مسؤولیت شرکتهای هواپیمایی

دسته: حقوق مسافر
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۴ آذر ۱۳۹۵


مسؤولیت شرکتهای هواپیمایی

مسؤولیت شرکتهای هواپیمایی

 5

شرکتهای حملونقل هوایی، برای حمل مسافرین و همچنین برای حمل بار و کالا، مقررات مخصوص به خود را دارند. در صورت بروز حادثه و ورود هرگونه خسارت به مسافرین یا کالاهای آنها شرکت هواپیمایی مسؤولیت جبران خسارت را (درصورت تقصیر) خواهد داشت.

مقررات پرداخت خسارت برای پروازهای بین‌المللی در ایران، با لحاظ کردن کنوانسیون ورشو، محاسبه و پرداخت می‌شود. به کنوانسیون ورشو به خاطر ایرادات فراوانی که داشت، اصلاحاتی در گواتمالا و لاهه وارد شد و در نهایت نیز جای خود را به «کنوانسیون مربوط به یکنواخت کردن برخی مقررات حمل‌ونقل هوایی مونترآل» داد. جمهوری اسلامی ایران هنوز به کنوانسیون مونترآل ملحق نشده است. در مونترآل تغییرات فراوانی حاصل شد. میزان مسؤولیت شرکتهای هواپیمایی به نحو قابل توجهی افزایش یافت و برای فوت یا صدمه بدنی به میزان 100 هزار (SDR Special Drawing Rights) رسید. همچنین درخصوص حمل‌ونقل بار، مسؤولیت متصدی حمل درصورت تلف، نقصان یا خسارت به 10 هزار SDR افزایش یافت. در موارد تأخیر در پرواز نیز متصدی حمل با توجه به ماده 22 کنوانسیون، مکلف به پرداخت 4/150 SDR می‌شود. میزان SDR چگونه محاسبه می‌شود؟

SDR که ترکیبی از واحدهای ین ژاپن، دلار آمریکا، پوند انگلستان و یورو اتحادیه اروپا است، توسط صندوق بین‌المللی پول در سال 1969 و برای حمایت از نظام و سیاستهای برتون وودز پس از جنگ جهانی دوم به ‌وجود آمد. مطابق با کنوانسیون مونترآل، مبالغی که بر حس SDR، معین شده با مراجعه به تعریف صندوق بین‌المللی پول از واحد مزبور محاسبه می‌شود. تبدیل این مبالغ به پول ملی، در مورد رسیدگیهای قضایی، حسب ارزش این ارزها در تاریخ صدور رأی انجام می‌گیرد و نه حین حادثه.

جایگاه کنوانسیون مونترآل کنوانسیون مونترآل که به جز اتحادیه اروپا، 107 عضو دیگر دارد؛ در ماده 17 خود اظهار می‌دارد: متصدی حمل‌ونقل، مسؤول خسارات وارده در صورت فوت یا صدمه بدنی به مسافر است، تنها به این شرط که حادثه در داخل هواپیما، یا در جریان سوار شدن و پیاده شدن از آن به وقوع پیوسته باشد. در این کنوانسیون برخلاف کنوانسیون ورشو، صرف وقوع حادثه، منجر به پرداخت خسارت خواهد شد. شرکتهای هواپیمایی نمی‌توانند با عذر عدم تقصیر، از بار مسؤولیت وارده شانه خالی کنند.

درخصوص بار و کالا نیز، متصدی حمل‌ونقل مسؤول خواهد بود، اما در موارد زیر مسؤولیتی متوجه او نیست. به عبارت دیگر متصدی حمل، اگر ثابت کند تلف، نقصان یا ورود خسارت به کالا ناشی از اعمال زیر باشد، مسؤولیتی ندارد:

– طبیعت یا نقص ذاتی کالا؛

– بسته‌بندی ناقص کالا که توسط شخصی غیر از متصدی یا مأموران یا نمایندگان وی انجام شده باشد؛

– جنگ یا درگیری مسلحانه؛

– عمل مقام عمومی در هنگام ورود، خروج یا ترانزیت کالا.

کجا اقامه دعوی کنیم؟

برابر با کنوانسیون مونترآل، دعوی مطالبه خسارت، به انتخاب خواهان، در یکی از محلهای زیر انجام می‌پذیرد:

-در قلمرو یکی از دولتهای عضو کنوانسیون؛

-در دادگاهی که در حوزه آن، محل اقامت متصدی حمل‌ونقل واقع است؛

– مرکز اصلی تجارت او قرار دارد؛

-در آن محل انعقاد قرارداد واقع شده؛

– در دادگاهی که در حوزه آن مقصد واقع است با این وصف مشاهده می‌شود کنوانسیون تا چه اندازه دست مسافر را در انتخاب دعوی خسارت باز گذاشته است. برای مثال یک ایرانی اگر از فرانسه عازم کانادا باشد و شرکت هواپیمایی آلمانی را برای سفر خود انتخاب کرده باشد و دچار حادثه (شخصاً یا برای کالای او) شود، می‌تواند در دادگاه صالح فرانسه که دفتر شرکت آلمانی در آنجا واقع است، یا آلمان که مرکز اصلی تجارت شرکت هواپیمایی آلمانی است یا کانادا که مقصد اوست دادخواست خود را تقدیم کند. درخصوص زیان منتهی به فوت یا صدمه بدنی نیز دعوی در یکی از محلهای مورد اشاره بالا یا همچنین جایی که مسافر در حین حادثه در آنجا سکونت دایم داشته را انتخاب کند. بدیهی است در صورتی‌که شخص فوت کرده باشد ورثه قانونی او حق طرح دعوی خواهند داشت.

با این وصف اگر به حوادث یک سال اخیر خطوط هواپیمایی مالزی نگاه کنیم، به ویژه در حادثه سقوط یکی از هواپیماهای این شرکت (به دست مخالفان دولت مرکزی) در اوکراین، شرکت مالزیایی گرچه هیچ تقصیری در سقوط هواپیما نداشته و هواپیما توسط گروهی مشخص یا نامشخص ساقط شده، ولی در نهایت محکوم به پرداخت خسارت به میزان یکصد هزار SDR به هر یک از مسافران خواهد بود. لیکن درخصوص بار و کالاهای حمل شده با توجه به شرایطی که بیان شد می‌تواند عدم تقصیر خود را اثبات کند و خسارتی پرداخت نکند.

نکته دیگر اینکه طبق ماده 35 کنوانسیون، طرح دعوی باید ظرف دوسال از تاریخ رسیدن به مقصد، یا از روزی که هواپیما باید می‌رسید یا تاریخی که حمل‌ونقل متوقف شده اقامه شود وگرنه قابلیت استماع توسط دادگاهها را نخواهد داشت.

احمد پنجه پور- وکیل دادگستری

منبع : وبسایت اسکودا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *