موارد عدم تمکین زوجه

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
یکشنبه - 12 دی 1395


موارد عدم تمکین زوجه

موارد عدم تمکین زوجه

 500912473

با جاری شدن صیغه عقد بین پسر و دختر و رسمیت یافتن ازدواج هر یک نسبت به یکدیگر دارای وظایف و تکالیف حقوقی میشوند که عدم رعایت این حقوق و تکالیف جرم محسوب شده و مجازاتهایی را به همراه دارد. یکی از وظایفی که زوجین در روابط زناشویی خود میبایستی آنرا رعایت کنند بحث تمکین است در موارد ذکر شده زیر، اگر زن تمکین نکند مستحق دریافت نفقه خواهد بود و ناشزه نخواهد شد.

 موانع مشروع برای تمکین

در صورتی‌که بودن زن با شوهر در یک منزل خوف و ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن داشته باشد او می تواند منزل را ترک کند و به منزل دیگری برود. ماده 1115 ق م می‌گوید: اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می‌تواند منزل علیحده اختیار کند، در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم به بازگشت زن به منزل شوهر را نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل معذور باشد نفقه به عهده شوهرش خواهد بود.

  حق سکونت زن و خودداری از تمکین

در صورتی‌که حق سکونت به زن داده شده باشد زن می‌تواند از حضور در منزل شوهر خوداری کند و شوهر را ملزم به حضور در خانه‌ای کند که او تعیین می‌نماید. اگر مطابق ماده 1114 ق. م حق تعیین منزل به زوجه داده شده باشد، شوهر در همان منزل با همسر خود زندگی خواهد کرد زوجه نیز موظف به اطاعت از شوهر خود و ادای سایر وظایف زوجیت در همان منزل است.

  نداشتن منزل مستقل و مناسب

در صورتی‌که شوهر منزل مناسب با وضعیت زن برای سکونت او پیدا نکند، در این صورت زن می‌تواند به خانه شوهر نرود، مانند آن‌که شوهر زن خود را که شایسته داشتن خانه مستقلی هست به اطاقی که در کاروان‌سرا است یا اطاق کرایه‌نشینی ببرد یا منزل در ناحیه غیر متناسب با شئون زن انتخاب کند .

  انجام تکالیف واجب

هرگاه زن برای انجام تکلیف مذهبی واجب، اجازه بیرون رفتن از منزل، از شوهر بخواهد و شوهر اجازه ندهد زن می‌تواند خارج شود و این امر موجب نشوز او نمی‌شود مانند آن‌که زن مستطیع شود و بخواهد به حج برود و یا به حمام برای ادای نمازهای واجب برود.

 خروج برای درمان زن

هرگاه پزشک خروج زن را از منزل برای مداوا لازم بداند و شوهر اجازه ندهد ، زن می‌تواند خارج شود و این امر از موارد نشوز نیست، مانند آن‌که زن مبتلا به بیماری گردد که برای مداوا باید به بیمارستان یا خارج از کشور برود. منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *