محمود سرشار


دسته: چهره ها
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۵ مرداد ۱۳۹۵


محمود سرشار


محمود سرشار

محمود سرشار ، در سال ۱۲۸۰ ( ش ) در تهران به دنیا آمد .
در کودکی پدرش را از دست داد و در دامان مادر دانشمند و با تقوای خود پرورش یافت .
دوره ابتدایی را در دبستان فرهنگ و دوره متوسطه را در دبیرستان اتحاد به پایان رساند .
سپس برای فراگیری زبان فرانسه به مدرسه آلیانس رفت و به طور همزمان به تحصیل در مدرسه عالی حقوق تهران مشغول شد و لیسانس قضایی گرفت .
سپس به استخدام اداره پست و تلگراف درآمد و در کنار آن به تدریس در دوره شبانه یکی از مدارس پرداخت . پس از مدتی به دادستانی بوشهر منتقل شد ، اما به دلیل بیماری به تهران بازگشت و منتظر خدمت شد .
در سال ۱۳۱۱ ( ش ) از کانون وکلا پروانه وکالت گرفت و تا آخر عمر به این شغل ادامه داد .
سرشار در کنار وکالت ، به امور فرهنگی و علمی علاقه بسیار داشت و کانون هدایت افکار را تاسیس کرد و عدهای از وکلای معروف آن زمان به عضویت این کانون در آمدند .
او از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۴ ( ش ) در زمینه‌های حقوقی و علمی برای مردم سخنرانی کرد و در واقع این کانون در آن زمان فرهنگستانی جامع به شمار 
می‌آمد .
 خدمت او در یاری رسانی به بینوایان و دفاع از حق آنان زبانزد خاص و عام بود .
 تلاشهای وی در راه استقلال کانون وکلا باعث شد که به اتفاق آرا به عضویت در هیئت مدیره و سپس نیابت رئیس کانون وکلا انتخاب شود .
او به زبانهای انگلیسی ، آلمانی ، فرانسه ، ایتالیایی و عربی ، تسلط کامل داشت و بارها به هزینه شخصی ، به نمایندگی از کانون وکلا در کمسیونها و کنفرانسها بین المللی وکلای جهان شرکت کرد و حتی به ریاست سازمان جهانی وکلا منصوب شد . او به دلیل احاطه بر مسائل حقوقی و زبانهای مختلف ، مورد تحسین و احترام نمایندگان خارجی وکلا بود و از نظرات و افکار وی استفادههای فراوانی می شد .
از دیگر خدمات وی ، تاسیس و راهاندازی کتابخانه کانون وکلا ، راهاندازی مجله علمی – حقوقی این کانون و خرید و اهدای کتاب پس از هر مسافرت به خارج از کتاب پس از هر مسافرت به خارج از کشور بود . یکی از سلسله مقالات مشهور سرشار در زمینه ” طریقه کشف جعل ” به عنوان شاهکاری در زمینه حقوق شناخته شدهاست .
محمود سرشار ، در فروردین ماه ۱۳۴۳ ( ش ) دیده از جهان فرو بست .
منبع: وب سایت حقوقدانان

نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۳
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *