مردمی باشیم

دسته: آخرین مطالب , تجربه و خاطره
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶


مردمی باشیم

خاطرات قاضی و قضاوت (25)

مردمی باشیم

 

سید روح الله مصطفی نژاد موسوی – رئیس شعبه 102 کیفری دو دماوند

سفرهای استانی ریاست جمهور وقت بود . به دعوت فرماندار و بر حسب وظیفه همکاری و اداری راهی ورودی شهر شدیم . ابتدای شهر دانش اموزانی را دیدم که پای پیاده و در یک صف منظم در مسیر ورودی شهر اجتماع کرده بودند . ۲۵ سال قبل خودم را می دیدم .

اولین چیزی که در ذهن من نقش بست این است که ما در قامت مسئولین این شهر چه خدمتی می توانیم به مردم بکنیم و چرا بعد از گذشت این همه سال، هنوز این بچه ها باید اینطوری درس بخوانند و رفتن به استقبال رییس جمهور چه نفعی برای این بچه ها دارد .

بیان این مقدمه برای این بود که کمی به عقب برگردیم . گذشته ای را که از ان عبور کرده ایم و مسیری را که طی کرده ایم ببینیم . چه عهدهایی که قبل از شروع به کار قضاوت با خود نبسته ایم و چرا ان عهد ها که با خود بسته ایم را فراموش کرده ایم .

ان مواعید که کردی مرود از یادت چه شد که اخلاق توام با احترام متقابل ما تبدیل به رفتاری خشونت امیز شد . چه شد که کلافگی از مراجعات مکرر مردمی که خود روزی از همان مردم بودیم عادت ما شده است . چه شد که ما اینگونه شدیم .

چه شد که مردم را جدا از خود می دانیم . چه شد که از انها فاصله میگیریم و نمی دانم کدام شیر پاک خورده ای معاشرت با مردم کوچه بازار را رفتار خلاف شان دانست و سعی کرد هر روز فاصله ی ما را از مردم به بهانه ی رفتار خلاف شان بیشتر و ما را از درد و رنج های انان بیخبر بگذارد .

یکی از روسای ما می‌گفت وقتی مراجعه کننده ی محتاجی می بینم از جیب خودم تو همان دادگاه به ایشان کمک می کنم . یادمه وقتی این حرف را زد با خود می‌گفتم عجب جراتی دارد . اگر فردا برایش حرف در بیاورن چه ؟ کی باور می کند که بی ریا و صرفا به نیت کمک به ارباب رجوع ( خصوصا اگر زن باشد ) به او پول داده است .

و هزاران خاطره مشابه از مراجعاتی که می دانم یا از فقر مالی است و یا از فقر فرهنگی و یا …. و ما در هر حال در قبال ان مسئولیم .

وقتی به نانوایی می روید به مردم سلام کنید . قیافه جدی توام با خشونت را به خود نگیرید . اگر توی مسیر بودید و کسی کنار خیابان بود سوار کنید . اگر به سلمانی رفتید با او مهربان باشید و اخبار شهر را از او بپرسید . کمی بیشتر با مردم باشید . با مردم هم صحبت شوید و به حرف ها و درد دل های انان گوش کنید . به شما در تصمیم گیری های قضایی تان کمک می کند . در هر حال مهربان باشیم


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۶
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *