چگونگی حذف نام زن از شناسنامه مرد پس از طلاق

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
شنبه - 22 آبان 1395


چگونگی حذف نام زن از شناسنامه مرد پس از طلاق

چگونگی حذف نام زن از شناسنامه مرد پس از طلاق

ازدواج همواره به‌عنوان یکی از ابزارهای حفظ و بقای جامعه و ادامه نسلها و نیز یکی از ابزارهای رسیدن به سعادت و خوشبختی افراد شناخته‌شده است. از همین روی قانون‌گذار بر آن شد تا همسو با این اتفاقات و نیز حمایت نسبی از زن و مرد در برابر جامعه، مقرراتی را در خصوص حذف کردن نام همسر از اسناد سجلی زن و مرد وضع کند.

هرچند که این مقررات خالی از اشکال نیست؛ اما به نظر می‌رسد که فواید آن بیش از مضرات آن خواهد بود.

حذف نام زن از شناسنامه مرد

مطابق این مقرره چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌اش می‌تواند به اداره ثبت‌احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.

در رابطه با این مقرره توجه به چند نکته قابل‌توجه است:

 حذف نام همسر اول از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت‌نام ایشان در شناسنامه فرد است؛ بنابراین به‌صرف انتخاب همسر و معرفی آن نمی‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.

 اما در پاسخ معترضان به این مقرره باید بیان داشت که حذف نام از شناسنامه دراین مورد صرفاً پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، لذا همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد.

از طرفی دیگر اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت‌تر شناسنامه درجاهای مختلف است، چه اینکه عمدتاً مسائلی این‌چنینی در زمره خصوصی‌ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آنها باخبر باشند. این در حالی است که با صدور گواهی تجرد باید بیان داشت که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند.

 از اطلاق واژه همسر دوم باید این‌طور نتیجه گرفت که استفاده از این مقرره صرفاً در مورد اختیار کردن همسر دوم امکان‌پذیر خواهد بود و نه ازدواجهای بعدی، اما به نظر می‌رسد که علی‌رغم نقص این مقرره دراین خصوص بتوان در ازدواجهای بعدی نیز از مزایای این مقرره قانونی استفاده کرد. یاسر میرزا جعفری کارشناس ارشد حقوق

منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *