محکومیت مدنی کارفرمای سوئیسی بخاطر نقض آزادی بانوی مسلمان

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
سه شنبه - 25 آبان 1395


محکومیت مدنی کارفرمای سوئیسی بخاطر نقض آزادی بانوی مسلمان

محکومیت مدنی کارفرمای   سوئیسی بخاطر نقض آزادی بانوی مسلمان

رسانههای سوئیس نوشتند که دادگاهی دراین کشور در حکمی کمسابقه، اقدام یک شرکت سوئیسی را برای اخراج کارمند مسلمانش به علت استفاده از روسری، محکوم کرد.

763117574

به نقل از خبرگزاری فرانسه از ژنو، به نقل از هفته‌نامه لوماتن دیمانش، بر اساس حکم ماه گذشته (سپتامبر) یک دادگاه منطقه‌ای سوئیس، اخراج بانویی 29 ساله صرب از یک شرکت خشک‌شویی غیرعادلانه بوده است و کارفرما باید دستمزدهای عقب‌افتاده و خسارتهای مالی واردشده به وی را پرداخت کند.

به نوشته این نشریه، بانوی مسلمانی به نام عبیده با شش سال سابقه کار در ژانویه 2015 از شغل خود به علت استفاده از حجاب مسلمانان اخراج شد.

کارفرمای عبیده در برن گفته بود که روسری وی، مقررات بهداشتی را نقض می‌کند و یا باید حجاب را بردارد و یا اخراج است.

عبیده در مقابل به کارفرما پیشنهاد کرده بود که روزانه روسری خود را بشوید و یا از روسریهای یک‌بارمصرف استفاده کند که با مخالفت کارفرما روبه‌رو شده بود.

به نوشته این نشریه، دادگاه برن حکم داد که این شرکت، حق آزادی بیان عبیده را بر اساس قانون اساسی، نقض کرده است.

بر اساس این حکم، حجاب تنها در صورتی می‌تواند موجب اخراج از کار شود که اجرای وظایف تعیین‌شده در قرارداد اشتغال را غیرممکن سازد و یا به‌صورت اصولی بر محیط کار تأثیر منفی بگذارد.

به نوشته لوماتن دیمانش، این پرونده یکی از موارد استثنایی در نوع خود در سوئیس به شمار می‌رود و تنها یک مورد مشابه در سال 1990 دراین کشور رخ‌داده که در آن‌یک شرکت ماشین‌سازی در شرق این کشور، به علت اخراج یک زن در پی استفاده از حجاب، محکوم‌شده بود.

چند گروه اسلامی سوئیس از صدور چنین حکمی تقدیر و استقبال کردند.

اوندر گونس از فدراسیون سازمانهای اسلامی سوئیس به هفته‌نامه لوماتن دیمانش گفت که چگونگی پوشش زن یا مرد نباید در کار اهمیت داشته باشد، بلکه شایستگی باید معیار باشد، نه لباسی که می‌پوشند.

منبع: ستاد حقوق بشر قوه قضاییه


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *