معرفی اقتصادی‌ترین دانشگاههای ایران

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
یکشنبه - 20 تیر 1395
معرفی اقتصادی‌ترین دانشگاههای ایران

دانشگاههای ایرانی در پایگاه استنادی جهان اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردارند و بررسی چهار شاخص مؤثر علمی در ۵۰ دانشگاه ایرانی نشان از وضعیت رو به رشد آنها دارد.


معرفی اقتصادی‌ترین دانشگاههای ایران

معرفی اقتصادی‌ترین دانشگاههای ایران

9-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%b5%d8%af%d8%b1%d9%86%d8%b4%db%8c%d9%86-%d8%ac%d8%af%d9%88%d9%84-%d8%b4%d8%af%d9%86%d8%af
دانشگاههای ایرانی در پایگاه استنادی جهان اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردارند و بررسی چهار شاخص مؤثر علمی در ۵۰ دانشگاه ایرانی نشان از وضعیت رو به رشد آنها دارد.
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، اطلاعات علمی ۵۲ کشور اسلامی را مورد بررسی قرار می‌دهد و در هر دوره زمانی دانشگاههای برتر هر کشور را رده‌بندی می‌کند.
داده‌های این پایگاه، وضعیت تولیدات علمی، رتبه‌بندی دانشگاهها و وزن اقتصادی این تولیدات را نشان می‌دهد. شاخصهایی که در این رتبه‌بندی مورد بررسی قرار گرفته شامل تاثیر مقالات، دیپلماسی علمی، تولید علمی و تاثیر اقتصادی است. هر کدام از این شاخصها نیز موارد دیگری را مورد بررسی قرار می‌دهند که از آن جمله می‌توان به مجموع استنادها و مقالات پراستناد در شاخص تاثیر اشاره کرد. در بخش دیپلماسی علمی؛ همکاریهای بین‌المللی، همکاری با کشورهای اسلامی، همکاری با موسسات با تآثیر بالا و همکاری بین سازمانی مؤثر است. در بخش تولید علمی، نیز کل مقالات، مقالات در حوزه‌های تحقیقاتی با تکنولوژی بالا و مقالات در حوزه‌های تحقیقاتی اسلامی و علوم انسانی در نظر گرفته می‌شوند.
همچنین در شاخص تاثیر اقتصادی نیز میزان بودجه تحقیقاتی، همکاری با صنعت و بودجه تحقیقات بین‌المللی مورد بررسی قرار می‌گیرد و داده‌های استخراج شده از آن بر روی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نشان داده می‌شود.
بر اساس رتبه‌بندی پایگاه استنادی جهان اسلام، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه شیراز به ترتیب رتبه‌های اول تا نهم را به خود اختصاص داده اند.
بررسی دانشگاههای برتر ایرانی در هر بخش نیز نشان می‌دهد که دانشگاه تهران در سه حوزه علوم کشاورزی، علوم پایه  و علوم انسانی در رتبه‌اول قرار دارد. دانشگاه صنعتی شریف در رده اول بخش فنی و مهندسی و دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در رتبه اول بخش علوم پزشکی و سلامت قرار دارد. در میان دانشگاههای برتر که در این رده‌بندی قرار دارند در رده‌بندی کلی ۷ دانشگاه در استان تهران و دو دانشگاه در استانهای اصفهان و فارس قرار دارند.
در رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دانشگاه تهران در میان دانشگاههای کشورهای اسلامی نیز در رتبه اول قرار دارد.
داده‌ها و اطلاعات این پایگاه استنادی نشان می‌دهد که دانشگاههای ایرانی از نظر شاخصهای چهارگانه ای که به آن اشاره شد نیز در رده‌های متفاوتی قرار دارند.
دانشگاه تهران در شاخص تاثیر مقالات، در شاخص تولیدات علمی و در شاخص دیپلماسی علمی در رتبه اول قرار دارد و پژوهشگاه دانشهای بنیادی در شاخص تاثیر اقتصادی در رتبه اول دانشگاهها و پژوهشگاههای ایرانی قرار دارد.
در بخش علوم کشاورزی، دانشگاه تهران در هر چهار شاخص در رده اول قرار دارد.
در بخش علوم فنی و مهندسی، دانشگاه صنعتی شریف در شاخص تاثیر مقالات، دانشگاه تهران در شاخص دیپلماسی علمی، دانشگاه صنعتی شریف در شاخص تولیدات علمی و پژوهشگاه دانشهای بنیادی در شاخص تاثیر اقتصادی در رده‌های اول قرار دارند.
در بخش علوم پزشکی و سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران در هر چهار شاخص در رده اول قرار دارد.
در بخش علوم پایه، دانشگاه تهران در شاخص تاثیر مقالات، شاخص دیپلماسی علمی، شاخص تولیدات علمی و پژوهشگاه دانشهای بنیادی در شاخص تاثیر اقتصادی در رده‌های اول قرار دارند.
در بخش علوم انسانی و اجتماعی، دانشگاه تهران در شاخص تاثیر مقالات، شاخص تولیدات علمی و شاخص تاثیر اقتصادی و پژوهشگاه دانشهای بنیادی در شاخص دیپلماسی علمی در رده‌های اول قرار دارند. نکته مورد توجه در این رده‌بندی این است که در گروه علوم انسانی ۲۳ دانشگاه رتبه‌بندی شده اند اما تنها دانشگاه تهران دارای داده‌های عددی است. بر اساس اطلاعات پایگاه استنادی، تاثیر مقالات در علوم‌انسانی از همه گروهها کمتر است و با توجه به اهمیت علوم انسانی  توجه بیشتری را از سوی دانشگاهها می‌طلبد.
منبع: خبرگزاری مهر

1 2 3


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *