پایان رویکرد تروریسم در جهان

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۴ مهر ۱۳۹۵


پایان رویکرد تروریسم در جهان

روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرد:

پایان رویکرد تروریسم در جهان

516796143

حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان پس از بازگشت از قاره آمریکا به تهران با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در هفدهمین اجلاس سران کشورهای جنبش غیرمتعهد در ونزوئلا حضور یافته و در حاشیه آن اجلاس ملاقاتهایی با سران کشورهایی که شرکت کرده‌اند، داشتیم.
وی افزود: غیرمتعهدها به عنوان یک مجموعه بسیار بزرگ برای ما اهمیت دارد که 120 کشور عضو این مجموعه هستند و جمهوری اسلامی کشوری است که در متن قانون اساسی‌اش مسئله نه شرقی نه غربی و عدم تعهد تصریح‌شده است و ویژگی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها از این نظر متفاوت است.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما باید این اجلاس را از خودمان بدانیم. با فلسفه حقوقی و سیاسی ما کاملاً منطبق است و به حمدالله از این اجلاس به‌خوبی استفاده شد و همچنین در حاشیه اجلاس و در ملاقاتهایی که انجام گرفت ما مواضع خود را بیان کردیم.
وی افزود: ما 8 ملاقات با سران و برخی مسؤولین کشورها در ونزوئلا داشتیم. البته مسایل دوجانبه‌مان هم در جلسه‌ای با رییس‌جمهور ونزوئلا را دنبال کردیم.
روحانی با اشاره به سفر به کوبا در ادامه برنامه خود گفت: من دلم می‌خواست اولین سفرم به آمریکای لاتین سفر دوجانبه‌ام در یک کشوری باشد که آن کشور از سال 1959 در برابر قدرت آمریکا ایستادگی کرده و الآن هم اینچنین است.
وی در همین خصوص گفت: در ملاقاتهایی که با فیدل کاسترو و رائول کاسترو رییس‌جمهور کوبا داشتیم هر دو این مسئله را تشریح می‌کردند که تقابل ما با آمریکا به این زودیها از بین نخواهد رفت. مشکلاتی که با آمریکا داریم به‌ویژه در بخش تحریم و اقتصادی همچنان خواهیم داشت. روابط ما هم به خاطر تحریم هسته‌ای سالها بود متوقف‌شده بود.
رییس‌جمهور افزود: آنان بسیار خوشحال بودند از اینکه ما از نو می‌توانیم روابط اقتصادی‌مان را فعال کنیم. کمیسیون مشترک در این قضیه سریعاً تشکیل می‌شود. محورهای کار ما را در جلسه مفصلی که با رییس‌جمهور کوبا داشتیم بیان کردیم.
روحانی با اشاره به مرحله سوم سفر و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: به خاطر اجتماع نمایندگان همه کشورها و برخی سران در این اجلاس برای ما مهم است تا مواضع جمهوری اسلامی ایران را تبیین کنیم. به دلیل تبلیغاتی که دشمنان جمهوری اسلامی ایران علیه ما مطرح می‌کنند به هر حال سخنرانی، مصاحبه و شرکت در جلسات مواضع ما را تبیین و مسیر جمهوری اسلامی ایران را تشریح می‌کند.
وی ادامه داد: در نطق سازمان ملل به نکات مهمی که موردنظر ما بود راجع به منطقه صحبت شد و مواضع جمهوری اسلامی ایران بیان شد. راجع به برخی از کشورهای منطقه که از اصول اسلامی و انسانی خود تجاوز کرده‌اند یعنی عربستان توضیح داده شد و همچنین راجع به برجام و اهمیت آن و تعهداتی که طرف مقابل ما دارد که مقصود عمده ما آمریکاست، بیان شد.
رییس‌جمهور در این خصوص اظهار داشت: آمریکا به خاطر تأخیرها و اهمالهایی که در انجام تعهداتشان دارند در این سخنرانی مورد نکوهش قرار گرفت. همچنین در خصوص 2 میلیارد اموال ایران را که به صورت غیرقانونی تصرف کرده‌اند هم در سخنرانیها و هم در مصاحبه‌ها به‌صراحت بیان شد که ما نخواهیم گذاشت این پول که از اموال ملت ایران است را آمریکاییها آن را ببلعند. ما در دادگاه بین‌المللی ایستادگی خواهیم کرد و پول را از آنها پس خواهیم گرفت.
روحانی با اشاره به ملاقاتهای صورت گرفته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت:‌ما 14 ملاقات با سران کشورها داشتیم. آنان از ما می‌پرسیدند راه‌حل مسایل منطقه را از ما سؤال می‌کردند. اینکه در دنیا مطرح می‌شود ایران راه‌حل است یا مشکل سؤال خنده‌داری است.
وی ادامه داد: تمام سران کشورهایی که وقتی به ما می‌رسند به‌صراحت از ما می‌‌پرسند که باید چه‌کار کنیم. برای سوریه، عراق و یمن باید چه‌کار کرد؟ بنابراین همه قبول دارند که ایران راه‌حل است و کشوری تأثیرگذار است و نقش او در منطقه نقشی‌ بی‌بدیل است.
رییس‌جمهور پیرامون فضای بعد از برجام گفت: همه کشورهایی که با ما ملاقات می‌کنند می‌گویند سالها بود به خاطر تحریم ما نمی‌توانستیم با شما ارتباط داشته باشیم و همه در این خصوص خوشحال‌اند. مسایلی هم که ما داریم خود آنان مطرح می‌کنند. مثلاً رییس‌جمهور فرانسه خودش مطرح کرد که ما این همه زحمت کشیده‌ایم و به توافق رسیدیم حال اینکه نمی‌شود کشوری بخواهد اخلال در مسایل بانکی ایجاد کند. ما باید مسایل بانکی را حل کنیم و همه باید از این فضا استفاده کنند.
روحانی در ادامه گفت:‌ یعنی همان نکته‌ای که پیام ما به دنیا بود و اینکه از فضای بعد از برجام همه باید استفاده کنند. البته بیشتر مردم و کارآفرینان ما باید از این فضا استفاده کنند. البته به دنبال جذب سرمایه و فناوریهای خارجی هستیم.
وی پیرامون تشکیل کمیسیون مشترک در خصوص برجام نیز گفت: اگر یکی از 7 کشوری که در برجام تخلفی انجام دهند اهمالی و تأخیری داشته باشند به او تذکر داده می‌شود و اگر مؤثر نبود در سطح مدیران کل جلسه گذاشته می‌شود و درنهایت در سطح وزرا این جلسه گذاشته می‌شود.
رییس‌جمهور در همین خصوص گفت: در نیویورک در سطح وزرا و در سطح مدیران کل دو جلسه برگزار شد و در جلسه وزرا همه با قاطعیت به آمریکا گفتند که این مواردی که شما انجام می‌دهید با برجام منطبق نیست و باید کار خود را اصلاح کنید و آمریکا هم قول داد روند را اصلاح کند.
روحانی تصریح کرد: این موضوع مهمی است که در اولین جلسه مشترکی که تشکیل می‌شود 6 کشور موضع واحد دارند یعنی همان موضعی که ایران داشت موضعی بود که آن 6 کشور داشتند؛ بنابراین از این نظر یک توفیق بود که ما در برجام هم باید از فضای آن استفاده کنیم و هم اگر تخلفی می‌بینیم با قاطعیت با آن برخورد کنیم و خود ما هم همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند تعهداتمان را انجام دهیم تا زمانی که طرف مقابل به تعهدات خودش عمل کند. منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *