معاون حقوقی قوه قضاییه

دسته: رویداد حقوقی
بدون دیدگاه
شنبه - ۲ مرداد ۱۳۹۵


معاون حقوقی قوه قضاییه

معاون حقوقی قوه قضاییه:

معاون حقوقی قوه قضاییه از قرار گرفتن تدوین لوایح اصلاح 6 قانون از جمله قانون حمایت از خانواده، قانون مجازات اسلامی، قانون مدنی، قانون تملک آپارتمانها و امثال آن در دستور کار دستگاه قضایی حقوقی خبر داد.
دنیای حقوق: ذبیح‌الله خداییان ضمن تأکید بر اهمیت عملکرد معاونت حقوقی قوه‌قضاییه در تنقیح قوانین و مقررات قضایی، به قوانینی که در دست بررسی هستند اشاره کرد و افزود:
معاونت حقوقی همیشه قوانینی را در فهرست برنامه خود دارد تا به بررسی و اصلاح آن بپردازد و در حال حاضر نیز قانون حمایت از خانواده، قانون مجازات اسلامی، اصلاح قانون مدنی، قانون تملک آپارتمانها، قانون موجر و مستأجر و قانون امور حسبی جزو مهمترین قوانین در دست اصلاح هستند.
وی همچنین در خصوص انتقاداتی که نسبت به ضعف‌های موجود در قانون آیین دادرسی کیفری در مدت اجرای آزمایشی پیدا شده، گفت: برای قانون آیین دادرسی کیفری قصد داریم با اعمال اصلاحات اخیر، به دائمی کردن آن اقدام کنیم؛ به عبارت دقیق‌تر هم برای دائمی شدن و هم برای اصلاح این قانون، برنامه داریم.
خداییان در واکنش به نقدهایی که نسبت به کارشناسی‌ رسمی در زمان رسیدگی به پرونده‌ها مطرح شده و اغلب بر این اعتقادند که نظرات متفاوت کارشناسان در کارشناسی یک پرونده، کار را به اطاله رسیدگی رسانده، گفت: طبق قانون، نظر کارشناس در هر پرونده‌ای جنبه طریقیت دارد و جنبه موضوعیت ندارد؛ بنابراین احراز و صحت‌وسقم آن بر عهده قاضی است و هرجایی که قاضی تشخیص دهد که نظر کارشناس مقرون به واقعه است، دیگر به کارشناس دیگری رجوع نمی‌کند.
وی در پاسخ به این ابهام که هر گروه کارشناسی 3 تا 9 نفره با نظرات ضدونقیضی که می‌دهند، کار را برای قاضی پیچیده می‌کنند؟ نیز اظهار کرد: به‌هرحال کارشناس اول یک‌نفره سه‌نفره تا 5 نفره و حتی 9 نفره درجایی به نقطه‌نظر مشترک می‌رسند که می‌تواند قاضی را به مرحله تشخیص نزدیک کند.
معاون حقوقی قوه قضاییه ادامه داد:
نکته دیگر این است که قاضی این توانایی را دارد که در یکجایی بررسی کارشناسان را متوقف کند اما به‌طورکلی طولانی شدن کارشناسی و پیچیده شدن کار برای قضات، گاهی به دلیل پیچیده بودن پرونده و عظیم بودن پرونده است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان ماده‌واحده‌ای به قانون اضافه کرد مبنی بر اینکه سقفی برای نظرات کارشناسی قائل شد یا خیر، گفت:
این مساله دست قاضی است و او هرجایی که مقرون به واقعه باشد، آن را متوقف می‌کند. خداییان در پایان اظهارات خود در خصوص مرجع انتخاب کارشناس تصریح کرد: ما کانون کارشناسان رسمی داریم که در آزمونی مانند آزمون وکلا شرکت می‌کنند و بعد از پذیرفته شدن، وارد بررسی پرونده‌های قضایی می‌شوند. به گفته این مقام قضایی، تعیین تعداد کارشناسان نیز به انتخاب قاضی بوده و ممکن است در یک پرونده استفاده از تیم کارشناسی 3 نفره کفایت کند و گاهی هم چند تیم 3 یا 5 نفره برای بررسی و ارزیابی پرونده مورد نیاز است.
منبع: روزنامه حمایت

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *