هشدار اتحادیه اروپا به ترکیه در باره سرکوبهای گسترده


دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۶ مرداد ۱۳۹۵


هشدار اتحادیه اروپا به ترکیه در باره سرکوبهای گسترده


هشدار اتحادیه اروپا به ترکیه در باره سرکوبهای گسترده

وزیران خارجه اتحادیه اروپا  دوشنبه ۲۸ تیر در یک نشست فوق‌العاده در بروکسل به ترکیه در مورد سرکوبهای گسترده، هشدار دادند.
به نقل از خبرگزاری فرانسه از بروکسل، 28 وزیر خارجه عضو اتحادیه اروپا در نشست  وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا به مقامات ترکیه در مورد برخورد با کودتاچیان و رعایت اصول دمکراسی و حاکمیت قانون هشدار دادند.
«ژان مارک ارو» وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این نشست اعلام کرد:
ما در مورد این که ترکیه با اجرای نظامی سیاسی دمکراسی را دور بزند، هشیار خواهیم بود.
وی افزود: ترکیه پیشرفتها، پیشرویها و اصلاحات زیادی را در سال‌های گذشته داشته و این خطر وجود دارد که در برابر دمکراسی به عقب بازگردد.
فدریکا موگیرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز در این نشست گفت:
دمکراسی در ترکیه نیاز به محافظت دارد و به نفع این کشور است.
وی تاکید کرد: هیچ بهانه‌ای برای فاصله گرفتن ترکیه از حاکمیت قانون وجود ندارد و در این باره پیامی محکم برای این کشور ارسال خواهیم کرد.
«بوریس جانسون» وزیر امور خارجه جدید انگلیس که برای نخستین بار در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا شرکت کرده است، ترکیه را به «خویشتن داری و میانه روی» فراخواند.

«دیدیه رندرز» وزیر امور خارجه بلژیک نیز از مقامات ترکیه خواست به «شیوه‌ای مناسب» به مساله واکنش نشان دهند. وی همچنین با اشاره به اظهارنظرهای اخیر در ترکیه در مورد احتمال بازگرداندن مجازات اعدام، گفت: مجازات اعدام برای همه ما یک مشکل است.
ترکیه مجازات اعدام را در سال 2004 میلادی و در چارچوب تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا، لغو کرده بود.
«یوهانس‌هان» کمیسیونر توسعه کمیسیون اروپا و مسئول پرونده نامزدی ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا، نیز مدعی شد: دولت ترکیه پیش از کودتا فهرست افراد بازداشت شده را تهیه کرده بود تا در فرصت مشخصی استفاده شود.
همچنین به گزارش پایگاه اینترنتی رادیو سوئد، «مارگوت وال استروم» وزیر امور خارجه سوئد در پیام توئیتری با موضوع «نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا:
صبحانه با جان کری، ترور در نیس، تحولات ترکیه» نوشت: در این نشست بر احترام به حاکمیت قانون، دمکراسی و حقوق بشر از سوی ترکیه تاکید خواهیم کرد.
«آنا لیند» وزیر امور اتحادیه اروپای سوئد نیز صبح امروز (دوشنبه) در صفحه توئیتر خود بر اهمیت دمکراسی در ترکیه تاکید کرد.
وی ضمن ابرازخرسندی از شکست کودتا در ترکیه و تراژیک خواندن وضعیت قربانیان این حادثه، خواستار احترام به حاکمیت قانون و دمکراسی در این کشور شد.
خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد: در پی کودتای نافرجام ترکیه که بر پایه امار رسمی به مرگ دست کم 290 نفر منجر شد، حدود شش هزار نظامی ترکیه بازداشت شدند.
نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه28 نیر به درخواست فرانسه و به منظور بحث و گفت و گو درباره مبارزه با تروریسم در بروکسل برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در این نشست از  رئیس جمهوری ترکیه درخواست کردند در مقابله با ئوطئه گران کودتای شکست خورده در این کشور، به قانون و حقوق بشر احترام بگذارد.
بر پایه این گزارش، محورهای اصلی نشست دوشنبه در بروکسل را سه تحول مهم هفته گذشته تشکیل می‌دهد که شامل تشکیل سریع دولت جدید انگلیس به ریاست «ترزا می» نخست وزیر و همکاری آینده انگلیس با اتحادیه اروپا به دنبال برگزیت، کشتار 84 نفر از مردم به دنبال حادثه تروریستی شهر نیس فرانسه در روز ملی این کشور و در نهایت کودتای نظامی بامداد شنبه در در ترکیه خواهد بود.
منبع: همشهری آنلاین

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *