مشکلات قانون کودکان بد سرپرست

دسته: حقوق و اجتماع
بدون دیدگاه
شنبه - 30 بهمن 1395


مشکلات قانون کودکان بد سرپرست

رئیس سابق بهزیستی عنوان کرد:

مشکلات قانون کودکان بد سرپرست

دولت لایحه بدهد

860170129

رئیس سابق سازمان بهزیستی، گفت: کودکان بد سرپرست با معضل نحوه حضانت روبرو هستند و اگر بعد از مدتی خانواده اصلی رجوع کند هیچ قانونی نمی‌تواند مانع آنها شود.

همایون هاشمی درباره قانون حمایت از کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست، افزود: این قانون مربوط به دهه ۴۰ بود و هیچ‌کدام از مصادیق امروزی را نمی‌توانست پوشش دهد که سازمان بهزیستی وقت که من در آن زمان مسؤولیت آن را بر عهده داشتم قانون مذکور را بازنگری کرده و برخی موارد را از جمله امکان حضانت این کودکان از سوی دختران بالای ۳۵ سال را در آن لحاظ کردیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به معضلات قانون مذکور اشاره کرد و ادامه داد: تفسیر قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست از سوی مددکاران اجتماعی و کسانی که اقدام به کار قضایی و حقوقی می‌کنند متفاوت است از سویی دیگر مشکل اساسی در این زمینه وجود دارد که بر اساس آن نحوه حضانت کودکان بد سرپرست کاملاً مشخص نیست.

هاشمی تصریح کرد: بد سرپرستی مشمول زمان می‌شود بدان معنا که ممکن است کودکی به تشخیص مقام قضایی یا یک روانشناس، صلاحیت نگهداری از فرزند خود را به دلایل مختلف از جمله اعتیاد یا آزار و اذیت نداشته باشد و به همین جهت حضانت از سرپرست سلب می‌شود.

وی یادآور شد: بر اساس قانون اگر پدر یا مادر بعد از دوره بازپروری به زندگی عادی خود بازگردد هیچ قانون یا شرعی نمی‌تواند مانع بازپس‌گیری فرزند وی شود این در حالی است که ممکن است در این مدت حضانت این فرزند به خانواده دیگری سپرده شود که این مهم از معضلات قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست است.

هاشمی افزود: البته در همان زمانی که این قانون مطرح شد چندین مدل در بهزیستی برای رفع مشکل حضانت کودکان بد سرپرست مطرح شد که مدل «امین موقت» از جمله این پیشنهادات بود.

وی در تشریح مدل امین موقت برای حضانت کودکان بد سرپرست، ادامه داد: بر اساس این مدل فرزند به مدت ۴ الی ۵ سال به سرپرست دیگری به‌صورت موقت سپرده می‌شود و بعد از بازپروری والدین اصلی فرزند، بار دیگر حضانت به پدر و مادر کودک سپرده خواهد شد.

هاشمی درباره احتمال آسیب‌پذیری کودک از مدل امین موقت، تصریح کرد: در این شرایط برای کودکانی که در سنین پایین هستند این نسخه پیچیده نخواهد شد و کودکانی که قرار است دست امین موقت سپرده شوند از قبل، تحت مشاوره مددکاران بهزیستی قرار خواهند گرفت و شرایط برای این کودک بازگو خواهد شد.

وی افزود: البته مدل امین موقت تنها یک‌راه حل بود در این میان به نظر می‌رسد واگذاری کودکان بد سرپرست به والدین جدید باید در مرحله بررسی قرار گیرد به‌گونه‌ای که ابتدا کودک چند سالی تحت پوشش بهزیستی قرار گیرد و بعد از اطمینان از عدم مراجعه والدین اصلی، کودک به سرپرست جدید سپرده شود.

هاشمی درباره طولانی بودن پروسه واگذاری حضانت کودک به خانواده‌ها، افزود: این سختگیری باید انجام شود زیرا باید صلاحیت نگهداری کودک از سوی والدین جدید احراز شود و این سختگیری نیز از زمان حضور بنده در سازمان بهزیستی آغاز شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: قرار است به‌زودی مشکلات قانون حمایت از کودکان بد سرپرست و بی‌سرپرست مشخص شود تا با ارائه راهکارهایی در پی رفع آن بود؛ از سازمان بهزیستی درخواست داریم که در این زمینه لایحه‌ای را به مجلس ارائه کند تا معضلات اجرای این قانون از میان برداشته شود. منبع: مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *