کشف نزاعهای ساختگی در معاینات پزشکی قانونی

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 4 اسفند 1395


کشف نزاعهای ساختگی در معاینات پزشکی قانونی

کشف نزاعهای ساختگی در معاینات پزشکی قانونی

 

799211764

در 9 ماهه امسال بیش از 436 هزار نفر به دلیل نزاع به مراکز پزشکی قانونی کل کشور مراجعه کردهاند، آماری که نشان میدهد حجم زیادی از پروندههای ارجاعی به پزشکی قانونی را شامل میشود و البته ممکن است درصد کمی از آنها ساختگی باشد، موضوعی که جانشین رئیس سازمان پزشکی قانونی در مدیریت بحران به تشریح آن پرداخته است.

دکتر مهرداد علی بخشی دراین‌باره گفت: گاهی ممکن است افرادی در نزاع با یکدیگر دچار آسیب‌دیدگی شوند و بعضاً ممکن است برخی از طرفین بخواهد بعد از نزاع با خودزنی آسیب‌دیدگی خود را افزایش داده یا آسیب‌دیدگیهای قبلی خود را ناشی از نزاع اعلام کند که در این زمینه پزشکی قانونی با شیوه‌های خاص خود امکان تشخیص را داشته و می‌تواند چنین ادعایی را رد کند.

علی بخشی ادامه داد: با توجه به‌شدت و نوع برخی صدمات مشخص‌شده که این صدمات توسط افراد ثالث و با رضایت شخص آسیب‌دیده ایجادشده که این امر یک هشدار جدی درباره وجود افراد خاصی است که این صدمات را بر روی دیگران ایجاد می‌کنند.

وی با بیان این‌که امکانات و سطح کارشناسی پزشکی قانونی در تشخیص آسیب‌دیدگیهای جعلی و غیر مرتبط در سالهای اخیر افزایش داشته است گفت: با توجه به این‌که اطلاعات افرادی که به دلیل نزاع به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند ثبت می‌شود بنابراین از طریق این اطلاعات نیز می‌توان متوجه شد که به‌عنوان مثال فردی در طول یک سال چند بار با ادعای نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرده است.

جانشین رئیس سازمان پزشکی قانونی در مدیریت بحران درباره ملاکها و معیارهای مختلف و تخصصی پزشکی قانونی که برای بررسی آسیبهای ناشی از نزاع وجود دارد، اظهار کرد: زمانی که یک مصدوم با ادعای نزاع به پزشکی قانونی مراجعه و ما وی را معاینه می‌کنیم، چنان‌چه به این نتیجه برسیم که صدمات ناشی از حادثه موردادعا نیست، در گزارشی که به مقام قضایی ارسال می‌شود اعلام می‌کنیم که مثلاً فلان آسیب‌دیدگی با ادعا یا زمان آن تطابق ندارد و در نهایت این قاضی است که حکم را صادر می‌کند.

وی درباره این‌که اگر فردی به پزشکی قانونی مراجعه کند چه مراحلی را باید طی کند افزود: زمانی که یک فرد برای میزان صدمات جسمی به پزشکی قانونی مراجعه می‌کند آسیبهای وی بررسی‌شده و با قانون مجازات اسلامی تطبیق داده می‌شود. سپس بررسی می‌شود که عامل ایجاد این ضایعه به چه دلیل بوده و آیا حدوث آن می‌تواند با حادثه موردادعا نظیر تصادف یا نزاع و … تطابق داشته باشد یا خیر؛ به‌عنوان مثال اگر آسیب ناشی از اصابت مستقیم قطعات خودرو یا پرتاب فرد و کشیدگی روی زمین تفاوتهایی دارد .

علی بخشی ادامه داد: در گام بعدی زمان حدوث ضایعه مشخص می‌شود و پزشکی قانونی اعلام می‌کند که این آسیب‌دیدگی مثلاً مربوط به یک یا دو روز قبل یا چه محدوده زمانی است.

جانشین رئیس سازمان پزشکی قانونی در مدیریت بحران درباره این‌که آیا امکان این‌که ساعت وقوع حادثه و آسیب‌دیدگی مشخص شود وجود دارد یا خیر؟ گفت: با توجه به نحوه مراقبت، شرایط بدنی و نحوه درمان فرد آسیب‌دیده نمی‌توان ساعت دقیق آسیب‌دیدگی را مشخص کرد اما حدود زمان آن قابل‌تشخیص بوده و علاوه بر آن معیارهایی وجود دارد که می‌توان تشخیص داد که آیا آن آسیب در پی نزاع با آن ضربه ایجادشده یا علتش چیز دیگری بوده است.

جانشین مدیریت بحران رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان این‌که اگر صدمات فرد دارای دیه مقدر باشد تطابق با قانون دیات در گواهیها درج و در غیر این صورت ارش صدمات تعیین و اعلام می‌شود، گفت: چنان‌چه فرد دچار نقص عضو شود، میزان آن مشخص و ارش آن نیز تعیین می‌شود.

به گفته وی، ادعای افراد در مورد آسیب‌دیدگی ناشی از تصادف یا نزاع در پزشکی قانونی بررسی و کارشناسی شده و اگر ادعای کذبی باشد، به مقام قضایی اعلام و این افراد به دلیل جعل حتی ممکن است محاکمه نیز بشوند. منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *