مدلی برای گفتگو با سایر کشورها

دسته: حقوق بین الملل
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۷ شهریور ۱۳۹۵


مدلی برای گفتگو با سایر کشورها

مدلی برای گفتگو با سایر کشورها

192798704

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در مراسم افتتاح سومین دور از گفتگوهای حقوق بشری ایران و ایتالیا گفت: این گفتگوها بدون تعصب و پیش‌داوری صورت گرفت و به همین جهت ما از آن استقبال کرده و این گفتگوها تداوم پیدا کرد.
دنیای حقوق به نقل از خبرگزاری ستاد حقوق بشر: دکتر محمدجواد لاریجانی دراین مراسم که با حضور مسئولان قضایی و برخی از مقامات وزارت خارجه ایتالیا در محل شورای عالی قضایی این کشور در رم برگزار شد گفت: ما همواره از تعامل و همکاری در حوزه حقوق بشر با همه کشورها استقبال کرده‌ایم و شرط ما همواره برای این گفتگوها، پرهیز از پیش‌داوری، تعصب و قرار داشتن در موضع برابر و احترام متقابل بوده است.
دکتر لاریجانی گفت: این گفتگوها ازاین‌جهت موردتوجه قرار گرفت و به دور سوم رسید که این ویژگیها را داشت و دو کشور در یک فضای برابر و با احترام متقابل و به‌دوراز حاشیه‌های سیاسی غیر سازنده مسائل مهم، جدی و تخصصی حقوق بشری و قضایی را با یکدیگر در میان گذاشته و با تجربیات یکدیگر درزمینه‌های مختلف آشنا شدند.
لاریجانی گفت: اینکه برخی کشورهای اروپایی به گفتگوهای حقوق بشری با ایران علاقه‌مند شده‌اند باید این موارد را در نظر داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران نمی‌پذیرد که یک‌طرف نظرات خود را بخواهد تحمیل کند و از موضع بالا آن سخن بگوید.
معاون امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر گفت: دراین گفتگوها ما توانستیم به‌طرف ایتالیایی بخشی از سیستم پیشرفته و کارآمد قضایی خود را که مبتنی بر قانون‌گذاری است، تبیین کنیم. آنها دریافتند که در ایران هر قانونی مبتنی بر اسلام، نیازهای روز و مصلحت‌اندیشی عاقلانه است و پیش از تبدیل‌شدن به قانون و اجرایی شدن باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.
دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان با اشاره به اینکه این مدل از گفتگوهای ایران و ایتالیا می‌تواند برای سایر کشورهای دنیا ازجمله کشورهای اسلامی نیز سرمشق قرار گیرد گفت: متأسفانه مسلمانان در سالهای اخیر به خاطر اعمال و کردار نادرست برخی از گروههای خشن و تروریستی مانند القاعده و داعش مظلوم و مورد تحقیر واقع‌شده‌اند.
لاریجانی گفت: متأسفانه این گروهها نه درک درستی از اسلام دارند و نه روشهای عقلانی به کار می‌گیرند و به همین جهت لازم است تا همه کشورهای اسلامی و مسلمانان برای ارائه تصویر درست و واقعی از اسلام در سراسر جهان تلاش کنند.
رئیس شورای قضایی ایتالیا: این گفتگوها بسیار ارزشمند است
همچنین در مراسم آغاز به کار سومین دور از گفتگوهای حقوق بشری ایران و ایتالیا، رئیس شورای قضایی این کشور ضمن خوش‌آمد گویی به هیأت قضایی ـ حقوق بشری ایران گفت: این گفتگوها برای جامعه قضایی و سیاسی ایتالیا بسیار مهم است و جامعه اروپایی نیز توجه ویژه‌ای به این گفتگوها مبذول کرده است.
وکیل فان فانی گفت: در اهمیت این گفتگوها همین بس که تلاش زیادی کردیم تا این دور از گفتگوها حتماً دراین مکان بسیار مهم، یعنی شورای عالی قضایی ایتالیا برگزار شود.
او گفت: اینجا مکان بسیار مهمی است و ارزش معنوی و قضایی فوق‌العاده‌ای برای ایتالیا دارد وما مفتخریم که توانستیم دراین محل از هیأت بلندپایه ایرانی پذیرایی کنیم.
بسیونی: ایتالیا اکنون درک بهتری از سیستم قضایی ایران دارد
دراین مراسم همچنین پروفسور شریف بسیونی رئیس موسسه بین‌المللی علوم جنایی و رئیس هیأت ایتالیایی گفت: دراین گفتگوها ما درک بهتری نسبت به ایران و سیستم قضایی و حقوق بشری آن پیدا کردیم و هر دو هیأت به‌خوبی توانستند از تجربیات یکدیگر استفاده کنند.
بسیونی گفت: بسیار خوب است که هر دو کشور در سطح بسیار خوبی دراین گفتگوها شرکت کردند و این نشان از اهتمام هر دو طرف در درک بهتر یکدیگر و تلاش برای ارتقاء وضعیت حقوق بشر دارد.
وی ابراز امیدواری کرد تا این گفتگوها به مدل مؤثری برای تعامل سایر کشورهای اروپایی با ایران قرار گیرد.
لازم به ذکر است که جمهوری اسلامی ایران در راستای گسترش همکاریها و تعاملات حقوق بشری خود، اولین دور از گفتگوهای حقوق بشری با ایتالیا را به درخواست این کشور دو سال پیش در سیراکوزا برگزار کرد.
دور دوم این مذاکرات به دعوت طرف ایرانی سال گذشته در تهران برگزار شد.
این گفتگوها موردتوجه برخی دیگر از کشورهای اروپایی قرارگرفته است و درخواستهایی برای آغاز گفتگوهای مشابه حقوق بشری با ایران مطرح
‌شده است.
جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون با چندین کشور دنیا ازجمله، سوئیس، ژاپن، ایتالیا و اتریش گفتگوهای حقوق بشری دارد. منبع: خبر آنلاین


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *