مجلس نمایندگان آمریکا تمدید تحریمهای ایران را به رأی می‌گذارد

دسته: حقوق در سایر جوامع
بدون دیدگاه
سه شنبه - 11 آبان 1395


مجلس نمایندگان آمریکا تمدید تحریمهای ایران را به رأی می‌گذارد

مجلس نمایندگان آمریکا تمدید تحریمهای ایران را به رأی میگذارد

 320978828

به نقل از رویترز، رهبران جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند حداکثر تا نیمه ماه آینده میلادی (25 آبان) لایحه تمدید قانون تحریمهای ایران را برای 10 سال دیگر تصویب کنند.

طرح تمدید قانون تحریمهای ایران توسط «اد رویس» به مجلس نمایندگان آمریکا ارائه می‌شود.

برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا همچنین خواهان چیزی بیش از تمدید قانون تحریمهای ایران هستند و می‌گویند اشخاص و بنگاه‎های تجاری ایران باید به دلیل آنچه آنها آزمایشهای موشکی و حمایت از تروریسم می‎خوانند، با مجازات بیشتری روبرو شوند.

این در حالی است که دولت اوباما از کنگره خواسته ‎بود که درزمینه تمدید قانون تحریمهای ایران دست نگه‌ دارد، چراکه بر اساس برجام، اگر ایران تعهدات خود را نقض کند، آمریکا این قدرت را دارد که تحریم‏های اقتصادی را بازگرداند. مخالفت کاخ‌ سفید با این لایحه می‌تواند موجب مقاومت دموکراتها در مجلس سنا شود و بدین ترتیب جلب آراء 60 سناتور برای پیشبرد این لایحه سخت خواهد ‎شد. جمهوری‌خواهان تنها 54 کرسی از مجلس سنا را در اختیاردارند و بنابراین برای پیشبرد اهداف خود در این مجلس به جلب نظر دموکرات‏ها نیز نیاز دارند. بر اساس قانون تحریم‎های ایران (آی‎اِس‌آ) که در تاریخ 31 دسامبر (11 دی) منقضی می‎شود، آمریکا می‌تواند به بهانه برنامه‌های هسته‎ای و موشکی، ایران را با تحریمهایی در حوزه‎های تجارت، انرژی، صنایع دفاعی و بانکداری روبرو کنند. سرنوشت این لایحه پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در تاریخ 18 آبان و بازگشت نمایندگان به واشنگتن در تاریخ 24 آبان روشن خواهد شد.

بر اساس این گزارش، تصویب طرح تمدید بدون کم‌وکاست این قانون به مدت 10 سال دیگر، در مجلس نمایندگان محتمل به‌ نظر می‌رسد، اما با توجه به مخالفت احتمالی دولت دموکرات آمریکا با این طرح، معلوم نیست این لایحه در مجلس سنا چه سرنوشتی پیدا کند. «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید، حاضر نشده به این پرسش پاسخ دهد که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا حاضر به امضا این مصوبه برای مبدل شدن به قانون خواهد بود یا آن را وتو خواهد کرد؟ ارنست که در سفر به لس‌آنجلس همراه اوباما بود، در گفتگو با خبرنگاران گفت: من در این مقطع درباره اینکه رئیس‎جمهور این لایحه را امضا خواهد کرد یا خیر، پیش‌داوری نمی‎کنم.

منبع: خبرگزاری مهر


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *