چند تن از آیات عظام سفر زائران اربعین بدون روادید اشکال شرعی دارد

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
شنبه - 15 آبان 1395


چند تن از آیات عظام سفر زائران اربعین بدون روادید اشکال شرعی دارد

چند تن از آیات عظام سفر زائران اربعین بدون روادید اشکال شرعی دارد

 803284542

چند تن از مراجع عظام تقلید در خصوص سفر زائران اربعین حسینی به عراق تأکید کردند که این سفر بدون اخذ روادید و طی مسیر قانونی، اشکال شرعی دارد.

به گزارش سازمان حج و زیارت، در این راستا، آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی از مراجع تقلید درباره سفر بدون روادید (ویزا) به اربعین و عدم پرداخت خروجی تأکید کرد: عدم رعایت قوانین، شرعاً جایز نیست.

آیت‌الله جوادی آملی، این اظهارات را در پاسخ به این سؤال که حکم رعایت نکردن قوانین دو کشور ایران و عراق، مانند سفر بدون اخذ ویزا به اربعین و عدم پرداخت خروجی چیست؟ بیان کرد.

این مرجع تقلید همچنین در پاسخ به این سؤال که با توجه به ازدحام جمعیت در ایام اربعین؛ آیا زیارت، تنها اختصاص به‌روز اربعین دارد یا ایام قبل و بعدازآن را هم شامل می‌شود؟ چنین اظهار کرد: زیارت اربعین به همان روز خاص مربوط است، لکن اگر قبل از اربعین به جهت رفع مشکل در ازدحام جمعیت، زیارت را به‌جای آورند، ثواب زیارت را می‌برند.

بر اساس این گزارش، آیت‌الله‌العظمی سید موسی شبیری زنجانی از مراجع معظم تقلید شیعیان نیز در پاسخ به استفتائی، رعایت نکردن قوانین ایران و عراق برای زوار اربعین را جایز ندانست.

آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی نیز سفر زائران اربعین بدون گذرنامه را دارای اشکال شرعی دانست و گفت: ایرانیها باید بدانند که این برنامه در کشور عراق است و حاکمیت کشور مال آنان است، آنان، میزبان‌اند و باید تدبیر میزبان را پذیرفت؛ ازاین‌رو افراد نباید بدون گذرنامه بروند و فشار بیاورند تا از کشور خارج شوند که کار نادرستی است در این صورت نمی‌توانند نماز را شکسته بخوانند چون سفرشان اشکال دارد.

بر اساس آمار و اطلاعات مسئولان، سال گذشته در حدود 2 میلیون تن از هم‌وطنانمان در آیین اربعین حسینی حضور داشتند. منبع: ایرنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *