مشکلات مالی و افسردگی مهم‌ترین عوامل خودکشی 
در میان ایرانیان


دسته: جرمشناسی
بدون دیدگاه
شنبه - ۲ مرداد ۱۳۹۵


مشکلات مالی و افسردگی مهم‌ترین عوامل خودکشی 
در میان ایرانیان


مشکلات مالی و افسردگی مهم‌ترین عوامل خودکشی 
در میان ایرانیان


 دنیای حقوق: این روزها خودکشی پدیده‌ای نادر و دور از ذهن نیست. یکی به خاطر فقر، دیگری به دلیل مشکلات خانوادگی و آن‌یکی به خاطر بیکاری سعی می‌کند، پایان زندگی خود را رقم زند.
مشکلات مالی و افسردگی مهم‌ترین عوامل خودکشی در میان ایرانیان
 گزارش سازمان جهانی بهداشت که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد؛ حاکی از این است که روزانه بالغ‌بر ۸۰۰ هزار نفر در اثر خودکشی در جهان می‌میرند و هر ۴۰ ثانیه، یک نفر در اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهد.
بر اساس این گزارش، بالغ‌بر ۷۵ درصد از موارد خودکشی، در کشورهای با درآمد کم و یا متوسط صورت می‌گیرد. 
کشور ما نیز از این پدیده اسف‌انگیز دور نمانده است.
اگرچه سازمان پزشکی قانونی تاکنون آمار دقیقی از آمار خودکشی در کشور ارائه نداده است، اما انعکاس اخباری مبنی بر خودکشی افراد مختلف در رسانه‌ها تا حدودی می‌تواند این سکوت را بشکند.
هفدهم اردیبهشت سال گذشته یکی از مأموران نیروی انتظامی در مقر فرماندهی نیروی انتظامی میانه با اسلحه خود سهواً یا عمداً خودکشی می‌کند و غدیر معاون دادستان شهرستان میانه نیز ضمن تشریح علل و عوامل خودکشی، از آمار ۱۳ نفری کشته‌شدگان ناشی از خودکشی در سطح شهرستان میانه، با میانگین سنی ۱۵ تا ۲۸ سال خبر می‌دهد.
زنگ خطر خودکشی در مسجدسلیمان
بیست و هفتم اردیبهشت‌ماه سال گذشته نیز خبر خودکشی یک زن معلم در شهرستان مسجدسلیمان اینگونه انعکاس می‌یابد؛ یک زن معلم در شهرستان مسجدسلیمان به‌وسیله چادر خود را به دار آویخت تا آمار خودکشیهای یک هفته اخیر این شهر نفت‌خیز اما محروم را به «سه خودکشی در یک هفته» برساند. از دیگر خودکشیهای صورت گرفته در هفته مذکور مربوطه به یک وکیل پایه‌یک دادگستری بود که با طناب خود را به دار آویخت و جان سپرد؛ و حادثه بعدی نیز مرگ دختری هجده‌ساله بود که با خوردن تعداد زیادی قرص زندگی خود را پایان داده بود.
اما خودکشیهای مسجدسلیمان به همین‌جا ختم نمی‌شود و در ۲۴ شهریور‌‌ همان سال خبر خودکشی پسری جوان به علت دعوای خانوادگی گزارش می‌شود تا به گفته رسانه‌ها دهمین خودکشی در شهرستان مسجدسلیمان از ابتدای سال ۹۳ تا تاریخ مذکور رقم بخورد.
آمار خودکشیهای مسجدسلیمان چنان زنگ خطر را در این شهرستان به صدا درمی‌آورد که حجت‌الاسلام امینی امام‌جمعه مسجدسلیمان با اشاره به آمار خودکشیها در سال ۹۳ می‌گوید: بر اساس آمار آخر سال به نسبت جمعیت مسجدسلیمان در هیچ شهری مثل مسجدسلیمان این‌همه پدیده نا‌هنجار خودکشی رخ نمی‌دهد.
خودکشی در سال ۹۴
سال ۹۴ نیز شروع می‌شود و هنوز سوگ هموطنانی را که به دلیل مشکلات مختلف اقدام به خودکشی کرده‌اند، فراموش نکرده‌ایم که در روزهای پایانی اولین ماه سال جدید زنی ۲۵ ساله پس از ورود قطار به ایستگاه متروی امام علی (ع) خود را جلوی قطار پرتاب می‌کند. چند روز بعد در سوم اردیبهشت‌ماه نیز زنی ۴۸ ساله و مجرد از طبقه چهارم برج میلاد اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست می‌دهد. سایه این خبر هنوز از رسانه‌ها کنار نرفته است که هشتم اردیبهشت‌ماه کارگر خدماتی ۴۵ ساله شرکت دارو پخش «علی‌اکبری» با داشتن ۴ فرزند دست به خودکشی می‌زند، درحالیکه دقایقی پیش از این اقدام به دفتر مدیرعامل مراجعه و درباره دریافت وام با یکی از مدیران امور مالی دارو پخش گفتگو کرده بود.
اما روز ۱۵ اردیبهشت نیز خانواده دیگری داغدار عزیزی می‌شود که خودخواسته زندگی خود را پایان می‌دهد. در این تاریخ دانشجوی رشته مدیرت دولتی دانشگاه تهران با پریدن از پل مدیریت دست به خودکشی می‌زند.
خداحافظی قبل از خودکشی
خودکشیها در سال جاری با خودکشی یک جوان ۱۸ ساله پس از یک سلسله ماجرای عاشقانه به‌پیش می‌رود. این نوجوان به‌قصد قتل دختر دلخواه خود از دیوار منزل بالا رفت و با کاردی که همراه داشت چند ضربه مهلک به سینه و بازوی معشوقه وارد می‌کند و سپس خود را از بالای ساختمان که ۳۰ متر ارتفاع دارد به خیابان پرتاب کرد و جان خود را از دست می‌دهد.
روند خودکشیها در سه‌ماهه نخست سال ۹۴ با خودکشی یکی از دختران دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی از اهالی شهرستان خلخال در بامداد پنجشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه ادامه می‌یابد. این دانشجو در آخرین پیامک خود از خانواده‌اش خداحافظی و طلب حلالی می‌کند و دقایقی بعد با مصرف قرص برنج به زندگی خود پایان می‌دهد.
عصر‌‌ همان روز مدیر روابط عمومی اورژانس تهران نیز از اقدام به خودکشی مردی ۳۵ ساله در ایستگاه مترو منیریه تهران خبر می‌دهد. خودکشیهای مرگبار در ۲۴ اردیبهشت‌ماه ادامه دارد و رسانه‌ها از خودکشی جوان ۲۴ ساله اهل داران (مرکز شهرستان فریدن) بنام سجاد سلیمی خبر می‌دهند، مرگی که سجاد با حلق‌آویز کردن خود از درختی در حاشیه خیابان رقم می‌زند.
مسئولان علت خودکشی این مرد را مشکلات روحی و روانی می‌دانند.
در ادامه خودکشیهای صورت گرفته در سال جاری خبری به این صورت در رسانه‌ها منتشر می‌شود، «درحالی‌که هنوز یک ماه از تهدید به خودکشی سه نفر از بام یکی از موسسه‌های مالی و اعتباری مشهد به دلیل مشکلات بازپرداخت پول نگذشته، یک مرد ساکن قزوین صبح سه‌شنبه خود را در شرکت مربوط به مسکن‌سازی قزوین به آتش کشید و تلفات و خسارات زیادی بر جای گذاشت.
فاضلعلی ۵۰ ساله که پیش از به آتش کشیدن شرکت، مسئولان شرکت را تهدید کرده بود اگر خواسته‌اش را عملی نکنند، آنجا را به آتش می‌کشد. وقتی نتیجه‌ای از تهدید کردن نگرفت، ۲۰ لیتر بنزین را در اتاقها و راه‌پله شرکت خالی کرد و با زدن فندک، مصدومیت خود و شش نفر را رقم زد.»
اقدام به خودکشی برای وصول مطالبات
خودکشیهای سال ۹۴ با اقدام به خودکشی یکی از پرسنل پروژه پدیده شاندیز مشهد برای وصول مطالباتش از مسئولان ادامه می‌یابد، جوانی که در ارتفاع ۴٠متری بالای یک تاو‌رکرین قصد خودکشی داشت و در ‌‌نهایت با حضور گروههای امدادی اورژانس اجتماعی، پلیس شهرستان طرقبه و شاندیز‌، آتش‌نشانی شهر شاندیز و بیش از سه ساعت مذاکره تلفنی مددکاران و روانکاوان اورژانس و آتش‌نشانی و همچنین با قول مساعدت مسئولان پدیده‌ شاندیز این جوان حدوداً ٣٠ساله از اقدام خود منصرف و توسط امدادگران نجات می‌یابد
.
موارد گفته شده شاید تنها بخشی از خودکشیهای انجام شده در کشور باشد، خودکشیهایی که به دلایل مختلف رسانه‌ای شده و در اخبار منعکس شده است، اما هستند خودکشیهایی که به فرجام رسیده یا نارسیده هیچ‌کس از آنها باخبر نمی‌شود.
 ۱۲۶۷ تماس تلفنی در ارتباط با خودکشی
حسین اسدبیگی رئیس اورژانس اجتماعی کشور درباره آمار مراجعه به این مرکز درباره خودکشی در سال گذشته می‌گوید:
از ۱۲۶۷ تماس تلفنی در این رابطه ۸۰۰ مورد مربوط به زنان و ۴۶۰ مورد مرتبط با مردان بوده است، همچنین از ۶۶۰ مراجعه مرتبط با خودکشی به مراکز مداخله در بحران اورژانس اجتماعی ۱۴۵ مراجعه توسط مردان و ۵۱۵ مراجعه توسط زنان صورت گرفته است.
وی ادامه می‌دهد: همچنین از حدود هزار و ۴۰۰ مورد مراجعه به خودروهای خدمات سیار اورژانس اجتماعی در سال ۹۳ حدود ۹۰۰ مراجعه توسط زنان و حدود ۵۰۰ مراجعه توسط مردان صورت گرفته است.
کاظم ملکوتی روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره پدیده خودکشی در ایران می‌گوید: بر اساس آمارهای به‌دست‌آمده از تحقیقاتی که دو سال پیش انجام شد؛ در ایران، از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور ۶ نفر در سال به دلیل خودکشی جان خود را از دست می‌دهند. وی ادامه می‌دهد: این آمار میانگین کشوری است، اما آمار خودکشی در شهرستانهای غرب کشور همچون ایلام، لرستان، کرمانشاه و همدان بیشتر است.
ملکوتی می‌افزاید: رقم اقدام به خودکشی بسیار بالا بوده و حدود ۱۰ یا ۲۰ برابر مرگهای ناشی از این پدیده اقدام به خودکشی به روشهای مختلف وجود دارد.
 افسردگی امکان خودکشی را ۶ برابر افزایش می‌دهد
وی خاطرنشان کرد: برای اینکه فردی اقدام به خودکشی کند باید پارامترهای مختلفی دست‌به‌دست هم دهند و شاید بتوان گفت ۶ درصد این پدیده مربوط به افسردگی است، ۲۰ درصد بیکاری، ۱۰ درصد مشکلات خانوادگی و ۵ درصد زن بودن است.
این استاد دانشگاه با تأکید بر ضرورت فراهم کردن امکانات درمانی بیماران اعصاب و روان اظهار کرد: وجود این عامل در فرد امکان خودکشی را ۶ برابر افزایش می‌دهد. لذا باید خدمات مشاوره و درمان را برای این گروه افراد فراهم کرد. ملکوتی ادامه با بیان اینکه گاهی علیرغم وجود امکانات درمانی، افراد به دلیل ترس از انگ خوردن و دیوانه شناخته‌شدن برای درمان خود اقدام نمی‌کنند، گفت:
تحقیقات انجام شده در شهرهای مختلف نشانگر آن است که تنها ۲ درصد افراد معرفی شده، برای دریافت خدمات درمانی اعصاب و روان به مراکز مربوطه مراجعه می‌کنند.
منبع: ایلنا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *