مهم‌ترین شروط ضمن عقد شامل چه مواردی است؟

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
شنبه - 10 مهر 1395


مهم‌ترین شروط ضمن عقد شامل چه مواردی است؟

مهم‌ترین شروط ضمن عقد شامل چه مواردی است؟

873551989مهم‌ترین شروط ضمن عقد شامل چه مواردی است؟

مصطفی سرخیل یک حقوقدان در رابطه با مهم‌ترین شروط ضمن عقد مطالبی را بیان کرده که به شرح زیر است.
شرطهایی همچون؛ شرط وکالت زن در طلاق، اجازه خروج از کشور، اشتغال و… از شروطی است که در سندهای ازدواج قید نشده‎اند، ولی زن و شوهر می‌توانند آنها را در سند ازدواج بگنجانند.
شرط تحصیل
اگرچه حق تحصیل از حقوق اساسی هر فرد است، اما برای پرهیز از مشکلات احتمالی عبارت زیر برای درج در سند ازدواج پیشنهاد می‌شود . زوج، زوجه را در ادامه تحصیل تا هر مرحله که زوجه لازم بداند و در هرکجا که شرایط ایجاب می‌کند مخیر ‎کند.
شرط اشتغال
مطابق قانون، اگر شغل زن منافی با مصالح خانواده یا حیثیت شوهر یا زن باشد مرد می‌تواند همسر خود را از آن شغل منع کند. با توجه به اینکه امکان تفسیرهای مختلف از این متن قانونی وجود دارد، گنجاندن عبارت زیر در سند ازدواج پیشنهاد می‌شود.
زوج، زوجه را در اشتغال به هر شغلی که مایل باشد، در هرکجا که شرایط ایجاب نماید مخیر می‌کند.
شرط اجازه خروج از کشور
مطابق قانون زنان متأهل فقط با اجازه کتبی همسر خود می‌توانند از کشور خارج شوند. برای این منظور درج عبارت زیر در عقدنامه پیشنهاد می‌شود.
زوج به زوجه، وکالت بلاعزل می‌دهد که با همه اختیارات قانونی بدون نیاز به اجازه شفاهی یا کتبی مجدد شوهر، از کشور خارج شود. تعیین مدت، مقصد و شرایط مربوط به مسافرت به خارج از کشور به صلاحدید خودزن است.
شرط وکالت مطلق زوجه در طلاق
مطابق قانون، زن تنها در موارد بسیار خاص می‌تواند از همسر خود جدا شود. با شرط زیر زن این اجازه را دارد تا در هر زمان و به هر دلیلی، خود مستقلاً از دادگاه تقاضای طلاق کند. برای این امر درج عبارت به شکل زیر پیشنهاد می‌شود.
زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل به غیرمی دهد تا زوجه در هر زمان و تحت هر شرایطی از جانب زوج اقدام به مطلقه نمودن خود از قید زوجیت زوج به هر قسم طلاق، اعم از بائن و رجعی و خلع یا مبارات. به هر طریقی اعم از اینکه اخذ یا بذل مهر کند.
منبع: خبرگزاری میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *