واکنش رئیس کل بانک مرکزی به اولتیماتوم حقوقی دیوان ‌محاسبات

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 24 آبان 1395


واکنش رئیس کل بانک مرکزی به اولتیماتوم حقوقی دیوان ‌محاسبات

واکنش رئیس کل بانک مرکزی به اولتیماتوم حقوقی دیوان محاسبات

رئیسکل بانک مرکزی موضع خود در مقابل تعیین ضربالاجل دیوان محاسبات برای مدیران بانکی مبنی بر برگرداندن مازاد دریافتی 20 میلیون تومانی را اعلام کرد و گفت که اگر پرداختها بر اساس ضوابط قانونی انجام شده باشد،از لحاظ قانونی تکلیفی برای برگشت آن وجود ندارد.

2-%d8%b1%db%8c%db%8c%d8%b3-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2%db%8c-%d8%b3%db%8c%d9%81

اخیرا دیوان محاسبات طی نامه‌ای به مدیران بانکی آنها را مکلف به بازگرداندن مبلغ مازاد 20 میلیون تومان دریافتی در هر ماه کرده است. به گونه‌ای که از ابتدای سال 1393 تاکنون مجموع دریافتی مدیران بانکی از حقوق، پاداش، عیدی، پرداختیهای مجمع سالانه- که معمولا تا چهار برابر حقوق است- تا حق ماموریت، حق رفاهی، پرداختیهای پزشکی، پوشاک و نظایر آن مورد محاسبه قرار گرفته است؛ در نهایت بعد از جمع این مبالغ اگر پرداختی ماهانه به طور متوسط و ناخالص بیش از 20 میلیون تومان باشد یا به عبارتی هر مدیر بانکی که در طول یک سال بالغ بر 240 میلیون تومان هرگونه دریافتی داشته، ملزم به بازپرداخت آن طی سه روز به خزانه است.

اما در شرایطی نحوه برخورد دیوان محاسبات مورد پذیرش اغلب مدیران بانکی قرار نگرفته که ولی‌اله سیف- رئیس کل بانک مرکزی- در گفت‌و گویی که با ایسنا داشت، هرچند که می‌گوید نظر خاصی در این رابطه ندارد، اما توضیحاتی تامل‌برانگیز ارایه کرده است.

وی با بیان اینکه در این رابطه نظر خاصی ندارم این‌گونه گفت که اما طبیعتا اگر در گذشته کسی بر خلاف ضوابط هرگونه دریافتی داشته مکلف به برگشت آن است.

سیف ادامه داد: ولی اگر کسی بر اساس ضوابط و مجوزهای خاص دریافتی داشته و حتی در بسیاری از موارد فرد با مجوزها و اختیارات موجود نقشی در تعیین امور خود داشته است و یا سازمان مربوطه برای وی تعیین کرده، به‌طور طبیعی درباره برگشت مازاد دریافتی، آن شخص باید تصمیم بگیرد. رئیس کل بانک مرکزی موضوع دیگری را هم مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد که برخی از افراد به دلیل احساس نزدیکی به نظام و حس مسوولیت خود، همین که عنوان می‌شود این رقم بالاتر از حد معمول بوده، ممکن است این مبالغ را برگرداند که تصمیم فردی خود شخص است. با این حال معتقدم که از لحاظ قانونی تکلیفی در این رابطه وجود دارد.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *