پولشویی

دسته: حقوق مضاف
بدون دیدگاه
یکشنبه - 20 تیر 1395
پولشویی

پولشویی یکی از بزههای بزرگ مالی در سطح جهان شمرده می‌شود که عبارت است از تبدیل یا جابجا کردن دارایی، با هدف پنهان داشتن خاستگاه غیرقانونی آن.


پولشویی

پولشویی

%d9%be%d9%88%d8%b4%d9%88%db%8c%db%8c

پولشویی یکی از بزههای بزرگ مالی در سطح جهان شمرده می‌شود که عبارت است از تبدیل یا جابجا کردن دارایی، با هدف پنهان داشتن خاستگاه غیرقانونی آن.
در حقیقت، پولشویی روندی از جریان پول است که بر اساس آن، درآمدهای ناشی از فساد و اقتصاد زیرزمینی به چرخه سالم اقتصاد وارد می‌شود و صورت قانونی به خود می‌گیرد.
   مراحل تحقق پولشویی
منظور از پولشویی، قانونی جلوه دادن وجوه و درآمدهای غیرقانونی و به‌عبارتی دیگر، تطهیر درآمدهای حاصل از فعالیتهای مجرمانه به‌منظور پنهان‌کردن یا تغییر ظاهر منشأ غیرقانونی آن است . برای اینکه این امر تحقق پیدا کند، باید فرایند پیچیده، مستمر و بلند مدتی سپری شود:
۱- مرحله نخست، جای گذاری یا مکان‌یابی یا استقرار است که در این مرحله با تزریق درآمدهای حاصل از فعالیتهای مجرمانه به شبکه مالی رسمی، با هدف تبدیل درآمدهای حاصل از جرایم از حالت نقدی به ابزارهای مالی اقدام می‌شود. معمولاً در این مرحله وجوه کلان حاصل از جرایم را به مبالغ کوچکتری تقسیم می‌کنند که این اقدام از طریق سپرده‌گذاری در بانکهای داخلی یا دیگر موسسه‌های مالی رسمی و غیررسمی یا بیرون بردن پول از مرزها یا خرید کالاهای ارزشمند صورت می‌گیرد.
۲- مرحله دوم، پنهان‌سازی یا لایه‌چینی است که در این مرحله تلاش می‌شود درآمدهای حاصل از جرایم از طریق معاملاتی که انجام می‌شود، از منشأ خودشان جدا شوند.
۳- مرحله سوم، مرحله ادغام و یکپارچه‌سازی است که از طریق فراهم‌کردن پوشش ظاهری مشروع باتوجه به‌اینکه درآمدهای حاصل از جرایم از منشأ خودشان هم جدا شده‌اند، این کار در قالب ایجاد موسسه‌های اقتصادی یا خریدهای کلان انجام می‌شود و از این‌راه به پولهایی که از طریق نامشروع به‌دست آمده است، صورت مشروع داده می‌شود.
انواع پولشویی
چهارگونه پولشویی قابل شناسایی است:
۱- پولشویی درونی: شامل پولهای کثیف حاصل از فعالیتهای مجرمانه در داخل خاک یک کشور می‌شود که در همان کشور شسته می‌شود.
۲- پولشویی مهارشونده: شامل پولهای کثیف به دست آمده از فعالیت مجرمانه است که در داخل یک کشور کسب و در خارج از آن تطهیر می‌شود.
۳- پولشویی بیرونی: شامل پولهای کثیف به‌دست آمده از فعالیت مجرمانه انجام شده در سایر کشورها است که در خارج نیز شسته می‌شود.
۴- پولشویی وارد شونده: که شامل پولهایی است که از فعالیت مجرمانه در سایر نقاط به‌دست آمده و در داخل خاک یک کشور مورد نظر شسته می‌شود.
آثار پولشویی
۱- آلوده شدن و بی ثباتی بازارهای مالی.
۲- بی اعتمادی مردم نسبت به نظام مالی.
۳- تغییرات جبری و ناخواسته در تقاضای پول.
۴- تغییر شدید در نرخ بهره و سود.
۵- خروج پیش بینی نشده سرمایه از کشور.
۶- تضعیف بخش خصوصی.
  پیامدهای قانونی جرم پولشویی
پیامدهای قانونی جرم پولشویی منطبق با برخی مواد قانون مجازات اسلامی است:
الف) تحقق جرم پولشویی وابسته به‌وجود جرایمی مانند قاچاق موادمخدر، اختلاس و ارتشا است. سپس اقدامات و فعل و انفعالاتی بر روی درآمدهای حاصل از این قبیل جرایم صورت می‌گیرد تا منشأ غیرقانونی مال پنهان شود.
ب) عمل مرتکب جرم پولشویی به شکلهای زیر اتفاق می‌افتد:
۱- مخفی کردن ماهیت واقعی مال حاصل از ارتکاب جرم.
۲- نقل و انتقال فیزیکی مال یا درآمدهای حاصل از جرم.
۳- انتقال وجه یا هر مال دیگری از طریق موسسات مالی.
۴- کمک یا معاونت به شخص مجرم برای عدم شمول مقررات کیفری.
۵- تحصیل و استفاده از اموال و عایدات ناشی از جرم.
گاهی اوقات، ترک فعل نیز منجر به تحقق جرم پولشویی خواهد شد و آن در مواقعی است که شخص، از روی آگاهی و عمد، از انجام وظایفی که در ارتباط با قانون به عهده او است، خودداری می‌کند. (جرایم مرتبط با پولشویی)
در ماده ۶۶۲ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی نیز پیش‌بینی شده است: «هرکس با علم و اطلاع یا با وجود قراین اطمینان آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت به دست آمده است، آن را به‌نحوی از انحا تحصیل، مخفی یا قبول کند یا مورد معامله قرار دهد، به حبس از ۶ ماه تا سه سال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»
ج) خصوصیات مال حاصل از ارتکاب جرم: درآمدهای حاصل از جرم به معنی هر مالی است که مستقیم یا غیرمستقیم از اعمال مجرمانه «جرایم منشأ» از قبیل ارتشا، اختلاس، گرفتن پورسانت در معاملات دولتی، کلاهبرداری، قاچاق موادمخدر و قاچاق کالا و ارز حاصل شده است و نیز، شامل اموالی بوده که درآمدهای حاصل از جرم به‌طور مستقیم وارد آن شده و سپس با آن آمیخته شده است.
چرا باید با پولشویی مقابله کرد؟
پولشویی اعتبار و در نتیجه ثبات بازارهای مالی را از بین می‌برد، به‌گونه‌ای که نظام بانکی در نتیجه جرایم سازمان یافته، اعتبار خود را از دست می‌دهد و سیستم مالی کشور دچار آسیب جدی می‌شود.
وظایف قوه مقننه در مقابل پولشویی
۱- تصویب قوانین و ابزارهای حقوقی لازم برای مراجع مسوول مبارزه با پولشویی؛ که این قوانین باید:
الف) شفاف باشد. ب) تفسیربردار نباشد. ج) اطلاعاتی و امنیتی نباشد. د) سلیقه‌ای نباشد. ه) به گونه‌ای باشد که مجریان ناچار باشند تنها به روش واحد عمل کنند. و) قوانین مغایر یا متعدد حذف و واحد شوند.
۲- اعلام جرم بودن پولشویی.
۳- اصلاح بعضی از قوانین، به عنوان مثال قوانین مبارزه با ارتشاء فساد و قانون تجارت، به‌نحوی که برای مبارزه با پولشویی سودمند باشد.
۴- مشاغل و معاملاتی که در آنها استفاده از پول نقد مجاز است و نیز مشاغل و معاملاتی که در آنها استفاده از پول نقد مجاز نیست به‌طور دقیق مشخص شوند. منبع: روزنامه حمایت


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *