نارضایتی از مخابرات


دسته: حقوق اداری
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۶ تیر ۱۳۹۵


نارضایتی از مخابرات


نارضایتی از مخابرات

حتما برای شما هم پیش آمده که برای ثبت نام خط جدید تلفن و یا خرابی آن سرو کارتان به اداره مخابرات نزدیک محل زندگیتان افتاده و از نزدیک با صف طولانی انتظار برای پاسخگویی و رسیدگی به مشکلتان مواجه شده باشید.
در تهران و برخی نقاط دیگر ایران مردم همواره از این انتظارهای طولانی گلایه‌هایی داشته‌اند؛ این مسأله باعث شد تا برای حل این معضل به چاره اندیشی بیفتیم و آن را پیگیری کنیم. 
این درحالی است که چندی پیش، مدیر عامل مخابرات استان تهران عنوان کرده بود: به هیچ عنوان چنین موضوعی را قبول ندارم که رسیدگی به امور روند کندی دارد بلکه مناطق ما به‌طور مرتب بازرسی می‌شوند و به شخصه به تازگی از مرکز 20117 که مخصوص خرابی تلفن است بازدید داشته‌ام و اصلا چنین بحثی را قبول ندارم که به طور کلی عملکرد این مرکز دچار مشکل است.

از سوی دیگر با بررسی شکایات و نارضایتی مردم از عملکرد مخابرات به ضدو‌نقیض‌گوییهایی برمی‌خوریم که شایان توجه است. به‌طور مثال شهروندی که از عملکرد مخابرات به دلایل گوناگون چون اتلاف وقت از طرف این شرکت، پاس کاریهای بی‌مورد به سازمانهای مختلف و عدم ارائه اطلاعات صحیح و اخذ پولهای بی‌مورد گله‌مند بود و اذعان می‌کرد یک موضوع بسیار پیش پا افتاده‌ای چون درخواست خط تلفن 7 ماه او را سرگردان و حتی کار او را به مراجع قضایی کشانده است.

ماجرا از این قرار بوده است که در تاریخ 25 آبان سال گذشته جهت خرید خط تلفن به مرکز مخابرات توحید مراجعه کرده و مسوول فروش مخابرات در حین ثبت نام گفت: این خبر که مدیران مخابرات گفته‌اند وصل کردن خط تلفن 24 الی 72 ساعت به‌طول می‌انجامد، جنبه تبلیغی دارد و در واقعیت 2 ماه زمان نیاز دارد.
همچنین هزینه خط تلفن که در رسانه‌ها و از زبان مسوولین 50 هزار تومان اعلام می‌شد در عالم واقع با 10 هزار تومان اختلاف یعنی 60 هزار تومان از مردم اخذ می‌شود.
بعد از 2‌ماه (دی‌ماه 94) که مسوول مخابرات وعده به‌وصل تلفن داده بود به مخابرات مراجعه کردم، باز با جملات عجیبی روبه رو شدم که نیازی به پیگیری ندارد و هرزمان وصل شود مطلع می‌شوید .
جالب اینجاست که سال 94 تمام شد و باوجود پیگیریهای مکرر هم به نتیجه نرسیدم . 
اردیبهشت 95 از سوی مخابرات نامه‌ای آمد مبنی بر اینکه به‌دلیل داشتن ممانعت آیین‌نامه‌ای امکان وصل تلفن نمی‌باشد. وقتی برای علت این مسأله را جویا شدم مسوولین مخابرات گفتند بین جعبه تقسیم مخابرات و ملک شما یک مغازه حایل است بنابراین ما نمی توانیم کابل‌کشی کنیم مگر آنکه خودتان با صاحب مغازه به توافق برسید که تابلوی مغازه‌اش را باز کند و ما از این طریق برای شما خط تلفن را کابل‌کشی کنیم.

وی در ادامه گفت: وقتی به مسوولین مخابرات اعتراض کردم که کابل‌کشی وظیفه شماست و مغازه جنب خانه ما چه ربطی به ما دارد در جوابم به‌صورت کاملا غیرمسوولانه برخورد کرده و این موضوع را مشکل مخابرات ندانسته و از حل و فصل این موضوع امنتاع کرده و حتی تهدید کردند که اگر موضوع را تا ظرف 30 روز حل و فصل نکنید خط ثبت نامی باطل خواهد شد.
شهروند شاکی در ادامه توضیح داد که وقتی با مغازه‌دار به نتیجه نرسیدم موضوع را به‌شورای حل‌اختلاف برده و آنها نیز بعد از بررسیهای به‌عمل آمده و اعلام‌نظر کارشناسی از شهرداری در این مورد اعلام کردند که مسأله کابل‌کشی خط تلفن هیچ ربطی به مغازه ندارد و مشکل از خود شماست که مخابرات مسوول رسیدگی به آن می‌باشد. 
بالاخره بعد از پیگیریهای 7 ماهه و نظر شورای حل‌اختلاف و شهرداری در این‌باره، مخابرات این بار خط تلفن را بدون هیچ مشکل فنی که قبلاً از آن گرفته بودند وصل کردند و حتی زحمت کابل‌کشی خط تلفن را هم به خود ندادند زیرا قبلا سیم‌کشی شده بود اما چون ساختمان یک سال فاقد سکنه بود، خط تلفن قطع شده بود و فقط نیاز به وصل مجدد داشت.

بنا به‌گزارش خبرنگار شما نیوز این شهروند که از عملکرد ضعیف و غیرمسوولانه مخابرات بسیار ناراحت بود در ادامه توضیحات فرد شاکی پرده از بسیاری تخلفات دیگر هم برمی دارد.
این فرد عنوان کرد: نه تنها برای وصل خط تلفن مشکلات زیادی را متحمل شدم بلکه مأمورانی که برای وصل خط تلفن آمده بودند برای هرخط 20 هزارتومان و نیز 40 هزار تومان بابت هزینه کابل از من دریافت کردند درصورتی که قبلا این کابل‌کشی برای ساختمان انجام شده بود ولی برای سه خط تلفن مجموعا 100 هزار تومان به صورت نقدی از من دریافت کردند.
زیر ذره‌بین سؤالات 
باتوجه به‌مشکل مطرح شده از سوی این شهروند، به‌نظر می‌رسد این مشکل می‌تواند به شکلهای دیگر برای مردم نیز اتفاق بیفتد سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است:
1- مخابرات با پول مشترکانی که در صف انتظار برای خدمات رسانی هستند در این مدت چه‌کار می‌کند؟ با یک محاسبه ساده به مبلغ قابل توجهی می‌رسیم که نیازمند توجه و بازنگری است. به‌طور مثال اگر در تهران حدود 10میلیون جمعیت داشته باشیم و حداقل یک درصد این افراد این مشکل برایشان پیش آمده باشد حدود 100000 نفر و هرشخص از قرار 60000 تومان بابت هزینه خط تلفن پرداخت کنند، در مجموع رقمی بالغ بر 6000000000 تومان می‌شود که در حساب مخابرات ذخیره می‌شود. 
این پول کلان در حساب مخابرات ذخیره می‌شود درحالیکه خدمات‌دهی به مشتریان به‌دلیل عدم وصل تلفن به هیچ وجه انجام نمی شود.
2- عدم رعایت تکریم ارباب رجوع از سوی مسوولین مخابرات با مردم 
3- چرا باید برای وصل کردن یک خط تلفن، 100 هزار تومان اخذ شود؟
4- چرا مخابرات وظایف خود را محول به افراد می‌کند و یا درزمینه مشکل پیش آمده راهنمایی صحیح به عمل نمی آورند تا کار به مراجع قضایی کشیده شود؟
باتوجه به اظهارات مدیر عامل مخابرات استان تهران مبنی بر انجام به موقع و سریع روند پیگیری امور و اطمینان داشتن از عملکرد مثبت مخابرات در سرویس‌دهی به مردم و از طرف دیگر شکایات مردم از نحوه پاسخگویی و تأخیرهای طولانی در نصب خط تلفن و یا تعمیرات این پارادوکس پیش می‌آید که به راستی این شکاف بین حرف تا عمل چه زمانی قرار است پر شود؟
آیا مدیران ارشد مخابرات از مشکلاتی که مردم با این سیستم دارند اطلاع ندارند یا فقط به تعریف از خود کردن بسنده کرده و چشمشان را به روی واقعیتها بسته اند؟

این سوالات که در زیر ذره بین به آنها اشاره شد سوالات بسیاری از مردم است که در ذهن آنها بی‌پاسخ مانده است و چنانچه پاسخی قانع کننده برای آن وجود نداشته باشد مردم را بدبین و بی‌اعتماد خواهد کرد.
منبع: سایت خبری انتخاب

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *