیازمند مشاوره ‌درمانیهای طولانی و نظارت متخصصان هستند. افرادی که طعمه کیف‌قاپها می‌شوند در بسیاری از مواقع با آسیبهای روحی، جسمی و مالی مواجه می‌شوند.
خلأ قانونی داریم
امیر خسروی معتقد است باوجود دستگیریهای انجام‌شده، خلأهای قانونی مانع از کاهش این بزه در کشور می‌شود و برطرف شدن این مشکل، کمک بزرگی به نیروی انتظامی و مردم خواهد کرد. امیر خسروی «مال‌خرها» را از دیگر عوامل افزایش دزدی در سطح جامعه می‌داند و می‌گوید: نیازمندان به پول که بخش زیادی از آنها را معتادان تشکیل می‌دهند، مال دزدی را برای فروش به مال‌خرها می‌سپارند و کمتر از یک‌دهم ارزش واقعی آن را دریافت می‌کنند. البته در مواردی نیز کالا را کنار خیابان می‌فروشند و مردم به دلیل ارزانی کالا، مشتریهای خوبی برای آنها هستند. درنتیجه اگر مردم مال مشکوک را خریداری نکنند و قوه قضاییه برخورد قاطع‌تری با مال‌خرها انجام دهد، وقوع این نوع جرایم هم کاهش خواهد یافت.
وی بیشترین طعمه‌ کیف‌قاپان را زنان می‌داند و با اشاره به چند فقره کیف‌قاپی از بانوان که به دلیل مقاومت آنها منجر به قتل شده است، تأکید می‌کند: در این پرونده‌ها به دلیل مقاومت بانوانی که هدف کیف‌قاپان قرارگرفته‌اند، منجر به ضربه‌مغزی و درنهایت فوت آنها شده است.
 قوانین بهتر شده‌اند
در قانون فعلی، قرار کفالت به وثیقه تغییریافته و بسته به اینکه جرم کیف‌قاپان چقدر سنگین باشد و چه مقداری به سرقت رفته باشد، قرار وثیقه تعیین می‌شود. به گفته این جرم‌شناس، بر اساس قانون مجازات اسلامی، مجازات کیف‌قاپی یک تا 5 سال زندان همراه با 74 ضربه شلاق است که پس از بررسی پرونده از سوی قاضی، رأی نهایی بنا بر میزان جرم ارتکابی برای مجرم صادر می‌شود.
 کیف‌قاپها جسور شده‌اند
دکتر «ابراهیم الهیاری»، آسیب‌شناس، معتقد است افرادی که عادت می‌کنند از مجاری راحت نیازهای مالی خود را تأمین کنند، حتی اگر حرفه‌ای نیز در اختیار آنها قرار گیرد، به آن پایبند نخواهند بود.
وی می‌گوید: افرادی که اقدام به کیف‌قاپی و جرمهایی ازاین‌دست می‌کنند، ازنظر روان‌شناختی از جسارتی به‌مراتب بالاتر از افراد دیگر برخوردارند، چراکه احتمال دستگیر شدنشان در مقایسه با سایر مجرمان و سارقان بیشتر است. الهیاری ادامه می‌دهد: به دلیل نقصهایی که برای برخورد با کیف‌قاپها وجود دارد، نه‌تنها این جرم در جامعه به‌ویژه استانهای پرجمعیت و توریستی زیاد شده است، بلکه مجرمان را نیز در اخذ مال از مال‌باخته جسورتر کرده است.
درگذشته، کیف‌قاپها دزدهای گذری بودند که در حین گذر از کنار طعمه‌ها مال آنها را می‌دزدیدند، اما در سالهای اخیر، اگر موفق نشوند مال مدنظر را به دست آورند، به‌زور آن را تصاحب می‌کنند.
این استاد دانشگاه استفاده از مواد توهم‌زا، ترس از خماری و بی‌پولی را نیز در اعمال خشونت این قبیل بزهکاران مؤثر می‌داند و می‌گوید: با جدی‌تر کردن قوانین بازدارنده، برخورد قاطع با متهمان، نظارت دقیق بر سارقان بعد از رهایی از زندان و برطرف کردن زمینه‌های جرم مانند اعتیاد، بیکاری و فقر، می‌توان در ابتدا افزایش میزان جرم را کنترل کرد و در سالهای آینده باعث کاهش آن شد. در غیر این صورت، هرروز شاهد افزایش خشونت در حادثه‌های کیف‌قاپی هستیم.
روشنک محمدی منبع: یاسا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *