مسؤولیت دانشگاهها فراتر از چند واحد درسی مدیریت بحران‌ است

دسته: دانشجوی حقوق
بدون دیدگاه
دوشنبه - 9 اسفند 1395


مسؤولیت دانشگاهها فراتر از چند واحد درسی مدیریت بحران‌ است

مسؤولیت دانشگاهها فراتر از چند واحد درسی
مدیریت بحران
است

 

 

377172575

 

 رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نقش دانشگاهها در مدیریت بحرانهای اجتماعی و طبیعی در جامعه را جدی ارزیابی کرد و گفت: دانشگاهها میتوانند با تصویب اجباری واحد درسی مدیریت بحرانهای اجتماعی و طبیعی در کنار نهادینه کردن فرهنگ عمومی چگونگی مواجهه با بحران از طریق برگزاری سلسله نشستهای دانشجویی، نقش بسیار کلیدی در زمان بروز سوانح و حوادث ایفا کنند.

دکتر حسین سلیمی با اعلام این مطلب اظهار کرد: دانشگاهها برای جاری‌کردن فرهنگ «چگونه برخورد کردن در مواقع بروز بحران و هم‌چنین بعد از بحران» مسؤولیت جدی در جامعه دارند و این فرهنگ را فقط از طریق اضافه کردن واحد درسی در چارت دانشگاهی نمی‌توان در رفتار دانشجویان و سایر افراد جامعه جاری و ساری کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر بخواهیم آموزش مدیریت رفتارهای پسابحران را فقط با تصویب کردن یک یا چند واحد درسی خلاصه کنیم، نتیجه‌ای که به دنبال آن هستیم، به دست نخواهد آمد. نمونه بارز آن این است که در تمام رشته‌های دانشگاههای ایران درسی با عنوان «روش تحقیق» یک واحد اجباری به شمار می‌آید.

اما بنا بر اذعان بسیاری از اساتید برجسته یکی از مهم‌ترین مشکلات اصلی در جامعه علمی ایران همان درس «روش تحقیق» است و دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی هنوز با شیوه انجام یک پژوهش ساده آشنا نیستند یا از همان دوران دبیرستان یا دانشگاه چند واحد درسی با عنوان «زبان فارسی» را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم؛ اما متأسفانه وضعیت «زبان فارسی» در دانشگاههای ما بسیار ناراحت‌کننده است و یکی از مهم‌ترین مشکلات پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویان همین «زبان فارسی» است و استادان، زمان بسیاری را برای اصلاح غلطهای انشایی و املایی آن صرف می‌کنند.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان و دانشجویان در دوران مدرسه تا دانشگاه زمانهای بسیار زیادی را برای آموزش «زبان انگلیسی» صرف می‌کنند، اما درنهایت این زبان برای جامعه علمی ما بیگانه است؛ این در حالی است که با تعداد ساعتهایی که برای آموزش «زبان انگلیسی» در سایر کشورهای دنیا برای جامعه دانشگاهی آنها صرف می‌شود، افراد می‌توانند به فصاحت همانند فرد بومی همان محل انگلیسی صحبت کنند، اما در کشور ما این‌طور نیست؛ بنابراین لزوماً گنجاندن یک واحد درسی به‌عنوان «آموزش مدیریت رفتارهای پسابحران» در دانشگاهها نمی‌تواند در نهادینه‌کردن و فرهنگ‌سازی آن رفتار کمک کند.

دکتر سلیمی تأکید کرد: ما در جامعه دانشگاهی نیازمند این هستیم که «آموزش مدیریت رفتارهای پسابحران» را در نوع تربیت دانشجویان در دانشگاهها نهادینه‌سازی کنیم، چراکه دانشگاه یک محیط تربیتی است، جایی نیست که فقط دانشجو در آن محل تعدادی جزوه و کتاب حفظ کند، بلکه محلی است که دانشجویان نحوه جامعه‌پذیری را می‌آموزند؛ این‌که چگونه باید قواعد انسانی و دینی زندگی اجتماعی را یاد بگیرند.

وی ادامه داد: «آموزش مدیریت رفتارهای پسابحران» در همه اقدامات دانشگاه اعم از فرهنگی، آموزشی و پژوهشی باید جاری و ساری باشد تا دانشجویان یاد بگیرند هر فردی از اعضای یک جامعه چه مسؤولیتی در هنگام بروز یک بحران دارد. آیا این فرهنگ درستی است که هر اتفاقی که در جامعه روی می‌دهد، تمام انگشتان به سمت دولتمردان نشانه برود و فرد یا افرادی را مسؤول حادثه بدانند و هیچ مسؤولیتی برای خود قائل نباشند؟

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: در حادثه اخیر «پلاسکو» باید به این مسأله بیندیشیم که دلایل بروز این حادثه و اتفاقات آن را می‌توان در فرهنگ عمومی جامعه جست‌وجو کرد. مسؤولیتی که دانشگاهها می‌توانند در بروز چنین بحرانهایی ایفا کنند، این است که استادان، دانشجویان و کانونهای فرهنگی باید به بررسی و موشکافی این نوع مسایل و حوادث در دانشگاهها بپردازند. آنها می‌توانند سلسله نشستهایی را با موضوعات «رفتارهای اجتماعی در زمان بروز بحرانهای طبیعی و غیرطبیعی» برگزار کنند. نقشی که این نوع فعالیتهای دانشجویی در شکل‌گیری فرهنگ می‌تواند ایفا کند، گنجاندن لزوماً یک واحد درسی به‌تنهایی نمی‌تواند مؤثر باشد.

دکتر سلیمی گفت: علاوه بر سلسله نشستهای فوق به نظر می‌آید وجود رشته‌هایی با عنوان «مدیریت بحران اجتماعی» یا «مدیریت سوانح طبیعی و غیرطبیعی» در دانشگاهها بسیار کم است. این در حالی است که جامعه ما هم از لحاظ طبیعی با بحرانهایی نظیر سیل و زلزله و هم از لحاظ غیرطبیعی با بحرانهای اجتماعی بسیاری نظیر حاشیه‌نشینی مواجه است؛ بنابراین راه‌اندازی رشته‌هایی با این عناوین در این دانشگاهها بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه در سازمانهای مدیریتی بخصوص مراکزی که بحرانها را هدایت می‌کنند، تعداد کمی متخصص مدیریت بحران اجتماعی حضور دارند؛ بنابراین دانشگاهها با تربیت این افراد می‌توانند به ستاد بحران کشور در رفع حوادثی که به وجود می‌آید، کمک بزرگی کنند.

منبع: ایسنا


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۷
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *