مدیر صندوق بین المللی پول به اتهام فساد مالی محاکمه می‌شود


دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۶ مرداد ۱۳۹۵


مدیر صندوق بین المللی پول به اتهام فساد مالی محاکمه می‌شود


مدیر صندوق بین المللی پول به اتهام فساد مالی محاکمه می‌شود

 دادگاه تجدید نظر فرانسه محاکمه کریستین لاگارد مدیر صندوق بین المللی پول را در پرونده پرداخت خسارت 385 میلیون یورویی (بیش از 400 میلیون دلار) به «برنارد تاپی» بازرگان فرانسوی در زمان تصدی پست وزارت دارایی فرانسه ضروری دانست.

به نقل از راشاتودی، لاگارد متهم است که در وظیفه خود در پرونده تاپی اهمال کرده است و درسال 2008 زمانی که وزیر دارایی فرانسه بوده دولت این کشور را مجبور کرده است به برنارد تاپی بازرگان فرانسوی طبق رای دادگاه داوری معادل 385 میلیون یورو خسارت 
بپردازد.

قضیه تاپی به سال 1993 بر می‌گردد؛ زمانی که این بازرگان فرانسوی نزدیک به نیکولا سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه شرکت شرکت لوازم ورزشی «آدیداس» را فروخت و بانک دولتی «کردیت لیونه» را متهم به فریبکاری در کم ارزش نشان دادن سهام شرکت خود کرد.
پیش از آن در سال 1992 وی نتوانست وام خود را پرداخت کند.
به همین دلیل بانک کردیت لیونه مجبور به فروش شرکت آدیداس شد، اما با قیمت برآوردی در آن زمان، ارزش گذاری شرکت کمتر از ارزش سهام واقعی بود.
 این در حالی بود که تاپی در آن زمان ‘وزیر امور شهری’ فرانسه بود.
در فوریه 1993، بانک کردیت لیونه، آدیداس را به روبرت لویی دریفوس که از دوستان برنارد تاپی بود، به قیمتی بسیار بیش از پیش بینیها و قیمت گذاریها فروخت. وی آدیداس را به قیمت 4٫485 میلیارد فرانک (معادل 683٫514 میلیون یورو) خریداری کرد، در حالی که این مبلغ 2٫85 میلیارد فرانک (معادل 434٫479 میلیون یورو) بیش از مبلغ وام برنارد بود. پس از این، کارخانه تاپی که مالک آدیداس بود اعلام ورشکستگی کرد.

پس از بررسی مجدد این پرونده، به تاپی در زمان وزارت لاگارد غرامت پرداخت شد اما بسیاری معتقدند که در ازای حمایت وی از سارکوزی، چنین غرامتی به وی پرداخت شده است.
منابع قضایی می‌گویند در صورت اثبات اتهامات لاگارد او به یک سال حبس و نیز پرداخت حدود 15 هزار یورو خسارت محکوم خواهد شد.
در همین حال وکلای لاگارد 60 ساله ضمن رد این اتهام گفتند آنها خواستار تجدید نظر هستند. لاگارد نیز این اتهام را رد کرده و تاکید کرده است که وی براساس دستور سارکوزی اقدام کرده است.
مطرح شدن اتهامات جنایی علیه لاگارد که یکی از قدرتمندترین زنان جهان شناخته می‌شود، مایه سرافکندگی صندوق بین المللی پول خواهد بود. دومنیک استراوس کان، رییس قبلی این سازمان که او هم فرانسوی بود، در سال 2011 به آزار یک خدمتکار هتل در نیویورک متهم و ناچار شد از مقام خود کناره گیری کند.
منبع: ایرنا

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *