هشدار پلیس در خصوص سوءاستفاده از اطلاعات شخصی تلفنهای هوشمند

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۰ آبان ۱۳۹۵


هشدار پلیس در خصوص سوءاستفاده از اطلاعات شخصی تلفنهای هوشمند

هشدار پلیس در خصوص سوءاستفاده از اطلاعات شخصی تلفنهای هوشمند

807178802

سرپرست اداره جرم یابی پلیس فتا گفت: سازنده «اپل آی دی» میتواند بهتمامی اطلاعات IOS از طریق شبکه ابری (ICLOUD) دسترسی داشته باشد.

سرگرد حمید کیانی با اشاره به اینکه بسیاری از دارندگان گوشیهای هوشمند، اطلاعات چندانی درباره نحوه کارکرد آن ندارند گفت: این افراد در پی خریدن یک گوشی هوشمند با سیستم‌عامل IOS یا خرید اپل‌آی‌دی (APPEL ID) از فروشنده، خود را در معرض تهدیدهایی قرار می‌دهند. متأسفانه علاوه بر ایجاد یک بازار کاذب در خصوص فروش اپل‌آی‌دی از سوی برخی دفاتر خدماتی و تعمیراتی گوشی یا فروشندگان گوشیهای آیفون، شاهد آن هستیم که برخی از این افراد در گام بعدی اقدام به جاسوسی یا باج‌خواهی از خریداران می‌کنند.

سرگرد حمید کیانی با اشاره به این‌که برای استفاده از نرم‌افزارها و امکانات آی‌پد، آی‌مک، مک‌بوک، آی‌پاد و آیفون که سیستم‌عامل IOS دارند نیازمند داشتن یک حساب کاربری فعال اپل یا همان اپل‌آی‌دی هستیم، افزود: این امر باعث شده تا برخی فروشندگان و ارائه‌دهندگان خدمات IOS از نداشتن آگاهی و اطلاعات خریداران سوءاستفاده کرده و برای ساخت یک اپل‌آی‌دی رایگان رقمهای چند 10 هزارتا صد هزار تومان از خریداران دریافت کنند.

وی یادآور شد: با توجه به این‌که کارکرد اپل‌آی‌دی باعث می‌شود تا کسی که این اپل‌آی‌دی را با توجه به سؤالات امنیتی ساخته است به‌تمامی اطلاعات IOS از طریق شبکه ابری (ICLOUD)دسترسی داشته باشد، از شهروندان خواست به‌هیچ‌عنوان در خرید IOS اقدام به خرید یا دریافت رایگان اپل‌آی‌دی از فروشندگان نکنند.

سرگرد کیانی ادامه داد: شهروندان خود به‌راحتی می‌توانند اپل‌آی‌دی بسازند و درصورتی‌که نمی‌توانند یک اپل‌آی‌دی برای خود بسازند حتماً به افراد مورد اعتماد مراجعه کرده و بعد از ساخت اپل‌آی‌دی که با ایمیل صورت می‌گیرد حتماً تمامی رمزها و پاسخ سؤالات امنیتی را از سازنده گرفته و سریعاً اقدام به تغییر رمز (سؤالات امنیتی و ایمیل پشتیبان) اپل‌آی‌دی ساخته‌شده کنند تا دسترسی سازنده را به اطلاعات شخصی گوشی محدود سازند.

وی یادآور شد: با توجه به این‌که ساخت اپل‌آی‌دی نیاز به ساخت یا دریافت ایمیل از کاربران دارد، حتماً بعد از دریافت اپل‌آی‌دی یا خرید آن ایمیل آن را نیز دریافت کرده رمز ایمیل و پاسخ سؤالات امنیتی آن را نیز تغییر دهید. تا به‌هیچ‌عنوان سازنده یا فروشنده اپل‌آی‌دی به اطلاعات شما دسترسی نداشته باشد.

سرپرست اداره جرم‌ یابی مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با اشاره به پرونده‌هایی ازاین‌دست در پلیس فتا گفت: متأسفانه عدم آگاهی شهروندان باعث می‌شود تا ضمن پرداخت مبلغی برای ساخت اپل‌آی‌دی، تمامی اطلاعات IOS مثل تصاویر، فیلمها، شماره‌های تلفن و هزاران هزار اطلاعات دیگر ذخیره‌شده درگوشی هوشمند با خرید یا دریافت هدیه این اپل آی‌دی‌های کاربری مستقیماً در اختیار سازنده اپل‌آی‌دی قرار گیرد. وی حفظ و نگهداری از اطلاعات شخصی در سیستمهای رایانه‌ای و گوشیهای هوشمند را یک وظیفه فردی دانست و گفت: عدم دقت در نگهداری مطمئن اطلاعات شخصی و مهم باعث می‌گردد تا به‌راحتی در دام جاسوسان، باج‌خواهان و خرابکاران فضای سایبر بیفتیم که تبعات جبران‌ناپذیر دارد.

سرگرد کیانی به فروشندگان و ایجادکنندگان اپل‌آی‌دی برای دیگران هشدار داد و گفت: این افراد باید حتماً اگر ایمیلی برای ساخت اپل‌آی‌دی ایجاد می‌کنند و یا ایمیل و رمز عبور ایمیل شخصی خریدار را برای ایجاد اپل‌آی‌دی می‌گیرند حتماً به فرد تأکید نمایند که رمز عبور ایمیل و اپل‌آی‌دی خود و پاسخ سؤال امنیتی آنها را قبل از استفاده تغییر دهند و به‌هیچ‌عنوان و تحت هیچ شرایطی نباید از این اطلاعات سوء‌استفاده نمایند، چراکه موارد قانونی برای برخورد با مجرمانی که به اطلاعات دیگران در فضای مجازی بدون اجازه و مجوز دسترسی می‌یابند وجود دارد که با آنها برخورد قانونی صورت گیرد.

سرپرست اداره جرم ‌یابی مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با اشاره به ماده 12 قانون جرائم رایانه‌ای گفت: هرکس به‌طور غیرمجاز داده‌های متعلق به دیگری را برباید، چنانچه عین داده‌ها در اختیار صاحب آن باشد، به جزای نقدی از یک‌میلیون (1.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال و در غیر این صورت به حبس از نودویک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا بیست میلیون (20.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

به گفته وی در ماده 17 قانون جرائم رایانه‌ای نیز آمده است، هر کس به‌وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به‌نحوی‌که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

سرگرد کیانی با اشاره به ماده 18 قانون جرائم رایانه‌ای افزود: در این ماده‌قانونی آمده است هر کس به‌قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به‌وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، رأساً یا به‌عنوان نقل‌قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به‌طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از این‌که از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نودویک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

سرپرست اداره جرم‌ یابی مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا تأکید کرد: فروشندگان و ارائه‌دهندگان اپل‌آی‌دی متوجه باشند درصورتی‌که بخواهند از عدم اطلاع کاربران استفاده کرده و علیه داده‌های موجود در سیستمهای این افراد اقدامی مثل جاسوسی، خرابکاری، اخاذی و باج‌خواهی یا هتک حیثیت کند که باعث هرگونه ضرر و زیانی به آنها یا آبرو و حیثیت آنها گردد با توجه به موارد قانونی گفته‌شده مجرم شناخته‌شده و برابر قانون با آنها برخورد صورت می‌گیرد.

سرگرد کیانی در ادامه بابیان این‌که کاربران IOS ها و گوشیهای هوشمند حتماً باید خود اپل‌آی‌دی ایجاد کنند، گفت: برای ساخت اپل‌آی‌دی آموزشهای زیادی در فضای سایبر وجود دارد و کاربران می‌توانند بامطالعه آنها خود اقدام به ساخت اپل‌آی‌دی نمایند. چراکه اگر فرد دیگری برای شما اپل‌آی‌دی بسازد و شما اقدام به تغییر رمز عبور و سؤالات امنیتی آن نکنید به‌راحتی به تمام اطلاعات موجود درگوشی شما دسترسی دارد و می‌تواند از این اطلاعات سوءاستفاده نماید.

سرپرست اداره جرم ‌یابی مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا بابیان این‌که گوشیهای هوشمند امکانات فراوانی دارند که اگر کار با آنها را به‌طور کامل بلد نباشیم می‌تواند به‌جای راحتی و آسایش باعث دردسر و گرفتاری گردد، به خریداران گوشیهای هوشمند توصیه کرد: حتماً قبل از خرید یک گوشی هوشمند از هر برندی نسبت به امکانات و نحوه کارکرد آن اطلاعات دقیق و کاربردی به دست آورند و با نصب دقیق نرم‌افزارهای ضروری مانع آن گردند که اطلاعات شخصی و مهم آنها توسط این گوشیها به‌راحتی در اختیار دیگران قرار گیرد.

منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *