همکاری عمان برای پیگیری حقوق خانواده‌های شهدای منا

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۰ مهر ۱۳۹۵


همکاری عمان برای پیگیری حقوق خانواده‌های شهدای منا

همکاری عمان برای پیگیری حقوق خانواده‌های شهدای منا

562181396

دادستان کل عمان در دیدار با رئیس قوه قضاییه نسبت به استفاده از همه ظرفیتهای کشورش برای پیگیری حقوق خانواده‌های شهدای منا قول همکاری داد.
به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله آملی لاریجانی در دیدار با دادستان کل عمان که در مشهد مقدس برگزار شد ضمن خوش‌آمد گویی به هیأت قضایی عمان، بر لزوم توسعه همه‌جانبه همکاریهای دو کشور تأکید کرد و گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عمان، روابط مستحکمی است که طی سالیان متمادی وجود داشته است. البتـه رونـد توسعـه روابـط در همه زمینه‌ها به‌ویژه درزمینه های قضایی و حقوقی نیازمند رشد بیشتری است که امیدواریم این مهم با ادامه گفت‌وگوهای سازنده محقق شود.
رئیس دستگاه قضا، نگاه جمهوری اسلامی ایران به رابطه با عمان را نگاهی راهبردی توصیف و ابراز کرد که با اتکا به همین نگاه، توسعه متوازنی در روابط میان دو کشور پدید آید.
آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر لزوم اجرایی شدن موافقت‌نامه‌های مربوط به استرداد مجرمان، انتقال محکومان و معاضدت قضایی میان دو کشور، اجرای قرارداد خط مرزی و دریایی میان ایران و عمان در شهریورماه سال جاری را نشان‌دهنده عزم جدی دو کشور برای توسعه همکاریها برشمرد.
رئیس دستگاه قضا همچنین پیشنهاد داد که ایران و عمان نسبت به پیشبرد مذاکرات مشترک در سطوح بین‌المللی اقدام کنند و تصریح کرد: به‌عنوان‌مثال، موضوع حقوق بشر یکی از موضوعات مشترک در میان کشورهای اسلامی است که همواره از سوی کشورهای سلطه هدف حمله قرار می‌گیرد. ازاین‌رو لازم است کشورهای اسلامی همکاریها و مذاکرات خود را برای رویارویی با این قبیل مسائل و اتخاذ راهکارهای مشترک، توسعه دهند.
آیت‌الله آملی لاریجانی افزود: اسلام به‌عنوان نقطه مشترک کشورهای مسلمان، بستری قوی برای عرضه معارف و مفاهیمی است که جهان امروز تشنه این مفاهیم است.
رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: نگاه و تفسیر عقلانی که از اسلام در کشورهایی نظیر ایران و عمان وجود دارد، در مقابل تفاسیر سلفی از اسلام که یاری‌رسان تروریستها است، می‌تواند پاسخی صحیح به خواسته‌های جهان معاصر باشد.
آیت‌الله آملی لاریجانی همچنین با اشاره به فاجعه منا خواست که عمان از تمام ظرفیتها و امکانات خود برای پیگیری حقوق خانواده‌های شهدای این فاجعه استفاده کند.
دادستان کل عمان نیز دراین دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران و تقدیر و تشکر بابت میهمان‌نوازی مسؤولان قضایی کشورمان بر لزوم توسعه روابط میان دو کشور تأکید کرد و با اشاره به موافقت‌نامه‌های قضایی موجود میان ایران و عمان گفت: حدود دو سال است که ایران موفقت نامه استرداد محکومان را امضاء کرده و منتظر اقدام طرف عمانی است که من پس از بازگشت به کشورم شخصاً این موضوع را پیگیری خواهم کرد.
وی بابیان اینکه سالی ۴ بار سلطان قابوس پادشاه عمان فرمان عفو عمومی صادر می‌کند و در میان افراد مشمول عفو، برادران ایرانی نیز حضور دارند، از پیشنهاد رئیس قوه قضاییه کشورمان برای یکپارچه‌سازی مواضع دو کشور در سطوح بین‌المللی استقبال کرد و گفت: این پیشنهاد بسیار کاربردی و مفید است.
امیدواریم هیأت های ایرانی و عمانی در جریان حضور در مجامع بین‌المللی، دیدارها و هماهنگیهایی برای اتخاذ مواضع واحد داشته باشند.
دادستان کل عمان همچنین نسبت به استفاده از امکانات کشورش برای پیگیری حقوق خانواده‌های شهدای منا قول مساعد داد و از اجابت درخواستهای میانجی‌گری عمان از سوی ایران قدردانی کرد. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *