نبود قدرت نظارتی قوی در اجرای برنامه‌های حوزه ازدواج

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۹ شهریور ۱۳۹۵


نبود قدرت نظارتی قوی در اجرای برنامه‌های حوزه ازدواج

یک مدیر سازمان‌ مردم‌نهاد جوانان انتقاد کرد

نبود قدرت نظارتی قوی در اجرای برنامه‌های حوزه ازدواج

%d9%86%d8%a8%d9%88%d8%af-%d9%82%d8%af%d8%b1%d8%aa-%d9%86%d8%b8%d8%a7%d8%b1%d8%aa%db%8c-%d9%82%d9%88%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d8%a7%db%8c

دبیر موسسه فرهنگی اجتماعی مشکات مطهر هگمتانه، نبود قدرت نظارتی قوی در اجرای برنامه‌های حوزه ازدواج را از نقصهای قانون برشمرد و گفت: ادغام سازمان ملی جوانان باتربیت بدنی موجب تضعیف جایگاه سازمان ملی جوانان ازجمله در حوزه ازدواج شد که مطابق قانون از وظایف سازمان جوانان بود.
مصطفی موسوی، بابیان اینکه مطابق قانون 18 دستگاه مکلف به برنامه‌ریزی و اجرا در امر تسهیل ازدواج جوانان هستند، اظهار کرد: قانون به‌درستی اهمیت مسئله را تشخیص داده ولی باید بررسی کرد که آیا همه این دستگاهها به‌درستی به وظایف خود عمل می‌کنند؟
وی ضمن اظهار امیدواری از تصمیم اخیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مبنی بر تفکیک دو حوزه ورزش و جوانان گفت: این تصمیم قطعاً به نفع حوزه جوانان خواهد بود و جایگاه آنان را در بخش سمنها، ازدواج، اوقات فراغت و… تقویت می‌کند.
دبیر موسسه فرهنگی اجتماعی مشکات مطهر هگمتانه بابیان اینکه موضوع ازدواج موضوع مهمی است و نیاز به برنامه‌ریزی و اقدامات مستمر دارد گفت: انجام پژوهش قبل از هرگونه برنامه‌ریزی و مطالعه دقیق در مقوله ازدواج ضروری است. افزایش سن ازدواج یکی از معضلات اجتماعی بشمار می‌رود و پرداختن به آن مستلزم داشتن اطلاعات دقیق و حساب‌شده است.
وی تسهیل ازدواج جوانان را از اصلی‌ترین اولویتهای دستگاههای ذی‌ربط دانست و اظهار کرد: ازدواج جوانان و ایجاد تعهد در آنها می‌تواند از بروز بسیاری از آسیبها پیشگیری کند و مسیر رشد و تعالی آنها را فراهم آورد.
این عضو شورای مرکزی سمنهای جوانان استان همدان به نقش ازدواج در شکل‌گیری شخصیت اجتماعی جوانان اشاره کرد و گفت: ازدواج نقش بسزایی در تکامل شخصیتی افراد دارد چراکه جوانان با انتخاب همسر و تشکیل زندگی، مسؤولیت خطیری را متقبل می‌شوند.
موسوی استقلال جوانان را از مهم‌ترین عناصر تکامل شخصیتی جوانان دانست و اظهار کرد: ازدواج برای جوانان استقلال را به ارمغان می‌آورد و امکان تصمیم‌گیری و تأثیرگذاری در حیات دیگری را فراهم می‌کند.
مدیر موسسه مشکات مطهر هگمتانه افزود: مسائل فرهنگی یکی از دلایل افزایش سن ازدواج است. اسلام در همسرگزینی به رعایت کفو بودن طرفین تاکید دارد و همسری را مناسب می‌داند که بیشترین قرابت فرهنگی را داشته باشد.
وی یکی دیگر از عوامل مؤثر برافزایش سن ازدواج را وضعیت اشتغال جوانان ذکر و اظهار کرد: یکی دیگر از دلایل کاهش تمایل جوانان به ازدواج افزایش بیکاری و عدم تمکن مالی جوانان برای اداره زندگی مشترک است.
موسوی در پایان بابیان اینکه همدان یکی از پنج استان جوان کشور است، گفت: با توجه به ساختار جمعیتی این استان لازم است مسائل جوانان در اولویت قرار گیرد. همدان استانی جوان است که در صورت توجه و اعتماد مسوولان می‌تواند فرصت خوبی در راستای توسعه استان ایجاد کند.
منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۴
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *