نرخ سود بانکها


دسته: حقوق بانکی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ آذر ۱۳۹۵


نرخ سود بانکها


نرخ سود بانکها

برخی شعب بانکها و مؤسسات مالی، با اتخاذ راهکارهایی، عملاً مصوبه کاهش نرخ سود 15 تا 18 درصدی را دور می‌زنند
.
هرچند توافق تعدادی از بانکها و اقدام آنها برای کاهش نرخ سود بانکی از 18 درصد به 15 درصد سرانجام منجر به مصوبه شورای پول و اعتبار و عمومیت یافتن این اقدام مفید به حال اقتصاد کشور شد و کل سیستم بانکی و انواع بانکها و موسسات اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی ملزم به رعایت این نرخ شدند اما با مراجعه به برخی از شعب بانکها و موسسات می‌توان دید که در حال حاضر امکان دریافت سودهای بالاتر از 15 درصد تا 20 درصد نیز درصورت اصرار و پافشاری سپرده‌گذار یا از طریق افزودن بر حجم سرمایه‌گذاری وی وجود دارد.

البته این مراجعه صرفاً برای تمام شعب انواع بانکهای خصوصی و دولتی نبوده است و به‌طور نمونه و برای یافتن پاسخی برای این پرسش بوده که آیا می‌توان با استفاده از روشهای گوناگون به سودهای با نرخ بیش از 15 درصد بدون تحمل ریسک بالا و تفاوت ملموس در ریسک سرمایه‌گذاری دست یافت یا خیر.
لازم به ذکر است نشست مشترکی که اخیرا میان رئیس کل بانک مرکزی با وزیر کشور، استانداران (استانهای کرمان، لرستان و آذربایجان شرقی) تشکیل شد، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تک رقمی شدن نرخ تورم، بیان کرد: نرخ 15 درصدی برای سپرده هم بالاست، چرا که اگر نرخ تورم 9 درصد باشد، نرخ سود سپرده باید بین 10 تا 12 درصد در نظر گرفته شود و بیش از این هم لازم نیست.
**
سود 20 درصدی در یک بانک خصوصی
وقتی از متصدی یکی از شعب یک بانک خصوصی درباره شرایط سود سپرده زیاد مانند 500 میلیون تومان می‌پرسیم ابتدا پاسخ آن است که اگر چنین سپرده ایی دارید بهتر است آن را وارد صندوق سپرده گذاری ما کرده و سود آن را به صورت روز شمار استفاده کنید البته کارتی به شما تعلق نمی‌گیرد معمولا مبالغ بالا با سود 20 درصدی محاسبه می‌شود و هر زمانی هم که به پول خود احتیاج داشتید می‌توانید با هماهنگی شعبه مربوطه از یک روز قبل پول خود را دریافت کنید.
**سود 15 تا 20 درصدی یک موسسه مالی
درادامه به یکی از شعب یک موسسه مالی مراجعه می‌کنیم و همان درخواست برای شرایط سود سپرده گذاری را تکرار می‌کنیم  متصدی شعبه اعلام می‌کند مصوبه ای که در این رابطه از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده به این صورت است که اگر سپرده گذار در این موسسه تا یک سال سرمایه گذاری کند تا 20 درصد سود به آن تعلق می‌گیرد اگر زیر شش ماه سرمایه گذاری کند 15 درصد و اگر از شش ماه تا زیر یک سال قرارداد ببندد 17 درصد سود به آن تعلق می‌گیرد اما اگر به طور کامل یک سال سپرده گذاری کند 20 درصد سود به آن تعلق خواهد گرفت.
**
سود 17.5 درصد به شرط شش ماه سپرده گذاری
اما با مراجعه به یکی از شعبه‌های یک بانک دیگر متصدی در ارتباط با شرایط سود سپرده بانکی اعلام می‌کند در این بانک ما یک حساب ثابت شش ماهه 17.5 درصدی داریم بانک ما دارای صندوق نیست زیرا صندوقها معمولا با بورس همکاری می‌کنند و خاطر جمع نیستند اما در سپرده گذاری سندی به شما داده می‌شود و شما را خاطر جمع می‌کند و هر زمان هم که قصد برداشت از پول خود را داشته باشید می‌توانید آن را برداشت کنید.
*** تعیین نرخ سود بانکی ربا است
محمد رجایی باغ سیایی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی ، اظهار داشت: شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی نمی‌تواند سود قطعی را تعیین کند چرا که در بانکداری بدون ربا که نرخ سود براساس عقود مبادله ای و مشارکتی است، این امر خلاف قانون است.
وی افزود: نرخی که از سوی شورای پول و اعتبار تعریف می‌شود از طرف سپرده گذار سود علی الحساب و از طرف گیرنده نرخ سود مورد انتظار تلقی می‌شود و از این رو باید گفت که نرخ سود واقعی تنها در پایان دوره مالی مشخص می‌شود.
رجایی با اشاره به آنکه بانک مرکزی به عنوان دستگاه ناظر باید بر عملکرد بانکها نظارت داشته باشد، بیان کرد: براساس قراردادی که میان افراد و سیستم بانکی منعقد می‌شود، لذا بانکها موظف به اجرای تهعدات هستند و باید در صورت تخلف بر عملکرد سیستم بانکی با آنها برخورد شود
.
نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تعیین نرخ سود قطعی خلاف قانون و شرع محسوب می‌شود چرا که این امر همانند ربا است.

***کانون بانکها محلی برای تبانی بانکها
محمد کهندل کارشناس اقتصادی  بیان کرد: معمولا تعیین نرخ توسط بانک از طریق قانون عملیات بانکی بدون ربا امکان پذیر است؛ بانکها نرخ سود علی الحساب را تعیین و پرداخت می‌کنند این سود عملا به عنوان هزینه تهیه پول محسوب می‌شود، در صورتی که پول در بانکداری اسلامی هزینه بر نیست.
وی افزود: با توافقی که کانون بانکها با بانک مرکزی داشت قرار بر آن شد نرخ بانکی پنج درصد بالاتر باشد اما بانک مرکزی سه درصد اعلام 
کرد.
کهندل در ادامه یادآور شد: این موضوع چند نکته دارد اینکه که آیا بانکهای تجاری باید نرخها را تعیین کنند و اگر قرار بر تعیین نرخ سود باشد این کار باید توسط بانک مرکزی تعیین شود  و نباید با توافق بانکها صورت گیرد؛ بانک مرکزی باید با اقتدار تصمیمات خود را عملیاتی کند.

وی در پایان افزود: بانک مرکزی نباید اقتدار خود را در دست بانکهای تجاری بدهد، و می‌بایست بر اساس قانون بدون ربا عمل کند و بانکداری را به سمت بانکداری اسلامی سوق دهد.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *