وضعیت صندوقهای بازنشستگی نگران‌کننده است

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
شنبه - 7 اسفند 1395


وضعیت صندوقهای بازنشستگی نگران‌کننده است

مدیرکل امور فنی مستمریهای تأمین اجتماعی؛

 وضعیت صندوقهای بازنشستگی نگرانکننده است

 

 

579361741

مدیرکل امور فنی مستمریهای تأمین اجتماعی، قوانینی نظیر بازنشستگی پیش از موعد را مغایر با اهداف اقتصاد مقاومتی و موجب به مخاطره افتادن سازمان تأمین اجتماعی برشمرد.

سید محمدعلی جنانی گفت: جلوگیری از مصارف بی‌رویه و مدیریت تعهدات بلندمدت از ارکان اقتصاد مقاومتی در صندوقهای بازنشستگی است اما آمار شاخصها در سازمان تأمین اجتماعی، به‌عنوان صندوقی که بیش از ۴٠ درصد جمعیت کشور را از پیش از تولد تا پس از مرگ تحت پوشش خود دارد، وضعیت نگران‌کننده‌ای را نشان می‌دهد.

وی افزود: آمارهای ما نشان می‌دهد که مصارف در این حوزه به‌شدت در حال افزایش است، به‌گونه‌ای که از سال ۶٠ تا سال ٩۴ رشد مستمری‌بگیران سازمان ١۵ برابر شده درحالی‌که تعداد بیمه‌شدگان ما ٧,٨ برابر رشد داشته است. از طرف دیگر تعداد مستمریهای برقرارشده در سازمان از سال ۵۵ تا ٨۵، یعنی در مدت‌زمانی ٣٠ ساله، برابر بوده با میزانی که در ٩ سال اخیر ایجادشده است.

جنانی تصریح کرد: این اعداد نشان می‌دهد شاخصهای پیشتیبانی سازمان تأمین اجتماعی به نصف تقلیل پیداکرده و تعهدات بلندمدت به‌سرعت در حال افزایش است. وی ادامه داد: آمارهای ما طی یک دهه، نشان می‌دهد ٣١ درصد هزینه‌های بلندمدت سازمان در سال ٩۴ مربوط به بازنشسته‌های پیش از موعد و ٢۴ درصد بازنشستگیهای ما در مشاغل سخت و زیان‌آور است که اینها برای ما بسیار نگران‌کننده است.

مدیرکل امور فنی مستمریهای تأمین اجتماعی ادامه داد: ما برای هر مورد بازنشستگی پیش از موعد در مشاغل سخت و زیان‌آور ٩ سال بیش از دیگران ارفاق می‌دهیم، ۵٣٠ هزار تومان پول بیشتری بابت هر مستمری‌بگیر می‌پردازیم، به‌طور متوسط ٩ سال زودتر بازنشسته می‌کنیم و به‌طور متوسط ٩ سال کمتر حق بیمه می‌گیریم و میانگین سنی این عزیزان هم ١١ سال کمتر از مستمری‌بگیران معمولی ماست. وی با طرح این سؤال که آیا بازنشسته کردن ١۴۴ هزار و ١۴٠ نفر با سن کمتر از ۵٠ سال، با اهداف اقتصاد مقاومتی تطابق دارد یا مغایرت، گفت: این افراد که زیر ۵٠ سال سن دارند بعد از بازنشستگی دوباره به سرکار برمی‌گردند و یک فرصت شغلی را از یک جوان می‌گیرند و در شغل دوم هم به صندوقها حق بازنشستگی نمی‌پردازند. جنانی افزود: ما به‌طور متوسط در بحث بازنشستگی پیش از موعد و مشاغل سخت و زیان‌آور، مجموعاً دو میلیون و ٨۶١ هزار و ٨٩١ سال به این افراد ارفاق می‌دهیم!

وی ادامه داد: از طرف دیگر میانگین سن بازنشستگی عادی در زمان برقراری ۵٩ سال است ولی این میانگین در بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور ۴٨ سال است! اگر امید به زندگی در کشور را ٧۵ سال در نظر بگیریم این افراد خودشان ١۶ سال از بازنشستگی استفاده می‌کنند! این شاخص در بازنشستگی پیش از موعد به ٢٧ سال می‌رسد. البته استفاده خانواده و مستمری‌بگیرانشان که امری جداگانه است. مدیرکل امور فنی مستمریهای تأمین اجتماعی با اشاره به‌ضرورت آسیب‌شناسی برای یافتن دلیل این‌که چرا منابع سازمان به‌سرعت کاهش پیدا می‌کند گفت: این وضعیت نگران‌کننده به خاطر قوانین و لوایح و طرحهایی است که برخلاف اهداف اقتصاد مقاومتی از طرف مراجع قانونی بدون رعایت محاسبات اکچوئری تصویب‌شده و در نتیجه استحکام صندوقها به‌ویژه صندوق تأمین اجتماعی را زیر سؤال می‌برند.

وی افزود: ما در اقتصاد مقاومتی می‌گوییم باید بهره‌وری را بالابرده، از تلاش و کوشش نیروی انسانی استفاده بهینه و ایجاد و رشد اشتغال را پیگیری کنیم و… در این شرایط این سؤال مطرح می‌شود که آیا تحمیل بازنشستگی پیش از موعد و بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور به سازمان تأمین اجتماعی در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی است.

جنانی افزود: از اهداف اقتصاد مقاومتی، ماندگاری صندوقهای بازنشستگی است چراکه این صندوقها باید بماند تا ما بتوانیم از نیروی کار و کارگر و تولید صیانت کنیم و اگر موجودیت این صندوقها به خطر بیفتد امنیت ملی کشورمان دچار اختلال خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: با تحمیل این‌گونه قوانین نظیر بازنشستگی زنان با ٢٠ سال سابقه کار، بازنشستگی رانندگان تاکسی با ٢۵ سال سابقه، همسان‌سازیها بدون تأمین بار مالی، بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور، سخت و زیان‌آور محسوب کردن مشاغلی که قاعدتاً سخت و زیان‌آور نیستند و… که بعضاً متأسفانه در قانون برنامه ششم هم آمده سازمان تأمین اجتماعی دچار مخاطره خواهد شد.

مدیرکل امور فنی مستمریهای تأمین اجتماعی ابراز امیدواری کرد بررسی قوانین تعهدی که بدون احتساب بار مالی مصوب شده‌اند و در تعارض با اقتصاد مقاومتی قرار دارند در نمایشگاه «صندوقهای بازنشستگی، پیشران توسعه ملی» موردتوجه قرار گیرد.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *