معتادان به زندان معرفی نشوند

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱ شهریور ۱۳۹۵


معتادان به زندان معرفی نشوند

دادستان تهران:

معتادان به زندان معرفی نشوند

 

نشست دادستانی تهران در حوزه‌ی آسیبهای اجتماعی که چهارشنبه برگزار شد، به موضوع اعتیاد، مواد مخدر و روان‌گردان اختصاص داشت.

دراین جلسه که ریاست آن را عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران به عهده داشت، مسئولان پلیس و نمایندگان دستگاههای اجرایی مرتبط با آسیبها و چند تن از معاونان دادسرای تهران حضور داشتند.

دادستان تهران با اعلام این‌که اعتیاد در بین پنج آسیب مهم کشور، رتبه اول را دارد، اظهار داشت: در جهت پیش‌گیری از اعتیاد و مقابله با مرتکبان جرایم مرتبط با مواد مخدر و روان‌گردان لازم است همت بیشتری به خرج داده شود.

جعفری دولت‌آبادی چندبعدی بودن پدیده‌ اعتیاد را دلیل لزوم و همکاری نمایندگان تمام دستگاههای مرتبط با موضوع برای رفع مشکل دانست و با خاطرنشان کردن این امر که موفقیت در حوزه‌ آسیبهای اجتماعی ازجمله اعتیاد، با اقدامات یک دستگاه اجرایی حاصل نمی‌شود، عزم جدی دستگاهها را دراین زمینه ضروری خواند.

آسیبهایی اجتماعی زیرپوست شهرها

نکته‌ دیگـری که توسط دادستان اعلام گردید، میزان اثـرگذاری اقدامات دستگاههای مرتبط با این موضوع در چرخه‌ مبارزه با اعتیاد بود.

وی با اشاره به این‌که آسیبهای اجتماعی بازتولید می‌شوند و دلیل آن وجود ریشه‌های آسیبها در سایر حوزه‌هاست؛ لذا به‌سرعت قابل‌رفع نیستند، افزود: طلاق، بیکاری و… در چرخه اعتیاد اثرگذار است و آسیبهای اجتماعی زیرپوست شهرها به حرکت خود ادامه می‌دهند.

دادستان تهران با اشاره به این‌که در مبارزه با اعتیاد یک چرخه‌ باطل و تکراری مشاهده می‌شود، به دور اول اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در سال گذشته اشاره کرد و با اعلام این‌که در طرح مذکور، تعداد زیادی از معتادان جمع‌آوری و به کمپها اعزام شدند، افزود: اما معتادان پس از مدتی از کمپها خارج، در معابر عمومی ظاهر شدند و مجدداً به دامن اعتیاد پناه بردند.

وی این چرخه‌ باطل را موجب اتلاف وقت و ناامیدی مسئولان دستگاهها در مبارزه با اعتیاد دانست که نیازمند اقدامات و اتخاذ تدابیر مناسب است.

حضور معتادان متجاهر در معابر عمومی زیبنده نیست

دادستان تهران توجه به‌ظاهر شهرها به‌ویژه پایتخت را ضروری به شمار آورد و اظهار داشت: زیبنده نیست که معتادان، متکدیان و افراد ولگرد در معابر عمومی پایتخت رها باشند و در مقابله با این پدیده، لازم است نسبت به جمع‌آوری و معرفی آنان به کمپها اقدام شود. جعفری دولت‌آبادی با اشاره به دستورالعمل قوه قضاییه پیرامون سیاست کاهش جمعیت کیفری اعلام کرد به‌موجب بند ششم این دستورالعمل، دادستانها نباید معتادان را به‌جز شرایط مقرر در قانون به‌صرف اعتیاد یا تغییر عنوان آن از اعتیاد به استعمال مواد مخدر به زندان معرفی نمایند. وی با اشاره به مقرره‌ مذکور اعلام داشت: معتادان باید طبق مواد 15 و 16 قانون مبارزه با مواد مخدر، به مراکز ترک اعتیاد معرفی شوند. دادستان تهران از همه دستگاههایی که بودجه‌ها‌ی مربوط به مبارزه با آسیب اعتیاد را در اختیاردارند، خواست تا در انجام وظایف پیشگیرانه کوشا باشند. دولت‌آبادی دراین راستا نقش پیشگیرانه‌ صداوسیما از بعد فرهنگی را قابل‌توجه خواند و با اشاره به وظایف مقابله‌ای پلیس دراین راستا، ابراز امیدواری کرد که برگزاری این جلسات سرآغاز مبارزه با اعتیاد و پیش‌گیری از آن شود.

افزایش کشف مواد مخدر و روانگردان در تهران

ساجدی نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ به ارائه‌ آمار اقدامات مأمورین پلیس تهران طی سال جاری پرداخت؛ از کشف ده تن از انواع مواد مخدر و روان‌گردان خبر داد و افزود: این میزان نسبت به سال گذشته افزایش‌یافته که اگرچه می‌‌تواند نگران‌کننده باشد، اما نشان از فعال بودن مأمورین پلیس دارد. فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ با اشاره به اقدامات پلیس در اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر طی سال جـاری اظهار داشت: شهـرداری تهران نزدیک به شـش هزار ظرفیت برای نگه‌داری معتادان متجاهر ایجـاد نموده و پلیس می‌تواند روزانه پانصد نفر را جمع‌آوری و پس از غربال‌گری به کمپهای ترک اعتیاد معرفی نماید.

وی افزود: برای اجرای این طرح، تهران بزرگ به سه منطقه تقسیم‌شده و پلیس آمادگی دارد معتادان متجاهر را از تمام مناطق شهر جمع‌آوری نماید.

انتقاد از چرخه‌‌ باطل جمعآوری معتادان متجاهر

خزایی سرپرست دادسرای مواد مخدر تهران اقدامات قضایی این ناحیه از دادسرا را از بعد مقابله‌ای موفق خواند و به تکمیل ظرفیت زندانها و احکام محکومیتهای صادره که بعضاً شامل مجازات شدید اعدام، حبس ابد یا حبسهای طولانی‌مدت است، اشاره کرد و ضمن این‌که از ضبط و به مزایده گذاشتن اموال منقول و غیرمنقول قاچاقچیان خبر داد، اقدامات پیشگیرانه را ضروری دانست.

وی نیز از چرخه باطل اعتیاد انتقاد کرد و اظهار داشت: سال گذشته با همکاری دستگاههای مسوول، تعداد زیادی از معتادان متجاهر از سطح شهر جمع‌آوری و در کمپهای شفق و اخوان نگه‌داری شدند، اما چون شیوه نگه‌داری مناسب نبود و زیرساختها آماده نشده بود، معتادان مجدداً به چرخه‌ی اعتیاد بازگشتند.

اقدامات درمانی و پیشگیرانه دستگاههای مرتبط

سردار میرزایی جانشین پلیس مواد مخدر کشور گزارشی از اقدامات مقابله‌ای و پیشگیرانه ناجا در سطح کشور ارائه کرد و میزان کشفیات پلیس دراین زمینه را 500 تن اعلام کرد. هوشیار مدیرعامل سازمان خدمات شهرداری تهران از تشکیل هجده مدد سرا در شهر تهران برای نگه‌داری افراد کارتن‌خواب خبر داد و به‌عنوان‌مثال به کمپ خاورشهر اشاره کرد که هر شب با ظرفیت پانصد نفر، خود معرفها را می‌پذیرد. وی افزود: در مدد سراها خدمات شام، صبحانه و حمام اجباری ارائه می‌شود. در ادامه منیژه خاکی جانشین معاونت زنان، کودکان و خانواده دادسرای تهران از فقدان ضمانتهای اجرایی برای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر و متکدیان انتقاد نمود و با خاطرنشان کردن این موضوع که چنین مشکلی موجب ابتر ماندن این‌گونه طرحها می‌شود، از عدم همکاری برخی دستگاههای متولی گلایه نمود. آذر نیا دبیر ستاد مواد مخدر بر لزوم اجرای طرحهای درمان‌مدار معتادان و تدوین برنامه مشخص و زمان‌بندی‌شده تأکید کرد. معاون وزیر بهداشت آمادگی مراکز درمان تحت نظر وزارت بهداشت را برای پذیرش معتادان اعلام کرد و گفت: معتادان متجاهر با اقدامات درمانی، وضعیت مناسب‌تری پیدا می‌کنند. نماینده وزارت آموزش‌وپرورش در بیان اقدامات پیشگیرانه این وزارتخانه، از تدریس چهار درس در حوزه‌‌ی مهارتهای زندگی و مطالعات اجتماعی برای دانش‌آموزان مقاطع دبستان تا دبیرستان خبر داد و اظهار داشت: تدریس کتاب مهارتهای زندگی که به معضل اعتیاد می‌پردازد، برای دانش‌آموزان دوره‌ی دوم متوسطه در نظر گرفته‌شده است.

شهر امن و شهر سالم

دادستان تهران با خاطرنشان کردن چندبعدی بودن اعتیاد و ارتباط آن با برخی جرایم، معضلات اجتماعی، مشکلات بهداشتی و درمانی، قاچاق و فروپاشی خانواده‌ها، ویژگی چندوجهی بودن اعتیاد را از موجبات صعوبت مبارزه با این معضل دانست و با تأکید براین که پیچیدگی مسأله مانع از آن است که با برگزاری چند جلسه نتایج قابل‌توجهی حاصل شود، اظهار داشت: شهر امن و سالم شعار سازمان ملل بوده و پاک بودن شهر از مظاهر ضد انضباط اجتماعی ضروری است؛ لذا نباید در جمع‌آوری، معتادان متجاهر، افراد ولگرد و متکدیان تردید کرد و دادستانی از اقدامات شهرداری و فرمانداری تهران دراین زمینه حمایت می‌نماید. ازجمله مصوبات این جلسه، بررسی وضعیت برخی نقاط آسیب خیز شهر تهران بود. دکتر جعفری با اعلام این‌که در جلسات جداگانه از اعضاء می‌خواهیم بر روی مناطق آسیب خیز مانند فرحزاد و هرندی کار کنند، از مسئولان مربوطه خواست اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر را ادامه دهند و وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی به وظا‌یف خود در امر درمان معتادان عمل نمایند.

لزوم پذیرش معتادان در کمپها بدون شرط

دادستان تهران شروط مقرر برای پذیرش معتادان متجاهر در کمپها را غیرضروری خواند و خواستار تجدیدنظر شهرداری تهران دراین تصمیم شد.

وی با اشاره به عدم انطباق آمارهای اعلامی از سوی مسئولان در مورد معتادان متجاهر اظهار داشت: برخی مسئولان به 20 هزار معتاد اشاره‌کرده‌ و سردار ساجدی نیا تعداد معتادان حاضر در سطح شهر تهران را 15 هزار نفر اعلام نمود، اما مبنای اجرای طرح جدید جمع‌آوری معتادان متجاهر، 12 هزار نفر خواهد بود. اعطای مأموریت از سوی دادستان به دو نفر از معاونان برای بررسی وظایف سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت در امر درمان معتادان و هم‌چنین بازدید از مراکز کاهش آسیبها و درمان معتادان وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی، از مصوبات این جلسه بود. دادستان تهران از پیشنهاد یکی از اعضای حاضر در جلسه مبنی بر ضرورت ایجاد سامانه‌ی اطلاعاتی برای معتادان، ولگردان و متکدیان در تهران استقبال نمود و آثار مطلوب تشکیل چنین سامانه‌ای را، تسهیل اقدامات اجرایی، قضایی و پلیسی در جمع‌آوری معتادان و پیگیری وضعیت آنان دانست و بهترین دستگاه برای پذیرش این امر را، ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام نمود.

   آسیب اعتیاد با ضربوزور رفع نمیشود

جعفری دولت‌آبادی بر ضرورت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه تأکید کرد و با اذعان به این‌که مشکل اعتیاد با ضرب‌وزور رفع نمی‌شود، اظهار داشت: معتاد فردی گرفتار و بیمار است و اگرچه در حوزه مقابله‌ای مبارزه جدی است، اما در امر مبارزه با اعتیاد باید سه حوزه‌ی ایجابی، پیشگیرانه و حمایتی توأمان موردتوجه بیشتری قرار گیرند. وی بر حمایت قضایی از اجرای طرحهای درمانی و پیشگیرانه و جمع‌آوری معتادان تأکید نمود.

منبع: میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *