پذیرش ۷۵۰ هزار نفر


دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
شنبه - 26 تیر 1395


پذیرش ۷۵۰ هزار نفر


نتایج اولیه کنکور ۱۸ مرداد اعلام می‌شود

پذیرش ۷۵۰ هزار نفر

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۹۵ در مردادماه اعلام می‌شود و ظرفیتی که تاکنون دانشگاهها به ما اعلام کرده‌اند حدود ۷۵۰ هزار نفر است.
دکتر ابراهیم خدایی در حاشیه بازدید از حوزه کنکور سراسری سال ۹۵ در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی افزود:
آزمون سراسری در تمامی حوزه‌ها با نظم و ترتیب برگزار شده و خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی گزارش نشده است.
وی افزود: امسال ۸۶۰ هزار نفر در آزمون سراسری ثبت‌نام کردند که با توجه به میزان اعلام علاقه‌مندی در سایر گروههای آزمایشی یک‌میلیون و ۱۴ هزار کارت ورود به جلسه صادرشده است.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به زمان‌بندی اعلام نتایج اولیه در آزمون سراسری گفت: دفترچه سؤالات آزمون هر یک از گروههای آزمایشی دو ساعت پس از پایان آزمون بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و کلید نیز روز یکشنبه ساعت ۸ شب به بعد منتشر خواهد شد.
وی افزود: نتایج اولیه به‌صورت کارنامه در روزهای ۱۸ تا ۲۰ مرداد ۹۵ اعلام می‌شود و یک هفته پس‌ازآن انتخاب رشته صورت می‌گیرد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تأکید کرد: نتایج نهایی کنکور سراسری ۹۵ آخر شهریورماه اعلام می‌شود.
وی با اشاره به ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۹۵ گفت: ظرفیتی که تاکنون از سوی دانشگاهها به ما اعلام‌شده است ۷۵۰ هزار نفر است که این میزان ممکن است تغییر کند.
خدایی درباره موضوع تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور یادآور شد: تأثیر سوابق تحصیلی برای کنکور ۹۵ به‌صورت مثبت است اما برای سال ۹۶ تا اوایل مهرماه بررسی کارشناسی صورت گرفته و نتیجه آن اعلام خواهد شد.
وی درباره موضوع شانس قبولی داوطلبان در کنکور گفت: شانس قبولی داوطلبان در گروههای ریاضی و انسانی بیشتر است چرا که تعداد داوطلبان از میزان ظرفیت و پذیرش کمتر خواهد بود اما رقابت اصلی در گروه علوم تجربی است که با توجه به اینکه ۶۰ درصد داوطلبان در این گروه هستند رقابت شدیدتری در این بخش صورت می‌گیرد.
رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: درواقع رقابت اصلی داوطلبان در کنکور در نوع دانشگاه و رشته است.
خدایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۸۲ درصد کل ظرفیت بر اساس صرفاً سوابق تحصیلی پذیرفته می‌شوند و ۸ تا ۱۰ درصد همچنان بر اساس کنکور پذیرفته خواهند شد. این ۸ تا ۱۰ درصد محل رقابت اصلی داوطلبان در رشته‌های پر متقاضی مانند پزشکی و رشته‌های علوم ریاضی و برخی رشته‌های انسانی است.
وی درباره آموزش رایگان و پذیرش دوره‌های روزانه در کنکورهای مختلف گفت: با توجه به اینکه بودجه آموزش عالی محدود است در کنکور سراسری ۱۵ درصد در دوره‌های غیر شهریه پرداز پذیرفته می‌شوند. این روند در ۱۰ سال گذشته ثابت مانده و گسترش و کاهشی نداشته است.

رئیس سازمان سنجش افزود: در کنکور دوره‌های کارشناسی بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار نفر در دوره‌های روزانه پذیرفته می‌شوند؛ اما در دوره‌های دکتری پذیرش در دوره‌های روزانه حدود ۷۰ درصد و در کارشناسی ارشد ۳۵ تا ۴۰ درصد است.
منبع: مهر

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۸
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *