منشورحقوق شهروندی

دسته: تازه های قوانین
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۱۱ آذر ۱۳۹۵


منشورحقوق شهروندی

منشورحقوق شهروندی

شماره۹۶۹۶/۱۶۰ مورخ ۲۷/۴/۱۳۹۵
جناب آقای سینجلی جاسبی
مدیرعامل محترم روزنامه رسمی
سلام علیکم
به پیوست تصویر مصوبه «منشور حقوق شهروندی» ابلاغی به شماره ۳۲۱۲۱/۲۱۶۳/۱۶۰ مورخ ۱/۱۲/۱۳۹۴ را که در دویست و سی و هفتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر تهران (دوره چهارم) منعقده در تاریخ ۲۰/۱۱/۱۳۹۴ به تصویب رسیده و سیر قانونی شدن خود را طی نموده است، جهت چاپ و انتشار در اولین شماره آن روزنامه ارسال می‌نماید.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ـ مهدی چمران
عنوان مصوبه:
«منشورحقوق شهروندی»
 (مشتمل بر ماده واحده و هجده بند)
مصوب جلسه ۲۳۷ شـورای اسلامی شهـر تهـران (دوره چهارم)
ابلاغی به شماره : ۳۲۱۲۱/۲۱۶۳/۱۶۰ مورخ ۱/۱۲/۱۳۹۴
ماده واحده:
به منظور تبیین چشم انداز‌های جامعه شهری مطلوب و تلاش برای ارتقاء منزلت اجتماعی و استقرار زمینه‌های رشد و تعالی شهروندان تهرانی و ایجاد شهری فعال، بانشاط، مسؤولیت پذیر، بالنده، مؤمن و انقلابی، منشور حقوق شهروندی به شرح زیر اعلام می‌شود:
بند۱:شهروندان حق دارند از شهری که در آن احترام به حقوق یکدیگر و رعایت حق تقدم در مناسبات اجتماعی و تفکیک حریم عمومی از حریم خصوصی و نهادینه کردن خدمت در هر دو حریم از اصول اساسی زندگی اجتماعی به شمار می‌آید بهره‌مند شوند
.
بند۲:شهروندان حق دارند در برابر تصمیمات و اقدامات مدیران شهری که موجب تعرض به حقوق مالکانه قانونی آنها می‌شود، به مراجع صلاحیتدار مراجعه نموده و استیفای کامل حقوق خود را خواستار شوند.
بند۳:شهروندان حق دارند خواستار تقویت بنیان خانواده، جایگاه زن و ارتقاء سطح فعالیتهای اجتماعی زنان و رعایت حقوق قانونی و شرعی آنان در تمام عرصه‌های زندگی شهری باشند.
بند ۴:شهروندان حق دارند در راستای نهادینه کردن الگوهای متعالی، از آموزشهای شهروندی و امکانات برابر آموزشی با محتوا و رویکرد آموزه‌های دینی برخوردار باشند.

بند ۵ :شهروندان حق دارند از آموزشهای شهروندی در راستای قانون مداری و ترویج آیین شهروندی که موجب پایبندی آنها به انضباط اجتماعی می‌شود بهره مند شوند.

بند ۶ :شهروندان حق دارند ضمن مشارکت در انجام مسؤولیتهای قانونی و تأمین منابع مالی مورد نیاز، از هوای پاک، فضای سبز عمومی و بوستان، معابر تمیز و عاری از پسماند و شهری بدون آلودگیهای صوتی و زیست محیطی برخوردار باشند.

بند ۷ :شهروندان حق دارند در قالب گروهها و پایگاههای مردم نهاد به صورت مستقیم و غیر مستقیم در کلیه برنامه‌های مدیریت شهری مشارکت داشته باشند.
بند ۸ :شهروندان حق دارند از طریق نظارت همگانی و دسترسی به مسؤولان شهری و دریافت اطلاعات به روز و دقیق در خصوص نحوه مدیریت شهری در جهت ارتقاء سطح سلامت و موفقیت مدیریت شهری همکاری نمایند.
بند ۹:شهروندان حق دارند از زندگی در شهری همراه با آرامش، آسایش، اعتماد، اطمینان و بالندگی بهره‌مند شوند.

بند ۱۰ :شهروندان حق دارند از خدمات اجتماعی از قبیل مددکاری، مشاوره روانشناختی، آموزشهای توانبخشی و توانمندسازی و خدمات حمایتی از اقشار در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی و نیز از مناسب‌سازی معابر و محیط اجتماعی برای فعالیت افراد دارای محدودیت و معلولیت بهره‌مند شوند.

بند ۱۱:شهروندان حق دارند از کلیه ظرفیتهای سیاحتی، گردشگری، تفریحی و ورزشی مدیریت شهری در راستای پر کردن اوقات فراغت بهره‌مند شوند.
بند ۱۲:شهروندان حق دارند از کرامت انسانی و انضباط اجتماعی در کلیه شئون و فعالیتهای زندگی شهری بهره مند باشند.

بند ۱۳:شهروندان حق دارند از شبکه‌های حمل و نقل عمومی در دسترس و سریع و امن و خدمات الکترونیک فراگیر و امن بهره مند شوند.

بند ۱۴:شهروندان حق دارند در راستای ترویج فرهنگ انفاق، کمکهای نوع دوستانه خود را از طریق مراجع ذیصلاح ارایه نمایند
.
بند ۱۵:شهروندان حق دارند از شهری زیبا و برخوردار از نمادهای ایرانی ـ اسلامی و محیطها و اماکن سنتی و تاریخی و فارغ از آلودگی بصری و ناهنجاریهای معماری بهره مند باشند.

بند ۱۶ :شهروندان حق دارند با اتکاء بر باورهای مذهبی، ملی و انقلابی و در قالب فعالیتهای گروهی در پایگاههای اجتماعی قانونی نظیر مساجد، حسینیه‌ها، اماکن مذهبی ادیان الهی و مراکز فرهنگی و اجتماعی به برگزاری سنتهای پسندیده دینی، ملی و محلی خود بپردازند.
بند ۱۷ :شهروندان حق دارند بر اساس باورها و ارزشهای انسانی و اسلامی در رفتار با یکدیگر و در برابر مدیریت شهری از رأفت، مهربانی، نصیحت مشفقانه و اجرای فریضه دینی امر به معروف و نهی از منکر در چارچوب قوانین و مقررات بهره مند باشند.
بند ۱۸ :شهروندان حق دارند در مراجعه به نهادها و مراکز مختلف مدیریت شهری، از شرایط سهل و سریع در ارایه خدمات برخوردار باشند و ضمن رعایت رفتار عادلانه و قانونمند، مورد تکریم کارکنان و مسؤولین مراکز مزبور قرار گیرند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران ـ مهدی چمران به نقل از شماره ۲۰۷۹۲
روزنامه رسمی مورخ

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *