مقرری بیکاری در چه شرایطی قطع می‌شود؟

دسته: حقوق کار
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲ اسفند ۱۳۹۵


مقرری بیکاری در چه شرایطی قطع می‌شود؟

مقرری بیکاری در چه شرایطی قطع میشود؟

635536214

محمدحسین قشقایی – کارشناس تأمین اجتماعی

پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کارگرانی که بدون اختیار کار خود را از دست میدهند یکی از تعهدات کوتاهمدت سازمان تأمین اجتماعی است. تعهدی کوتاهمدت به شمار میرود چراکه مدت پرداخت آن به نسبت تعهدات بلندمدت سازمان تأمین اجتماعی (مثل مستمریهای بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مستمری بازماندگان) کوتاه است. سقف پرداخت مقرری بیمه بیکاری برای متاهلین یا متکفلین 50 ماه و برای مجردین 36 ماه است و حداقل دوره پرداخت نیز برای متاهلین 12 ماه و برای مجردین 6 ماه است.

این رویه در تمامی کشورهایی که مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند جاری است، زیرا بیکاری اتفاقی موقتی است و فرد بیکار می‌تواند و باید به دنبال شغل جدیدی باشد و مقرری فقط بابت اعاده معاش فرد و خانواده وی در مدت بیکاری پرداخت می‌شود. از این‌رو مواردی که باعث می‌شود مقرری بیمه بیکاری قطع شود متعدد است و شامل موارد زیر می‌شود.

1- در صورتی‌که بیمه‌شده بیکار به کار قبلی بازگردد و یا مشغول کار دیگری شود، مقرری وی قطع می‌شود؛ بنابراین مقرری‌بگیر بیمه‌شده در صورت اشتغال مجدد موظف است حداکثر ظرف 15 روز از تاریخ اشتغال، موضوع را به واحد کار و امور اجتماعی و شعبه پرداخت‌کننده مقرری بیکاری اعلام کند.

اگر مقرری‌بگیری در حین دریافت مقرری، به کار اشتغال یابد و اشتغال خود را به سازمان گزارش نکند و همچنان مقرری دریافت کند، ‌باید تمامی مبالغ دریافتی را به سازمان برگرداند و ارائه خدمات بعدی سازمان منوط به استرداد مبالغی است که من غیر حق دریافت کرده است.

بیکارانی که در زمان دریافت مقرری بیمه بیکاری، با معرفی واحد کار و امور اجتماعی، به کاری مشغول می‌شوند که میزان حقوق و مزایای آن کمتر از مقرری بیمه بیکاری است، مابه‌التفاوت حقوق و مزایای دریافتی تا میزان مقرری بیمه بیکاری توسط سازمان تأمین ‌اجتماعی به آنان پرداخت خواهد شد.

2- درصورتی‌که طبق اعلام واحد کار و امور اجتماعی محل و یا نهضت سوادآموزی، بیمه‌شده بیکار از شرکت در دوره‌های کارآموزی و یا سوادآموزی خودداری کند، مقرری بیمه بیکاری وی قطع می‌شود.

3- در مواردی که بیمه‌شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی توسط اداره کار امتناع ورزد، مقرری وی قطع می‌شود.

4- چنان‌چه بیمه‌شده مقرری‌بگیر جزو بازنشستگان و یا ازکارافتادگان کلی قرار بگیرد و مستمری دریافت کند، ادامه پرداخت مقرری بیمه بیکاری به وی منتفی خواهد شد.

5- درصورتی‌که مقرری‌بگیر تمام مدت قانونی مقرر را به نسبت سابقه و وضعیت تأهل دریافت کرده باشد، مقرری وی قطع می‌شود. در این صورت چنان‌چه از سقف قانونی (50 ماه برای متأهلین و متکفلین و 36 ماه برای مجردین) استفاده نکرده باشد، با افزایش سابقه و استحقاق مدت‌زمان بیشتر، می‌تواند مجدداً از مقرری بیمه بیکاری تا سقف مربوطه بهره‌مند شود.

در مورد استفاده از مقرری بیمه بیکاری موارد زیر توصیه می‌شود:

1- زمان بیکاری و اخراج کارگر (برگه‌های اخراج یا عدم نیاز) دقیقاً باید با زمان پرداخت حق ‌بیمه وی منطبق و متناسب باشد؛ یعنی از زمانی که فرد اخراج می‌شود نباید از آن به بعد حق ‌بیمه وی به شعب سازمان پرداخت شود و یا نباید بین زمان ترک کار با زمان اخراج مندرج در نامه اخراج یا عدم نیاز فاصله باشد. هم‌چنین نباید در سابقه فرد هنگام اخراج خلأ بیمه‌ای به وجود آید و یا بین زمان پرداخت حق‌ بیمه و بیکاری بیمه‌شده همپوشانی ایجاد شود. مغایرت در این امور موجب تعویق در پرداخت مقرری و یا عدم استحقاق متقاضی بیکار خواهد شد. کسانی که در مورد زمان اخراج واقعی و آن‌چه در نامه اخراج یا عدم نیاز آنان درج‌شده مغایرتی وجود دارد یا کارفرما سهواً زمان اخراج را اشتباهی به شعبه اعلام کرده باشد باید مدارک لازم را به شعبه مربوطه ارائه و درخواست اصلاح و رسیدگی کنند. در غیر این صورت تنها راه برخورداری از مقرری بیمه بیکاری، درخواست اصلاح تاریخ اخراج و سوابق مربوطه توسط هیأتهای حل اختلاف وزارت کار خواهد بود.

2- فرصت مراجعه به هیأتهای حل اختلاف وزارت کار برای درخواست بیمه بیکاری از زمان اخراج یک ماه است و فقط در شرایط خاص کارگر می‌تواند تا سه ماه نیز به مراجع مذکور مراجعه کند. بدون عذر موجه مثل بیماری و… هیأتهای حل اختلاف به‌هیچ‌وجه درخواستهای بعد از گذشت یک ماه را نمی‌پذیرند.

3- استفاده یک‌باره از تمام مدت استحقاقی مقرری بیمه بیکاری توسط کارگر بیکار اقدام صحیحی نیست. بهتر است در صورت یافتن شغل مناسب، فرد بیکار اشتغال جدید را بپذیرد تا بتواند از این امکان در دفعات بعد نیز استفاده کند.

4- با توجه به این‌که مقرری بیمه بیکاری 55 درصد حقوق فرد است، در برخی موارد که بیمه‌شده بخواهد از تعهدات بلندمدت سازمان (از قبیل مستمریهای بازنشستگی و…) استفاده کند، دریافت مقرری مذکور به‌صرفه نیست. مخصوصاً کسانی که بر مبنای حقوقهای بالا حق‌ بیمه پرداخت می‌کنند، دریافت مقرری بیمه بیکاری بر میزان و مطلوبیت خدمات دیگر تأثیری منفی خواهد داشت. منبع: آتیه نو


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *