پیچیدگی ارتباط حقوقی مالکان سرقفلی و مستأجران با مالکان

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 2 اسفند 1395


پیچیدگی ارتباط حقوقی مالکان سرقفلی و مستأجران با مالکان

سه را بازسازی پلاسکو از زبان معاون فنی و عمرانی شهرداری:

پیچیدگی ارتباط حقوقی مالکان سرقفلی و مستأجران با مالکان

 

25

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با بیان اینکه بهسازی اسکلت فلزی ساختمان های قدیمی باید در سایه همکاری مالکان انجام شود، اعلام کرد: این عمل خطرتخریب پیش رونده را به صورت چشمگیری کاهش می دهد.

علیرضا جاوید با اشاره به مشخصات ساختمان پلاسکو گفت: با وجود این که این ساختمان از نخستین ساختمان‌های مدرن تهران بوده است و حتی در زمان افتتاح نیز جوایز معماری مهمی را از آن خود کرد اما این ساختمان شرایط لازم برای ایمنی حریق را نداشت.

وی تاکید کرد: ساختمان‌های بلندمرتبه فعلی سازه‌های فلزی ساختمان دارای پوشش هایی هستند که مقاومت در برابر حریق را افزایش می دهد.

به گفته جاوید، عدم تحمل سازه فلزی در برابر حریق پیش بینی اولیه و محتمل حادثه پلاسکو است،البته دلیل قطعی حادثه نیازمند بررسی های دقیق مهندسان سازه و کارشناسان آتش نشانی خواهد بود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران تاکید کرد: پیچیدگی حقوقی روابط مالکیتی بین مالکان، مستاجران و سرقفلی داران یکی از مسائلی است که راه نوسازی ساختمان های مانند پلاسکو را سد می کند و باید برای حل این مشکل فکری کرد. به گفته وی ۴٠٠٠ نفر اعم از مالک و مستاجر و سرقفلی داران در این مجموعه تجاری فعال بوده و هزینه زندگی خود را از این مجموعه تامین می کردند.

جاوید افزود: مسلما اگر نسبت به بهسازی اسکلت فلزی ساختمان اقدام می شد ؛ این فاجعه رخ نمی داد.

جاوید نوسازی بافت فرسوده را تنها راه جلوگیری از حوادث تلخی مانند حادثه پلاسکو دانسته و گفت: وسعت شهر تهران ۶٣ هزار متر مربع است همچنین در تهران ١۴ هزار هکتار بافت ناپایدار وجود دارد و در حدود 3268 هکتار بافت فرسوده در شهر تهران وجود دارد که سه شاخص ریزدانگی، ناایمنی و ناپایداری در آنجا وجود دارد.

براساس اعلام تهران سما،‌ معاون شهردار تهران با بیان این که بازار تهران و بافت نا ایمن منطقه 12 جزء نقاط آسیب پذیری هستند که امکان تکرار حادثه پلاسکو در آنها وجود دارد، گفت: در این حادثه علاوه بر شهادت آتش نشانان صاحبان واحدهای صنعتی میلیارد ها تومان متضرر شدند که می شد با صرف هزینه بسیار کمتری بهسازی و مقاوم سازی ساختمان را انجام داد.

وی با تاکید بر اینکه باید با عبرت گرفتن از حادثه پلاسکو جهشی در نهضت نوسازی بافت فرسوده ایجاد شود، گفت:هم اکنون در محدوده منطقه 12 و بازارتهران انبارهای سرشار از مواد قابل اشتعال در محدوده بازار وجود دارد که در بافت ناایمنی نگهداری می‌شوند خوشبختانه در حادثه پلاسکو به دلیل طراحی ساختمان و فروریزش عمودی ابعاد حادثه به ساختمان‌های دیگر سرایت نکرد این درحالی است که در حوادث دیگر ممکن است شعاع حادثه ابعاد بیشتر وخطرناک تری داشته باشد.منبع:نسیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *