نقشه راه قوه قضاییه در بیانات
 مقام معظم رهبری

دسته: تازه های قوانین
بدون دیدگاه
یکشنبه - 27 تیر 1395


نقشه راه قوه قضاییه در بیانات
 مقام معظم رهبری

نقشه راه قوه قضاییه در بیانات
 مقام معظم رهبریآنچه در پی می آید جمع‌بندی مطالبی است که مقام معظم رهبری در مناسبتهای مختلف پیرامون اهداف وظایف و بایدها و نبایدهای قوه قضاییه بیان داشته اند که در اینجا می‌توان از آن به عنوان نقشه راه قوه قضاییه نام برد.

نقشـه راه دستگاه قضایی
صلابت و اقتدار قوه قضاییه، مهمترین خصوصیتی است که می‌تواند این رکن اساسی نظام اسلامی را بر ادای وظیفه اصلی آن یعنی احقاق و احیای حق مظلومان و مقابله با متجاوزان به حقوق افراد و جماعات، قادر سازد. تضعیف قوه قضاییه از سوی هیچکس پسندیده و پذیرفته نیست و قوه قضاییه تنها با حفظ استقلال و قاطعیّت و اعتماد به نفس و وارد نشدن در دسته بندیهای اجتماعی و برتر از همه، به یاد داشتن مسوولیت عظیم خود در برابر خداوند علیم و قدیر و حفظ صلاح و سلامت دینی و اخلاقی خود می‌تواند بدان دست یابد.

۲۳/مرداد/۷۸
عدالت اجتماعی
عدالت اجتماعی یعنی فاصله ژرف میان طبقات و برخورداریهای نا به حق و محرومیتها از میان برود و مستضعفان و پابرهنگان احساس کنند که به سمت رفع محرومیت، حرکتی جدی و صادقانه انجام می‌گیرد.
 ۲۳/ تیر /۶۸
مبارزه با مفاسد اقتصادی
در دنبال کردن مشکلاتی که در جامعه وجود دارد، اهم و مهمی درست کنیم؛ یعنی هیات رئیسه و سیاست‌گذاران دستگاه قضایی، در هر مجموعه ای که هستند، بنشینند موارد را «الاهم فالاهم» کنند و مهمترین آنها را دنبال نمایند. 
۲۰/شهریور/۶۸
ارتقای قوه قضاییه
اگر ما بخواهیم همه آرزوهای خودمان را در مورد مسئله قضا در کشور در یک جمله خلاصه کنیم، کلمه «ارتقای قوه قضاییه» محصول این خلاصه کردن است.
ما باید قوه قضاییه را به طور دایم ارتقا بخشیم.
 ۰۴/ تیر /۶۹
خودکفایی
در جمهوری اسلامی، تلاش این دستگاه باید این باشد که به اوج و به سطح اعلا برسد.
چرا ما دنبال حد اعلی هستیم؟
چون یک ملت حق دارد در همه امور به دنبال حد اعلی باشد، بلکه برای حرکت و تضمین حرکت، باید به دنبال حد اعلی باشد تا بتواند حرکت کند و به جایی برسد.
 ۲۳/دی/۷۱
تبدیل زندان به آموزشگاه
پی‌گیری سیاست حبس‌زدایی از کارهای خوب است اما وجود زندان نیز یک واقعیت است که باید با مدیریت صحیح، زندان به آموزشگاه نیکیها تبدیل شود.
 ۰۵/ تیر /۷۸
اقتدار قضایی
دستگاه قضایی باید مورد اعتماد عموم مردم قرار گیرد، نه اینکه در صلاحیت و اقتدار و صلابت آن خدشه‌ای ایجاد شود؛ البته برای رسیدن به این نقطه تلاش، پیگیری، کار مداوم همراه با شجاعت و توکل بر خدا لازم است.
 ۰۷/ تیر /۷۹
عدم تزلزل
اعتماد عمومی به دستگاههای دولتی و قضایی در گرو آن است که این دستگاهها در برخورد با مجرم و متخلف قاطعیت و عدم تزلزل خود را نشان دهند. 
۱۰/اردیبهشت/۸۰
همکاری با دیگر قوا
ضمن آنکه قوای مجریه و مقننه باید با قوه قضاییه همکاری داشته باشند، دستگاه قضایی نیز باید با آن دو قوه تعامل و همکاری داشته باشد.
۰۵/ تیر /۸۱
برخورد با تخلفات قضایی
از تخلف قضایی حتی در گوشه‌ای از کشور هم نباید اغماض و صرف‌نظر کرد؛ چون بدنه متصل به مردم، همین بخشهای منتشر شده در سرتاسر کشور هستند؛ مردم با اینها تماس دارند و نزدیک‌اند. قضاوت درباره آنها تعمیم پیدا می‌کند به قضاوت در کل قوه قضاییه.
 ۰۷/ تیر /۸۲
فروغ امیدی در دل مظلوم
توقع از قوه قضاییه این است که عدالت در زندگی مردم ملموس شود؛ طوری شود که هر کس که مورد ستمی کوچک یا بزرگ قرار گرفت، فروغ امیدی در دل او باشد که حالا می‌روم به قوه قضاییه مراجعه می‌کنم و داد خود را می‌ستانم. ۰۷/ تیر /۸۳
گستردن دانش قضایی
مسئله پرورش عناصر فعال در قوهی قضاییه- به قول شما کادرسازی- باید جدی گرفته بشود؛ گسترش علم و آگاهی هم در میان تمام سطوح قوه قضاییه بسیار مهم است. 
۰۷/ تیر /۸۴
صیانت از آبروی افراد
نباید حیثیت و آبروی افراد در جامعه، بازیچه قرار گیرد و بدون دلیل، افراد مورد سؤال قرار گیرند و درباره آنها شایعه‌سازی و به آنها تهمت زده شود زیرا این برخلاف شرع و احکام اسلامی است. 
۰۷/ تیر /۸۶
تامین امنیت
امنیت دادن به مردم یک پایه مهمش روی دوش قوه قضاییه است. چه امنیت اجتماعی، چه امنیت اقتصادی، چه امنیت اخلاقی، چه امنیت حیثیتی.
 ۰۵/ تیر /۸۷
پیگیری مفاسد اقتصادی
مفاسد اقتصادی را صرفاً به عنوان یک کار خلاف نباید در کشور در نظر گرفت. این کار اگر چنانچه دنبال نشود، تعقیب نشود، ریشه یابی نشود، ضربه و خطرش برای کشور بسیار کلان و عظیم خواهد بود.
 ۰۵/ تیر /۸۷
پیشگیری از وقوع مفسده
در داخل کشور اسلامی یک سوءاستفاده‌چی، یک مفسد، یک طماع، یک آدم زرنگ و ناقلا بیاید از منابع عمومی کشور که متعلق به همه قشرهاست سوءاستفاده کند و بی حساب و کتاب ببرد. باید با این مقابله شود.
 ۰۵/ تیر /۸۷
سرعت غیر از عجله است
بنده در پرونده‌های مفاسد اقتصادی معتقد به جنجال و هیاهو نیستم، لیکن معتقد به سرعت و قاطعیت در کار هستم.
سرعت غیر از عجله است.
 ۰۵/ تیر /۸۷
احکام متقن
حکام دادگاهها بایستی مطلقاً از سهل‌انگاری و سهل‌گیری به دور باشند. شما به عنوان یک قاضی محترم، حکمی که صادر می‌کنید، باید جوری باشد که اگر این حکم بنا باشد در معرض دید متخصصین امور فقهی و حقوقی قرار بگیرد، شما هیچ دغدغه ای نداشته باشید.
 ۰۷/ تیر /۹۱
برنامه جامع
اگر قوه قضاییه برای ارتقای خود، برای آن سرمنزلی که می‌خواهد به آن دست پیدا کند و برسد، یک برنامه جامع و کامل و دقیق و همه‌جانبه نداشته باشد، پیمودن این راه یا ممکن نیست و با تناقضهای گوناگونی مواجه خواهد
 شد. 
۰۷/تیر/۹۱
برنامه محوری
تکیه کردن بر برنامه روشن و مدون، به حرکت دقیق در مسیر چشم انداز آینده کمک می‌کند و مانع از گرفتار شدن در کشمکشهای روزمره می‌شود. 
۰۷/تیر/۹۴
شش اولویت اصلی‌دستگـــــاه قضـایــی در دوره کنــونـی
ساز و کار ویژه برای اجرای سیاستها
نظارت بر عملکردها/کادرسازی و جانشین پروری
پیش‌گیری کردن از جرم/ عدم تأخیر در اجرای احکام
افزایش همکاری بین سه قوه
منبع: پایگاه اطلاع رسانی رهبری

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *