هشدار گوترش درباره عدم پرداخت سهم آمریکا به صندوق جمعیت سازمان ملل

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
یکشنبه - 27 فروردین 1396


هشدار گوترش درباره عدم پرداخت سهم آمریکا به صندوق جمعیت سازمان ملل

هشدار گوترش درباره عدم پرداخت سهم آمریکا به صندوق جمعیت سازمان ملل

  به نقل از رویترز، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد هشدار داد که انصراف آمریکا از پرداخت سهمیه اختیاری خود به «صندوق جمعیت سازمان ملل متحدUNFPAA » بر سرنوشت زنان و دختران آسیبپذیر در سراسر جهان «اثرات ویرانگری» خواهد داشت.

وزارت امور خارجه آمریکا دلیل انصراف این کشور از پرداخت سهمیه اختیاری خود به صندوق جمعیت سازمان ملل متحد را «حمایت و یا مشارکت این صندوق در مدیریت یک برنامه سقط‌جنین اجباری یا عقیم‌سازی ناخواسته» اعلام نمود. این در حالی است که سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد اظهار داشت: «آنتونیو گوترش باور دارد که این تصمیم [مقامات آمریکا] بر مبنای درکی نادرست از ماهیت و اهمیت اقدامات صندوق جمعیت سازمان ملل متحد اتخاذشده است». شایان‌ذکر است که انصراف از پرداخت این کمک مالی، نخستین گام دولت ترامپ در راستای کاستن از کمکهای مالی آمریکا به سازمان ملل متحد و کارگزاریهای وابسته به این سازمان بین‌المللی است.

گفتنی است که بودجه کارگزاریهایی همچون صندوق جمعیت سازمان ملل متحد از محل دریافت کمکهای مالی و داوطلبانه کشورهای عضو این سازمان تأمین می‌شود. آمریکا با پرداخت ۷۵ میلیون دلار چهارمین اعطاء کننده بزرگ کمک مالی به این کارگزاری سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ بشمار می‌رفت.

با این حال، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کمک مالی قطع می‌شود؛ زیرا صندوق جمعیت سازمان ملل متحد «به‌منظور کنترل جمعیت و در راستای اجرای سیاستهایی همچون سقط‌جنین اجباری و عقیم‌سازی ناخواسته» با دولت چین همکاری می‌کند.

لارم به ذکر است که عمده فعالیتهای صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در بیش از ۱۵۰ کشور جهان، تنظیم خانواده و بهداشت مادر و کودک است. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *