کتک‌کاری خانوادگی در روسیه قانونی می‌شود

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
شنبه - 16 بهمن 1395


کتک‌کاری خانوادگی در روسیه قانونی می‌شود

کتککاری خانوادگی در روسیه قانونی میشود

طلاق

 متن قانونی شدن کتککاری در شور سوم و نهایی با 380 رأی موافق و سه مخالف تصویب شد، ولی باید برای تبدیل به قانون در شورای فدراسیون (مجلس سنا) تصویب شود و سپس به امضای رئیسجمهوری روسیه برسد.

خبرگزاری روس بالت دراین‌باره می‌نویسد: در قانون جدید، کتک زدن اعضای خانواده از فهرست مجازاتهای کیفری حذف و در مورد افرادی که مرتکب چنین جرایمی شوند، مجازاتهای غیر کیفری شامل جریمه نقدی اعمال خواهد شد.

البته مطابق این قانون، اگر کتک زدن افراد خانواده تکرار شود، مجازات کیفری خواهد داشت و قانون اجازه می‌دهد فرد کتک‌خورده با اثبات جرم به دادگاه مراجعه کند.

بر اساس قانون جدید، اگر نتیجه کتک‌کاری آثاری در بدن نداشته باشد، مجازات کیفری نخواهد داشت، اما اگر کتک‌خورده مجروح شود، طبق قانون فرد مجرم تحت پیگرد و تعقیب قرار می‌گیرد.

اکنون بحثهای داغی درباره کتک زدن کودکان جریان دارد. درحالی‌که گروهی مجازات کیفری والدینی که بچه‌های خود را کتک می‌زنند، منصفانه می‌دانند، دسته دیگر خواهان آزادی محدود در تنبیه کودکان و خودداری از مداخله در خانواده‌ها هستند.

به گزارش رسانه‌ها، البته بیشتر در جامعه روسیه بر این باورند، تنبیه باید به‌گونه‌ای باشد که به‌سلامتی افراد کتک‌خورده آسیبی وارد نیاید و اگر کودکان دچار زخم و جراحت شوند باید والدین تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

به گزارش شبکه تلویزیونی روسی «دوژد»، در جریان بررسی این لایحه قانونی در دومای روسیه بحثهای داغی جریان داشت. از جمله یوری سینلشیکوف و تامارا پلتنوا از حزب کمونیست روسیه، تبصره‌ای پیشنهاد کردند که بر اساس آن کتک‌کاری کودکان، زنان باردار و افراد ناتوان (معلولان) جرم کیفری محسوب شود که رد شد. ویاچسلاو والودین رئیس دومای روسیه پیش‌تر حمایت را از این قانون اعلام کرده و گفته بود، کتک‌کاریهایی که عواقب سنگین نداشته باشد، باید از مجازاتهای کیفری حذف شود.

وی افزود: نتایج نظرسنجیها نشان می‌دهد که بیشتر مردم از چنین قانونی حمایت می‌کنند و معتقدند که کتک‌کاری در خانواده که بدون پیامدهای سنگین باشد، نباید جرم کیفری محسوب شود.

رئیس دوما گفت: وقتی در مورد خانواده صحبت می‌کنیم، باید تمامی اقدامهای لازم را برای تقویت و تحکیم ارکان و پایه‌های آن انجام بدهیم و از مداخله‌های بی‌مورد نیز جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، توربیرن یاگلند دبیر کل شورای اروپا اخیراً پس از تصویب قانون حذف مجازات کیفری کتک‌کاری در خانواده‌ها در شور اول، در نامه‌ای به رئیس مجلس دومای روسیه و شورای فدراسیون در مورد این قانون و تأثیر و عواقب آن برای خانواده‌ها ابراز نگرانی کرد.

والودین ارسال این نامه از سوی دبیر کل شورای اروپا را فشار غیرقانونی بر دومای روسیه خواند.

دوما در موضع‌گیری برای کتک‌کاریهای جزیی در خانواده‌ها به نتایج نظرسنجیها توجه کرده که 60 درصد مردم از حذف مجازات کیفری این نوع کتک‌کاریها (بدون وارد آمدن آسیب به‌سلامتی افراد) حمایت کرده‌اند.

سالانه هزاران نفر از زنان روس قربانی خشونتهای خانوادگی می‌شوند و مراکزی هم در بعضی از شهرهای روسیه ازجمله مسکو برای حمایت از این دسته از زنان که مجبور به ترک خانه شده و سرپناهی ندارند تأسیس‌شده است که اکثراً تحت نظارت سازمانهای اجتماعی خیریه، کلیسای ارتودوکس روس و با کمکهای مردمی فعالیت می‌کنند. منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *