واکنش افغانستان به درخواست پناهندگی اولین خلبان زن افغان از آمریکا

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
شنبه - 18 دی 1395


واکنش افغانستان به درخواست پناهندگی اولین خلبان زن افغان از آمریکا

واکنش افغانستان به درخواست پناهندگی اولین خلبان زن افغان از آمریکا

202120610

خبر درخواست پناهندگی اولین خلبان زن نیروی هوایی افغانستان از آمریکا واکنشهایی در افغانستان به همراه داشت. نیلوفر رحمانی که برای گذراندن دوره آموزشی ۱۸ ماهه عازم آمریکا شده بود، درخواست پناهندگی کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع افغانستان تأیید کرد، نیلوفر رحمانی ۲۵ ساله از آمریکا درخواست پناهندگی کرده است. پیش از آن، رحمانی در مصاحبه با وال‌استریت ژورنال گفته بود که از بازگشت به افغانستان هراس دارد و می‌ترسد جانش به خطر بیفتد.

رحمانی که سال ۲۰۱۵ جایزه “زنان شجاع” را از وزارت خارجه آمریکا دریافت کرده بود، نمادی از تلاشها برای ارتقای شرایط زنان در کشورش بود.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت، دولت کابل امیدوار است که مقامهای آمریکایی با درخواست پناهندگی خانم رحمانی مخالفت کنند.

او گفت: زمانی که یک افسر از عدم امنیت و تهدیدهای امنیتی کشورش هراس دارد، دیگر از مردم عادی چه انتظاری می‌توان داشت؟ او برای خودش بهانه تراشیده است. ما صدها زن تحصیل‌کرده و فعالان حقوق بشر زن ‌داریم که اینجا کار می‌کنند و امنیت دارند.

بااین‌حال وزارت خارجه آمریکا سال ۲۰۱۵ در حاشیه اعطای جایزه “زنان شجاع” اعلام کرد که نیلوفر رحمانی و خانواده او بارها مستقیماً نه‌تنها از سوی طالبان بلکه از سوی بستگان تهدید شده‌ و بارها مجبور شدند تا سکونتگاه خودشان را تغییر دهند. کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان هم با انتقاد از تصمیم نیلوفر رحمانی، او را به هدر دادن پول دولت و فرار از مسؤولیتهایش متهم کردند. در همین حال دهها نیروی افغانستان که برای گذراندن دوران آموزشی راهی آمریکا شده بودند، در دو سال گذشته گم‌شده‌اند و دست‌کم یکی از آنها در حال عبور به سمت مرز کانادا بازداشت‌شده است. منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *