مجازات سوءقصد به مقامات داخلی چیست؟

دسته: حقوق همگانی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 9 تیر 1395


مجازات سوءقصد به مقامات داخلی چیست؟

مجازات سوءقصد به مقامات داخلی چیست؟

حفظ جان مسئولین نظام و کشور، امری عقلانی و طبیعی است. به همین منظور قانونگذار ماده 515 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 75 به این موضوع اشاره کرده و برای آن مجازات مشخصی را تعیین کرده است.
قانون مجازات اسلامی برای سوءقصد کننده تا 10 سال حبس در نظر گرفته شده است.
در ماده 515 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 75 آمده است: هر کس به جان رهبر و هر یکی از رۆسای قوای سه‌گانه و مراجع بزرگ تقلید، سوءقصد نماید چنانچه محارب شناخته نشود به حبس از سه تا ده سال محکوم خواهد شد. نکته‌ای که در این ماده باید به آن توجه کرد قصد و نیت سوءقصد کننده است؛ یعنی سوءقصد بنا به تصریح ماده باید علیه جان مقامات مذکور صورت گیرد. بدین ترتیب هرگاه کسی صرفاً قصد ایراد ضرب‌وجرح به آنان را داشته باشد از شمول ماده خارج خواهد بود. نکته دیگر این است که در سوءقصد به جان افراد داشتن سلاح چه از نوع گرم و یا سرد ملاک نیست و ممکن است بدون ابزار خاصی مثل دست و خفه کردن انجام شود. منبع:  خبرگزاری میزان


نوشته شده توسط:صادق کاخکی - 11476 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

تصویر امنیتی را وارد کنید *