پرسش و پاسخ حقوقی

دسته: حقوق همگانی
یک دیدگاه
چهارشنبه - 4 اسفند 1395


پرسش و پاسخ حقوقی

پرسش و پاسخ حقوقی

 

 

سوال - پرسش

پیشروی در ملک دیگری

پرسش: بنده ملکی را خریداری و اقدام به احداث 10 واحد آپارتمان در آن نمودم هنگام انجام مقدمات اخذ سند برای واحدها متوجه شده‌ام 200 متر از مساحت ملک بنده داخل در ملک مجاور شده و حقیقتاً مطلع نبودم و متأسفانه مالک ملک مجاور آگاه شده و به هیچ نحوی رضایت نمی‌دهد حتی با دریافت مبلغ موردنظر بر اساس بالاترین قیمت روز و ثبت‌اسناد محل هم دادن سند را منوط به جلب رضایت وی نموده از آنجا که بنده واحدها را واگذار و خریداران بر من فشار می‌آورند جهت تنظیم سند من می‌توانم مالک ملک مجاور را ملزم به فروش کنم؟ و در غیر این صورت راه‌حل دیگری هست یا نه؟

پاسخ: طبق ماده‌واحده لایحه قانونی راجع به رفع تجاوز و جبران خسارت وارده به املاک مصوب 27/9/58 قیمت اراضی مورد تجاوز طبق نظر کارشناس منتخب دادگاه باید تودیع و سند مالکیت طرفین اصلاح شود.

اعتماد بیدلیل برابر با گرفتاری در دادگاهها

پرسش: اتومبیلی از همکار چندین ساله خود در ایام عید خریداری نمودم. خودرو به‌صورت لیزینگ با 3 چک واریزی بوده است. اولین چک از طرف ایشان پرداخت‌شده بود ولی 22 چک دیگر موعد تاریخ نرسیده بود. طبق توافق شفاهی پول نقد به میزان کامل منهای چک آخر در حضور دو شاهد به ایشان پرداخت و کلیه مدارک تحویل این‌جانب گردید و چک آخر را نیز به‌حساب ایشان واریز نموده و رسید بانکی موجود است. تا زمان آزاد شدن سند و آمادگی شرکت به‌منظور انتقال سند. حدود 2 سال بیمه‌نامه خودرو و معاینه فنی و نیز تمام رسیدهای گارانتی و هم‌چنین جرایم رانندگی را بنده تقبل کرده و به نام بنده است. حال ایشان به‌موجب کدورتی که پیش‌آمده از انتقال سند خودداری نموده و بنده را به سرقت ماشین متهم می‌کنند. شکایت الزام به تنظیم سند با ارائه رسید بانکی و مدارک و نیز استشهاد از تمام مطلعین انجام داده‌ام.خواهشمند است برای اثبات معامله بنده را راهنمایی تا مدارک محکمه‌پسند دیگری برای دادگاه پیدا کنم؟

پاسخ: دلایل اثباتی شما همانها می‌تواند باشد که اشاره نموده‌اید و شامل شهادت شهود و وجود خودرو و مدارک آن در ید شما و رسیدهای بانکی می‌باشد به‌علاوه دادگاه نیز می‌تواند با اختیار حاصله از ماده 199 قانون آیین دادرسی مدنی، هرگونه تحقیق برای روشن شدن موضوع را انجام دهد

جعل به خاطر بیدقتی در امضا

پرسش: فردی از من امضا و اثرانگشت بابت رسید یک سری اسناد گرفته. بنده پایین‌ترین قسمت برگه‌ها را امضا کرده‌ام. حالا او متن ابتدای برگه را بریده و در قسمت خالی متنی مبنی بر این‌که به او مبلغی پول بدهکارم را نوشته. آیا باید این پول را بپردازم؟ یا باید شکایت کنم از این فرد؟ اگر شکایت کنم چطور ثابت کنم که او مرا فریب داده؟

پاسخ: این اقدام به صورتی که توضیح داده‌اید جعل محسوب می‌شود و شما می‌توانید به دادسرای محل شکایت نمایید

یک حرکت اشتباه برابر با زیان مالی

پرسش: چند وقت پیش برادر من به خاطر طلب از یک شخصی نام او را به‌عنوان فرد بدحساب پشت شیشه گذاشت و آن فرد به همراه چهار نفر وارد مغازه برادرم شدند و شرع به زدن برادرم کردند که در دوربین مداربسته کاملاً مشهود است بعد برادرم را به خارج از مغازه بردند و حسابی کتک زدند برادرم به خاطر دفاع از خودش فقط توانست یک‌مشت به یکی از ضاربین بزند (یکی از دندانهای وی شکست) حال قاضی برادرم را به خاطر آن یک مشت مقصر شناخته است می‌خواستم بدانم آیا قضاوت ایشان دست بوده یا نه؟

پاسخ: برادرتان در همان پرونده به‌عنوان ایراد ضرب و شتم در محل کار علیه افرادی که او را کتک زده‌اند شکایت کند و تقاضای تحقیق محلی نماید و اگر شهودی دارد معرفی نماید تا به هردو شکایت طرفین رسیدگی شود. ضمناً اگرچه برادرتان در مقام دفاع دندان طرف را شکسته باشد بهر صورت دیه دندان‌شکسته طرف به عهده او خواهد بود. منبع: مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
سیدم آل ی دوشنبه 9 اسفند 1395 - 6:39 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
آیا میشود از رئیس مرکز امور مشاوران و وکلاء شکایت بدلیل عدم رعایت قانون ومقررات و تضییع حقوق وکلاء وعدم پاسخگویی، فارغ ازشکایت دیوان عدالت اداری در دادسرای کارکنان دولت شکایت کرد؟
ومن الله توفیق

تصویر امنیتی را وارد کنید *