پول‌شویی چیست؟

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 23 آبان 1395


پول‌شویی چیست؟

پولشویی چیست؟

 416742888

هر نوع عمل یا اقدام به عمل برای مخفی کردن یا تغییر ظاهر هویت عواید نامشروع بهطوریکه وانمود شود از منابع نامریی سرچشمه گرفته است، پولشویی گویند

این اعمال زمانی اتفاق می‌افتد که درآمدهای کسب‌شده توجیه قانونی نداشته و برای این‌که از حالت غیرقانونی خارج شوند و شکل پولهای معمول را به خود بگیرند، به‌وسیله پول‌شویی، تطهیر می‌شوند.

به عبارت ساده‌تر قانونی کردن درآمدهای غیرقانونی، مشروع کردن پولهای نامشروع و تطهیر پولهای حرام و یا تبدیل پولهای کثیف ناشی از اعمال خلاف به پولهای تمیز و پاک، پول‌شویی هست.

انواع پولهای غیرقانونی و نامشروع

انواع پولهایی که می‌تواند به‌صورت نامشروع در جامعه مطرح باشد به سه گروه پولهای کثیف یا پولهای آغشته به خون و پولهای سیاه و پولهای خاکستری تقسیم می‌شود؛

پول کثیف یا آغشته به خون: به مجموعه درآمدهای نامشروعی اطلاق می‌گردد که در اثر عملیات قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، اقدامات تروریستی و امثالهم به دست آید.

پول سیاه: پولهای حاصل از قاچاق کالا است به‌نحوی‌که درآمدهای حاصل از قاچاق کالا و شرکت در معاملات پرسود دولتی که خارج از عرف طبیعی صورت می‌گیرد، باعث پیدایش این قبیل پول می‌شود.

پول خاکستری: درآمدهای حاصل از فروش کالا یا انجام دادن کارهای تولیدی است ولی از نظارت دولت پنهان می‌ماند که معمولاً برای فرار از مالیات صورت می‌پذیرد.

مراحل پولشویی:

به‌طورکلی عملیات پول‌شویی در سه مرحله انجام می‌پذیرد:

جایگذاری: عبارت است از تزریق عواید حاصل از فعالیتهای مجرمانه به شبکه‌های رسمی باهدف تبدیل آن از حالت نقدی به ابزار و داراییهای مالی، اعم از اینکه به خارج از کشور منتقل شود یا به‌وسیله آن کالاهای باارزش خریداری و یا در بانکها سپرده‌گذاری نمایند.

لایه گذاری: در طی این مرحله درآمدهای نامشروع با یکسری فعالیتهای مبادلاتی به‌منظور تغییر وضعیت غیرقانونی به اجرا درمی‌آید (جداسازی عواید حاصل از فعالیتهای مجرمانه از منشأ)

ادغام: فراهم کردن پوشش ظاهری مشروع و توجیه قانونی برای عواید حاصل از فعالیتهای مجرمانه به‌عبارت‌دیگر وجوه غیرقانونی با یکسری فعالیتهای تجاری و قانونی به بدنه اصلی اقتصاد ترکیب گردد.

اقدامات لازم برای مبارزه مؤثر با پولشویی:

هدایت و سازمان‌دهی مؤثر و کارآمد نهادهای دخیل در امر مبارزه

بررسی و ارزیابی ساختارهای بانکی و مالی به‌ویژه صندوقهای قرض‌الحسنه و مؤسسات اعتباری

اجرای اصل 44 قانون اساسی به‌منظور فاصله گرفتن از اقتصاد دولتی و ایجاد فضای سالم رقابتی در اقتصاد

اصلاح ساختار مالیاتی کشور و جلوگیری از فرار مالیاتی پول شویان

عضویت در معاهدات پولی و مالی بین‌المللی و استفاده از امکانات آنان

تشکیل مرکز حفظ و ارزیابی اطلاعات و مبادله با دیگر کشورها

آموزش و تجهیز پلیس و تعامل با پلیس بین‌الملل در امر مبارزه

برگزاری سمینارها و نشستهای مشترک بین استانهای منطقه و سایر کشورها

گسترش معاضدتهای قضایی بین‌المللی

بررسی و ارزیابی ساختار قضایی کشور:

مهم‌ترین نقش در مبارزه با جرایم پول‌شویی و تروریسم بر عهده سیستم قضایی یک کشور به‌خصوص دادستانی کل مسؤول تعقیب و پیگیری امور است می‌باشد. لذا کشوری موفق می‌شود با این پدیده برخورد نماید که ساختارها و آموزشهای لازم دراین زمینه را به‌خوبی ارائه نماید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *